Kolín nad Rýnem

Kolín na Rýnem je milionové město ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Kolín nad Rýnem je moderní dynamické město, kde je soustředěno mnoho kulturních a vzdělávacích institucí, firem, obchodních společností. Pro Kolín nad Rýnem jsou typická dva jevy: největší liberálnostNěmecku, a pak velmi nesrozumitelný dialekt. Do Kolína nad Rýnem přijíždějí statisíce návštěvníků – za prací, obchodem, vzděláním, zábavou a kulturním poznáním.

Kölsche hovoří ripuariánštinou

Kolín nad Rýnem má svou specifickou atmosféru, kterou vytvářejí jeho obyvatelé (Kölsche), kteří jsou nesmírně hrdi na své město. Kölsche tradičně jako řeč používají

¨Kolín nad Rýnem

místní dialekt, tak zvanou ripuariánštinu. I  když příchozí cizinec umí německy ripuariánština ho může zaskočit. Naštěstí pro turisty mladší generace a zaměstnanci ve veřejné sféře používají němčinu. V informačních centrech a na turisty navštěvovaných místech se lze domluvit anglicky, francouzsky, španělsky, a místy i japonsky.

Kolín nad Rýnem je ekonomicky prosperující živé a liberální město, a to se odráží i v národnostní skladbě. Žijí zde Peršané, Turci, Poláci a Rusové, jejichž jazyky lze ve městě slyšet.

Kolín nad Rýnem: Doprava

Do Kolína nad Rýnem (Köln) se cestující může dostat všemi dopravními prostředky.

  • V Kolíně nad Rýnem je velké letiště, kde přistávají letadla mezinárodních i vnitrostátních linek a které slouží i pro nízkonákladové lety. Z letiště je možno dopravit se do města místním vlakem (S-Bahn).
  • Kolín nad Rýnem má dvě vlaková nádraží – Köln Hauptbanhof (hlavní) a Köln-Deitz. Oznámení na hlavním nádraží jsou kromě němčiny i v angličtině a francouzštině.
  • Na severní straně hlavního vlakového nádraží je velké mezinárodní autobusové nádraží.
  • Dopravu po městě zajišťuje hustá a spolehlivá síť – metro, tramvaje, autobusy. Lze si koupit různé typy jízdenek, výhodné jsou jedno nebo třídenní permanentky. Na každé zastávce je mapa městské sítě.
  • Kromě toho jezdí do příměstských oblastí regionální vlaky.
  • Jízdenky se kupují předem v automatu.
  • V době letních prázdnin a o Velikonocích si studenti do 20 let mohou koupit výhodnou permanentku na všechny druhy dopravy. Platí v celém Severním Porýní-Vestfálsku. (Přesné informace jsou k nalezení na webu Deutsche Bahn.)

Kolínská katedrála

Největším lákadlem co se historických památek týká je kolínský dóm (Hohen Dom zu Köln). Gotická katedrála svatého Petra, zapsaná na seznamu kulturních památek UNESCO,  je viditelná odevšad. Je vysoká 157 metrů a bývala řazena mezi nejvyšší stavby světa. Na jižní věž je možno po 509 schodech vystoupat. Vstup do katedrály je volný, počítá se jen s dobrovolným darem. Během mše není dovoleno procházet chrámem a prohlížet si ho. Na věž se platí vstupné.

Výhodná vstupenka do muzeí

Prohlídku Kolína je dobré zahájit v některém z informačních centrech, kde turistu zdarma vybaví mapkami a podobným turistickým materiálem. Do kolínských muzeí je možno koupit si jednotnou vstupenku nebo rodinnou kartu. Rodinná karta (asi 28 euro, ale cena se může změnit) umožňuje dvěma dospělým a dvěma dětem do 18 let volný vstup do všech městských muzeí v průběhu dvou po sobě jdoucích prvních dnech. První den je možno ji použít i jako jízdenku do všech autobusů a tramvají na místní dopravního systému VRS.

Víte, že…

… koncentrovaný lihový roztok s rozpuštěnými vonnými esence známý jako kolínská voda pochází z Kolína na Rýnem? Kolínská voda (Kölnisch Wasser) byla do světa uvedena v 18. století a značka EDC (Eau De Cologne) je chráněnou značkou původní a stále prosperují společnosti nazvané po svém zakladateli Farina.

Foto: Kolín nad Rýnem (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno