Baltské moře

Baltské moře na severu Německa se pro turisty opět stává zajímavé. Není málo těch, kteří po zážitcích u teplých moří v jižních krajinách chtějí užít klidnější dovolenou. Hlavně lidé se zdravotními problémy, rodiny s malými dětmi a lidé vyššího věku nechtějí nebo nemohou trávit dny pod žhavým sluncem. Baltské moře, odjakživa připravené na sezonní návštěvníky, je dobrým tipem na klidnou dovolenou u moře.

Od Baltu, a pak zase zpátky

Německé Baltské moře částečně omývalo břehy Německé demokratické republiky, což byla země, kam lidé z Československa mohli vyjíždět. Po pádu totalitních režimů se možnosti rozšířily na valnou část celého světa. O studený Balt přestal být zájem.

Baltské moře, typické koše chránící před větrem

Přímořská střediska u Baltského moře v už sjednoceném Německu, zažívala v první půlce 90. let naprostý debakl. Turistická infrastruktura a kvalita služeb se po sjednocení Německa výrazně zlepšily a čistota moře je předností, která vrací rekreanty z dočasného útěku k teplým mořím. Díky rozsáhlé propagační aktivitě, do níž se prostřednictvím centrály zapojily pohostinská a ubytovací zařízení i další podniky služeb, se turisté na Balt začali navracet. Hlavním důvodem, kromě poznání nových krajů, je právě ono chladnější klima, které některým lidem velmi prospívá.

Naháči v koších

Baltské moře je hlavní turistickou atrakcí Meklenburska-Předního Pomořanska. Často se opakující námitka proti Baltu poukazující na studené moře a nejisté počasí má opodstatnění. Domorodci potvrzují, že nejtepleji bývá koncem července a začátkem srpna a že voda je teplá ještě v září.

Proti studenému větru chrání proslulé plážové koše, zcela běžné je nudistické koupání (FKK), jež jako hnutí vzniklo právě na severním pobřeží Německa začátkem 20. století. Turistické průvodce shodně prohlašují, že někdejší NDR byla v tomto směru velice tolerantní. Teprve častější pobyty rekreantů z Německé spolkové republiky a dalších vyspělých zemí v období počínajícího uvolňování donutily východoněmecké úřady oddělit naháče od oblečených a zřídit vyhrazené FKK pláže, které jsou však prakticky všude.

Baltské moře: Na kole, koňmo i z letadla

Znalci německého Baltu vysoce oceňují největší německý ostrov Rujanu (Rügen). Místní podnikatelé se snaží využít co nejlépe daru, který jim poskytla příroda, a nabízejí rozsáhlé doplňkové služby. Půjčení kola je první a zřejmě nejlevnější, další příjemné chvilky může poskytnout výlet plachetnicí, na své si přijdou milovníci jezdectví a nejnáročnější (a nejmajetnější) si nenechají ujít vyhlídkový let nad ostrovem.

Za zdravím a kondicí

Příjemná může být také dovolená na Usedomu, o který se Německo dělí s Polskem. Každoroční pobyt tam se už za císařství považoval za projev snahy udržet se v dobrém zdraví a kondici. Doba největšího rozkvětu ostrova na začátku 20. století je už dávno pryč, dodnes však rekreantům slouží přepychové hotely s terasami na samém mořském břehu. Hitlerovská pokusná střelnice raket V-1 a V-2 je dnes dávnou historií – Usedom žije výhradně cestovním ruchem.

Hansovní města

Bílé útesy rujanské i proslulé písečné pláže pod nimi, na Usedomu či mezi Rostockem a Rujanou nabízejí známou, a přece v mnohém zcela novou dovolenou. Doplnit ji lze cestami do starobylých hansovních měst Rostocku, Wismaru, Sasnice  či zastávkou v meklenburském vnitrozemí; Baltské moře však zcela určitě potáhne nejvíce.

Foto: Baltské moře, typické koše chránící před větrem. (sxc)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno