Letiště Mnichov

Letiště Franze Josefa Strausse v Mnichově patří k mladým aeroportům. Bylo otevřeno v roce 1992 a po frankfurtském letišti je druhé největší v Německu. Rozkládá se necelých třicet kilometrů od bavorské metropole. Letiště Mnichov je důležitou křižovatkou mezinárodních letů.

Nové letiště dál od města

Letiště Franze Josefa Strausse v Mnichově není prvním mnichovským letištěm. To bylo postaveno už před válkou a s provozem začalo na podzim roku 1939.

Letiště Mnichov

Nové letiště v lokalitě Erdinger Moos, která byla mimo jiné z důvodů hlukových vybrána asi 28 kilometrů od Mnichova, bylo otevřeno 17. května 1992.

Cestující si pochvalují vysoký stupeň pohodlí, mezi něž patří i jasné a logické vnitřní uspořádání.

Pro cestující z České republiky má mnichovské letiště podstatný význam. Mnohé mezistátní, respektive mezikontinentální linky nelétají z České republiky a letiště Mnichov slouží jako místo mezipřistání, a nebo dost často jako místo odletu.

Místo odletu: Letiště Mnichov

Jestliže odlétáme z letiště Mnichov do nějaké destinace, kam linky z České republiky nelétají, můžeme se do Mnichova dostat autobusem, vlakem nebo vlastním vozem, který je možno u letiště parkovat.

Vlakem

  • Pro cestu vlakem (přímé vlaky nebo s přestupem) můžeme využít mezinárodní jízdenky s tarifem CityStar. Výhodou obousměrné jízdenky je, že na zpáteční jízdu můžeme nastoupit kdykoliv po dobu její platnosti. Z hlavního nádraží pokračujeme linkami S-Bahnu S1 a S8, které končí v centrální oblasti letiště. Jezdí po 20 minutách.

Autobusem

  • Cesta autobusem z České republiky na letiště Mnichov je také snadná, a při zakoupení zoáteční jízdenky o dost levnější než vlakem. Autobus někdy zaveze až přímo k letišti. Nevýhodou levnější zpáteční jízdenky je povinná rezervace v jednom jediném konkrétním spoji. Což každému cestujícímu nemusí vždy vyhovovat. Když použijeme jednosměrný autobusový spoj, který končí na mnichovském autobusovém nádraží, dostaneme se z něj k letišti linkou Airport-City-Bus.

Automobilem

  • Když pro „přiblížení“ k letišti Mnichov použijeme vlastní osobní vůz, můžeme parkovat přímo na letišti v prostoru pro dlouhodobý parking. Celých 24 hodin z něj jezdí kyvadlová doprava na letiště, transfer se neplatí, je zaplacen v parkovném. Aktuální cenu parkovného je dobré předem si zjistit na webu letiště, může se měnit. Kromě parkingu v letištním zařízení je možno využít i přilehlých soukromých parkovišť, která rovněž na letiště dopravují zdarma.

 Letiště Mnichov jako zajímavost

Letiště Franze Josefa Strausse v Mnichově ale zajímá i ty, kteří nikam letět nehodlají. Chtějí vidět moderní terminál jen jako novou významnou mnichovskou zajímavost. S takovými obdivovateli moderní architektury a techniky bylo předem počítáno.

Pro „neletící“ návštěvníky je přímo určen prostor s restaurací, obchodem, s možností zakoupení vyhlídkové jízdy po letišti a s prostorem pro dětské návštěvníky (mohou si vyzkoušet simulovaný let na trenažéru).

Za mírné vstupné je možno vstoupit do prostoru s historickými letouny a za další symbolický poplatek je možno vystoupat na vyhlídkové návrší nad letištěm. Dvě plošiny jsou stále plné milovníků a „lovců“ letadel – fotky přistávajících a vzlétajících letadel patří k populárním turistickým suvenýrům. Letadla klesají nebo se zvedají co dvě minuty. A přistávající airbus A380 patří k „úlovkům“ nejvzácnějším. Přítomnost airbusu A380 na letišti také o třetinu prodraží tiket na vyhlídkovou projížďku po letišti, ale kdo chce tohoto obra vidět, tři eura si rád připlatí. Autokar zajede k letounu, aby si jej mohli všichni po libosti vyfotit.

 

Foto: Letiště Mnichov. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno