Jak se naučit německy

Němčina je jedním z nejrozšířenějších jazyků nejen v Evropě, ale i ve světě. Oficiálním jazykem je v Německu, Rakousku, Švýcarsku, ale dorozumíte se s ní i ve zbytku světa, jelikož společně s angličtinou a dalšími jazyky patří němčina mezi nejpoužívanější jazyky celého světa. 

Proč se vůbec německy učit?

Existuje hned několik důvodů, proč byste se měli němčinu naučit. Z pohledu občana České republiky je velice rozumné se naučit mluvit německy, jelikož přímo sousedíme s Německem a Rakouskem. Německo má velice vyspělou ekonomiku a mnoho společností má své sídlo právě v Německu. Znalostí tohoto jazyka si tedy můžete vylepšit svůj kariérní růst a zvýšit si šance na získání pracovního místa ve velké a úspěšné firmě. Navíc má Německo velice kvalitní systém školství a jejich univerzity se řadí mezi nejlepší na světě. Pokud na nich chcete studovat, znalost místního jazyka se předpokládá. Dalším důvodem, proč byste se měli jazyk naučit je to, že Německo má velice známou historii, kulturu a krásnou přírodu. Němčina vám tedy pomůže blíže poznat místní lidi a tradice. V neposlední řadě můžete výuku jazyka pojmout i jako součást osobního růstu. Však to znáte “Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem.” 

Je němčina těžká?

Němčina je jazyk jako každý jiný a je jen na vás, kolik času budete výuce věnovat. Jako každý jazyk má svou určitou charakteristiku, která může být pro někoho obtížnější a pro jiného snadnější než třeba angličtina. V porovnání právě s angličtinou lze obecně říci, že němčina má složitější gramatiku. Existuje zde hned několik gramatických pravidel, slovesa se zde například časují a podstatná jména skloňují. Obsahuje také mnoho slov, která jsou velice dlouhá a každé podstatné jméno má člen, který se musíte naučit, což některé odradí hned v počátcích výuky. Na druhé straně se většina slov čte tak, jak se píše a slovní zásoba je velice podobná angličtině a slovíčka se tak učí relativně jednoduše. S odhodláním, motivací a snahou se však lze naučit každý jazyk! 

Němčina

Zkuste jazykovou školu

Ze základní či střední školy si z němčiny nic nepamatujete, ale i přesto si chcete jazyk oživit nebo se jej začít učit? Zkuste se podívat po dobré jazykové škole. Tyto školy nabízejí různé typy kurzů. Můžete chodit do třídy s ostatními studenty nebo mít soukromého učitele, který s vámi bude kromě gramatiky také konverzovat. Je jen na vás, co vám bude vyhovovat. Velkou výhodou je to, že budete mít pravidelné lekce, systematické učení a možnosti konzultace s učitelem. Nevýhodou je finanční a časová stránka. 

Zkuste to doma sami

Pokud nechcete nebo nemáte možnost chodit do jazykové školy, není nic snadnějšího než se začít učit doma sami. Vyzkoušet můžete různé online kurzy anebo se do výuky pustit sami. Najděte si místo a čas a zkuste se výuce věnovat opravdu pravidelně, ideálně 30 minut každý den. Opakujte si slovíčka, procvičujte si gramatiku a postupujte tak rychle, jak to jen sami cítíte. Najděte si také svou vnitřní motivaci, která vás povede kupředu.  

Dobrá učebnice je základ

Zpočátku se vaše výuka neobejde bez učebnice, pracovního sešitu a slovníčku. Učebnice mají dnes k dispozici i zvukové nahrávky v podobě mp3 či CD, jazyk si tedy můžete naposlouchat. Postupujte po jednotlivých lekcích a poctivě si procvičujte všechny složky jazyka – čtení, psaní, poslech i mluvení. Pro procvičení slovíček či gramatiky vám poslouží i různé mobilní aplikace, které jsou velmi často i zadarmo. Nejznámější je například Duolingo, které je vytvořené formou hry, motivuje vás a pohání vás k lepším výsledkům. 

Dívejte se na německé filmy 

Znalost slovní zásoby je samozřejmě klíčová. Nebaví vás však ale jenom sedět nad učebnicí a opisovat si nová slovíčka? Zkuste začít poslouchat jednoduché podcasty v němčině určené pro výuku, poslouchejte německé hudební skupiny a začněte se dívat na filmy v němčině. Nejdříve si zkuste stáhnout německý film s českými titulky, postupně titulky vyměňte za německé a na závěr zjistíte, že vlastně žádné titulky ani nepotřebujete! Fanoušci počítačových her si pak mohou hru přepnout do německého jazyka a rozšířit si tak svou slovní zásobu. 

Zrcadlové knihy

Německo se dodnes může pyšnit velikány jako byl Goethe a Schiller. Neláká vás přečíst si jejich díla v originále? Dnes jsou na trhu knihy, které jsou označené jazykovou úrovní od A1 po C2. Vybrat si tak můžete úroveň jazyka a téma knihy, které vás zaujme a pusťte se do čtení. Zábavnou formou si tak krásně procvičíte jazyk. Nebaví vás ale pořád hledat slovíčka ve slovníčku? Kupte si tzv. zrcadlové knihy, kde na jedné straně budete mít text v němčině a na druhé v jazyce českém. 

Využijte sociální sítě!

Brouzdáte na sociálních sítích? Využijte tento čas smysluplně a začněte sledovat profily, lidí kteří se zabývají výukou němčiny, nahrávají sem podcasty nebo krátká videa. Každodenním sledováním sítí se tak můžete naučit nová slovíčka! V jednotlivých videích své sledující učí zábavnou formou novou gramatiku i slovíčka. Každý den tak přidávají nová stories, která jsou obohacena i o různé jazykové kvízy, takže vás výuka bude opravdu bavit!  

Neseďte doma…

A vyrazte ven! Jazyk se nejlépe naučíte v dané zemi, a proto pokud je to alespoň trochu možné, tak vycestujte do Německa, Rakouska či Švýcarska. Čtěte místní noviny i nápisy, povídejte si s lidmi a nestyďte se, když třeba spletete nějaký ten člen. Vždyť chybami se člověk učí. Zkuste využít jazykových pobytů, najděte si za přátele rodilé mluvčí a cestujte po jejich krásných zemích. Naučit se německy se vám vyplatí! 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno