Počasí v Německu

Počasí a podnebí v Německu je podmíněno jeho polohou v mírném klimatickém pásmu. V jednotlivých zemích Německa je počasí ovlivňováno nadmořskou výškou na jihu Německa, polohou spolkových zemí ve střední části Německa nebo polohou na břehu Baltského či Severního moře. Vlivem těchto přírodních podmínek se může počasí v různých částech země lišit. Při zjišťování předpovědi počasí je nutno zohlednit konkrétní část Německa, což při současném meteorologickém servisu není problém.

Počasí v Německu: Mírné, ale s možnými rozmary

Obecně se klima v Německu klasifikuje jako mírné středoevropské, ovlivňované Golgským proudem. Jednotlivá roční období jsou charakteristická: krátké vlhčí jaro,

Jaro v Bavorských Alpách

mírné léto, slunný podzim a poměrně dlouhá větrná zima s mírnými mrazy a sněhovými přeháňkami.

Jako v celé Evropě v posledních dvou dekádách ovšem dochází k výkyvům, které průměrným měřením neodpovídají. I v Německu v některých letech jarní teploty vystupují ke třicítce, v létě přicházejí přívalové deště, které rozvodní řeky a způsobí záplavy, či nenadálý mráz způsobí dopravní kolapsy. Leden je ale přes rozmary přírody stále nejchladnějším měsícem, červenec zase nejteplejším.

Fén z jihu

Počasí na jihu Německa (Bavorsko) ovlivňuje blízkost Alp. Přes Alpy občas vane typický teplý vítr nazývaný fén (föhn), který stoupá z jihu a na severní straně pohoří se s rostoucím tlakem otepluje. Alpský teplý fén ovlivňuje počasí například v Mnichově. O fénu se říká, že způsobuje podrážděnost a nervozitu (někdy i šílenství).

Sníh na horách

V horských oblastech, například v Garmisch-Partenkirchenu nebo v oblasti Schwarzwaldu, jsou srážky hojnější (přes 2000 milimetrů) a sněhová pokrývka vyšší. Sníh se na horských svazích drží někdy až pět měsíců. V ostatních částech Německa jsou roční srážkové úhrny v rozmezí 600 až 900 milimetrů.

Typický baltský vítr

Zcela jiný charakter má počasí na severu země na pobřeží Severního a Baltského moře. Pro německé pobřeží jsou typické větry a chladnější klima. Vanoucí větry vytvářejí písečné duny. Pro německé pláže jsou typické ochranné koše, v kterých se lidé sluní, ale zároveň jsou chráněni před stálým pofukováním. Naopak téměř středomořské počasí bývá na ostrovech Rujaně nebo Helgolandu.

Ve středu Německa, v zemích s převládajícím nížinným charakterem, podnebí odpovídá středoevropskému klimatu.

 

Předpovědi počasí na internetu

Při vyhledávání předpovědi počasí je v současné době možno na internetu vyhledat poměrně spolehlivou krátkodobou a relativně spolehlivou dlouhodobou předpověď pro region konkrétního města.

 

Foto: Jaro v Bavorských Alpách (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno