Schwarzwald (Černý les)

Schwarzwaldský dort, schwarzwaldská šunka, hodiny „švarcvaldky“, kravičky na kopcích, v kterých pramení Dunaj. To jsou asi nejznámější atributy německého pohoří Schwarzwald, Černý les. Místní tvrdí, že je ve Schwarzwaldu stejní klima jako ve Středomoří – jaro tu začíná mnohem dříve než třeba v Sasku či u nás a léto končí o poznání později. I proto sem přijíždějí turisté, kteří mají rádi přírodu, turistiku a cyklistiku v kopcovité krajině.

Schwarzwald nejsou jenom „švarcvaldky“

Pohoří Černý les, Schwarzwald, se rozkládá v jihozápadním cípu Německu, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Střediskem Schwarzwaldu je město Freiburg.

Schwarzwald, Freiburg

O Schwarzwaldu především víme, že zde pramení Dunaj, že se tu tradičně vyráběly – a dodnes vyrábějí – „švarcvaldky“, proslulé pestře malované nástěnné kyvadlové hodiny, typ, který býval ozdobou venkovských světnic za starých časů i u nás. Méně známo už je, že tento kraj je bohatý na minerální prameny, kolem nichž se rozvinulo lázeňství (lázeňské město Baden – Baden), či že zdejší zalesněné svahy, střídající se s vodními plochami v údolích, skrývají množství rekreačních zařízení, zásluhou zmíněného mimořádně příznivého klimatu velmi přitažlivých.

Freiburg jako zahrada

Freiburg je vyváženou kombinací tradic a pokroku. Francouzský král Ludvíka XIV. prý při spatření Freiburgu obdivně zvolal: „Jaká to zahrada!“ Na tuto „zahradu“ dopadá ročně v průměru 1800 hodin slunečního svitu. Slunce dodává městu středomořský ráz, podtržený soustavou vodních kanálků, osvěžujících ovzduší.

Rozkvět lokality se datuje od roku 1100, kdy vévoda Zaehringen vybudoval na vrchu Schlossberg zámek. O dvacet let později byl potvrzen chartou o založení trhu, využívajícího vhodných geografických i komunikačních podmínek. Své stopy zde zanechala i období, kdy město podléhalo Francii a Rakousku. I když na přelomu 19. a 20. století výstavba překročila hranice historického jádra, jeho ráz zůstal neporušen.

  • Dnes je pěší zónou a návštěvníci tu mají co obdivovat. Například katedrála (Münster) představuje mistrovské dílo středověké architektury a svou 116 metrů vysokou věží vytváří charakteristickou dominantu na siluetě města.

Schwarzwald: Aktivity pro volný čas

Přitažlivou nabídku doplňují další možnosti využití volného času. Výlety pěšky, na kole, na koni, plavání, golf, tenis a další sporty, v zimě lyže, to vše je tu možné. Dovolená na kolech ve Schwarzwaldu je vhodná pro ty, kdo si při stoupání do kopce rádi sáhnou na dno sil, a pak se těší z dalekých rozhledů (z některých míst je vidět až do Švýcarska a do Francie).

A ještě jeden turistický magnet – zdejší gastronomie. Kromě krajových specialit láká i místní produkce destilátů a vín ze zdejších vinic. Schwarzwaldská šunka patří k vyhlášeným lahůdkám a schwarzwaldský dort s třešněmi znají cukráři i mlsouni na celém světě.

Infocentra čekají na turisty

  • Do Freiburgu lze cestovat autem po dálnici od Stuttgartu nebo Frankfurtu nad Mohanem jižním směrem nebo vlakem z Frankfurtu. Od jihu pak z Curychu přes Basilej.
  • Měsíčně vychází program kulturních událostí.
  • Prohlídkové okruhy jsou organizovány starým jádrem města a za kulturně historickými objekty, nechybějí exkurze podle zájmu klientů.
  • Informace poskytuje Freiburská turistická kancelář, ADAC, Turistická asociace Černý les a Německé spolkové dráhy.
  • Průvodce lze získat u Freiburg Kultour.

Foto: Schwarzwald, Freiburg (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno