Bodamské jezero bývá označováno jako německá riviéra. Jezero na hranici tří zemí je obklopeno podhůřím Alp, s mírným, skoro středomořským klimatem a jižní vegetací – oleandry, kaktusy, palmy a cypřiši. Němci o Bodamském jezeru také říkají, že zde bydlí jaro. Bodamské jezero – do třetice nazývané rovněž Kostnické či Švábské moře – se nachází na samém jižním okraji Spolkové republiky Německo.

Bodamské jezero: Největší v Německu

Bodamské jezero má rozlohu 500 čtverečních kilometrů. Jeho břeh měří 273 km, z čehož většina patří Německu.S délkou 63 kilometry a šířkou 14 kilometrů je

Bodamské jezero, Bodensee

Bodamské jezero (Bodensee)největším jezerem v Německu. Další zajímavostí je, že blízko festivalového města Bregenzu vtéká do jezera řeka Rýn a u Weilu z něj zase vytéká. V západní části doplňují jezero dva protáhlé zálivy, severnější Überlinger See a jižnější Untersee, přecházející v další zátoky.

Bodamské jezero je ideálním místem pro vyznavače vodních sportů a surfaře či jachtaře lze potkat na mnoha místech. Převládající rovina okolo je navíc jako stvořená pro cyklistické výlety. Jezero lze bez problémů přehlédnout. Dopravu přes Bodamské jezero a výletní plavby obstarávají lodě a trajekty.

Bodamské jezero a velké osobnosti

Malebný přístav Lindau leží v tak zvaném trojúhelníku mezi Německem, Rakouskem a Švýcarskem na území Bavorska a Bádenska-Württemberska. Známé je rovněž univerzitní město Kostnice a Friedrichshafen, kde se nachází Zeppelinovo muzeum. Obzvlášť příjemné podnebí má oblast na jihozápadě jezera, takže není divu, že se sem ročně vydají přes tři milióny turistů.

Získejte inspiraci pro zájezd či dovolenou v Německu. Zobrazení po kliknutí na tento odkaz ZDE!
  • Bodamské jezero se svojí romantickou okolní krajinou odjakživa přitahovalo básníky a malíře, kteří zde hledali inspiraci. Usadila se tu například básnířka Annette von Droste-Hülshoff, spisovatel Viktor von Scheffel, romantik Friedrich Hölderlin, malíř Otto Dix.
  • V elitní internátní škole v Salemu studovali například princ Filip, manžel anglické královny Alžběty, či španělská královna Sofie.
  • Nejjižněji položené lázně v Německu Überlingen jsou hojně vyhledávány nejen Němci, ale také zahraničními návštěvníky. Mají skvělé léčebné zázemí, zdravé povětří a krásné okolí.
  • Lázeňští hosté se mohou vydat do muzea panenek,
  • vyjet si lodí na ostrov květin Mainau,
  • podniknout vycházku do kláštera Birnau
  • nebo se podívat do středověkého městečka na kůlech Uhldingen.
  • Romantický středověký ráz si zachoval Pfullendorf. Leží mezi Bodamským jezerem a Dunajem. Jsou zde pozoruhodné domy, které patří k nejstarším v jižním Německu.

Doprava k Bodamskému jezeru

Zřejmě nejrychlejší a nejpohodlnější doprava z Česka k Bodamskému jezeru vlastním automobilem je po trase: Praha, Rozvadov, Mnichov, a poté směrem na Memmingen a Lindau.

Lindau: Paláce a vzducholoď

Z Lindau to je o něco více než 20 kilometrů daleko do druhého největšího města na Bodamském jezeru, Friedrichshafenu. Právě z něj se v roce 1900 vznesla první vzducholoď, postavená hrabětem Ferdinandem von Zeppelinem, jehož muzeum lze najít nejen zde, ale i na dalších místech. Přístav oživuje velký vodotrysk, ale dominantou města je zámecký kostel ze 17. století, v němž lze nalézt obrovské varhany. Patrně nejmalebnějším místem na jezeře je starobylý Meersburg s Novým a Starým palácem a mnoha dalšími pamětihodnostmi. Někdejší rybářská vesnice získala statut města ve 13. století.

Kousek Česka u Bodamského jezera

Roku 1415 byl v Kostnici na břehu Bodamského jezera upálen český náboženský myslitel a reformátor Jan Hus. Turista se do města dostane vlakem, nádraží se nachází přímo v centru, v návaznosti na přístav, odkud je spojení lodí na všechna přilehlá místa. Automobilista najde okolo středu Kostnice několik velkoprostorových parkovacích domů. Historické a obchodní centrum jsou v přímé návaznosti. V Kostnici lze najít i další místa, která souvisí s Husovým pobytem. Bývalý koncil, kde obhajoval své názory a kde rok po jeho upálení volili papeže, se zachoval dodnes a lze ho najít v těsné blízkosti přístavu. Nedaleko od koncilu v historickém jádru Kostnice lze najít Husovu ulici a téměř na jejím konci historický dům, ve kterém bydlel Hus po dobu svého zdejšího pobytu. V roce 1923 v něm byl zřízen Husův památník, který je majetkem České republiky.

Foto: Bodamské jezero, Bodensee (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.