Schwarzwaldský dort, schwarzwaldská šunka, hodiny „švarcvaldky“, kravičky na kopcích, v kterých pramení Dunaj. To jsou asi nejznámější atributy německého pohoří Schwarzwald, Černý les. Místní tvrdí, že je ve Schwarzwaldu stejní klima jako ve Středomoří – jaro tu začíná mnohem dříve než třeba v Sasku či u nás a léto končí o poznání později. I proto sem přijíždějí turisté, kteří mají rádi přírodu, turistiku a cyklistiku v kopcovité krajině.

Schwarzwald nejsou jenom „švarcvaldky“

Pohoří Černý les, Schwarzwald, se rozkládá v jihozápadním cípu Německu, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Střediskem Schwarzwaldu je město Freiburg.

Schwarzwald, Freiburg

O Schwarzwaldu především víme, že zde pramení Dunaj, že se tu tradičně vyráběly – a dodnes vyrábějí – „švarcvaldky“, proslulé pestře malované nástěnné kyvadlové hodiny, typ, který býval ozdobou venkovských světnic za starých časů i u nás. Méně známo už je, že tento kraj je bohatý na minerální prameny, kolem nichž se rozvinulo lázeňství (lázeňské město Baden – Baden), či že zdejší zalesněné svahy, střídající se s vodními plochami v údolích, skrývají množství rekreačních zařízení, zásluhou zmíněného mimořádně příznivého klimatu velmi přitažlivých.

Freiburg jako zahrada

Freiburg je vyváženou kombinací tradic a pokroku. Francouzský král Ludvíka XIV. prý při spatření Freiburgu obdivně zvolal: „Jaká to zahrada!“ Na tuto „zahradu“ dopadá ročně v průměru 1800 hodin slunečního svitu. Slunce dodává městu středomořský ráz, podtržený soustavou vodních kanálků, osvěžujících ovzduší.

Získejte inspiraci pro zájezd či dovolenou v Německu. Zobrazení po kliknutí na tento odkaz ZDE!

Rozkvět lokality se datuje od roku 1100, kdy vévoda Zaehringen vybudoval na vrchu Schlossberg zámek. O dvacet let později byl potvrzen chartou o založení trhu, využívajícího vhodných geografických i komunikačních podmínek. Své stopy zde zanechala i období, kdy město podléhalo Francii a Rakousku. I když na přelomu 19. a 20. století výstavba překročila hranice historického jádra, jeho ráz zůstal neporušen.

  • Dnes je pěší zónou a návštěvníci tu mají co obdivovat. Například katedrála (Münster) představuje mistrovské dílo středověké architektury a svou 116 metrů vysokou věží vytváří charakteristickou dominantu na siluetě města.

Schwarzwald: Aktivity pro volný čas

Přitažlivou nabídku doplňují další možnosti využití volného času. Výlety pěšky, na kole, na koni, plavání, golf, tenis a další sporty, v zimě lyže, to vše je tu možné. Dovolená na kolech ve Schwarzwaldu je vhodná pro ty, kdo si při stoupání do kopce rádi sáhnou na dno sil, a pak se těší z dalekých rozhledů (z některých míst je vidět až do Švýcarska a do Francie).

A ještě jeden turistický magnet – zdejší gastronomie. Kromě krajových specialit láká i místní produkce destilátů a vín ze zdejších vinic. Schwarzwaldská šunka patří k vyhlášeným lahůdkám a schwarzwaldský dort s třešněmi znají cukráři i mlsouni na celém světě.

Infocentra čekají na turisty

  • Do Freiburgu lze cestovat autem po dálnici od Stuttgartu nebo Frankfurtu nad Mohanem jižním směrem nebo vlakem z Frankfurtu. Od jihu pak z Curychu přes Basilej.
  • Měsíčně vychází program kulturních událostí.
  • Prohlídkové okruhy jsou organizovány starým jádrem města a za kulturně historickými objekty, nechybějí exkurze podle zájmu klientů.
  • Informace poskytuje Freiburská turistická kancelář, ADAC, Turistická asociace Černý les a Německé spolkové dráhy.
  • Průvodce lze získat u Freiburg Kultour.

Foto: Schwarzwald, Freiburg (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.