Berlín, hlavní město Německa

Poznat Berlín, hlavní město Spolkové republiky Německa (SRN), má pro turisty z České republiky značný význam. Při jeho prohlídce si nelze neuvědomovat historické souvislosti, které jsou pro oba národy společné. Berlín, metropole našeho západního souseda, poskytne kromě kulturního zážitku při prohlídce četných památek i pohled na současnost a nutí k mnoha srovnávání. Navštívit Berlín tak nějak patří k „všeobecnému vzdělání“ v tom nejširším smyslu.

Berlín má turisty rád

Terminál hlavního berlínského nádraží uvede vlakem přijíždějícího turistu z Česka přímo do 21. století. Krystalu podobná  budova poskytne cestovateli vše, co po příjezdu do světové metropole potřebuje: v informačním centru doporučí nejvýhodnější časovou jízdenkuna městskou hromadnou dopravu. Nabídnou

Berlínská katedrála

permanentku na vstup do městských muzeí a památkových objektů. Vybaví turistu mapkami, propagačním materiálem i cennými radami. Ujistí se, že má kde bydlet. Popřejí šťastný pobyt a připomenou, že kdyby něco, stačí se na ně obrátit.

Bydlet lze i za pár euro

Ubytování v Berlíně lze zjara pořídit velmi levně. Není třeba zajišťovat je prostřednictvím cestovky. Stačí k tomu triviální počítačová dovednost a hodinka strávená doma u internetu. Většina ubytovacích zařízení má zavedený on-line rezervační systém, takže zájemce může jen filtrovat podle vlastních požadavků na termín, místo a komfort.

Berlín těží z moderní historie

Při procházkách Berlínem návštěvník neustále naráží na stopy nedávné historie: rozdělení města na východní (komunistickou) a západní (demokratickou) zónu. Ke komunistické minulosti se Němci postavili čelem: nerozplizla se  tam do ztracena jako v Česku. Třebaže má Berlín stovky historických kulturních, technických a přírodovědných památek, současný turistický průmysl nejvíce těží právě z upomínek na nehezký život v komunisty řízené části Německa. Dělají to moderními metodami, a neutuchající zájem turistů svědčí o tom, že to dělají dobře.

Doprava po městě

Linky metra U-Bahn jezdí od půl páté ráno do jedné hodiny v noci. Linky U 1 a U 9 fungují v pátek a v sobotu celou noc. Rychlodráha S-Bahn poskytuje dobré spojení se vzdálenějšími místy (Postupim, Grunewald, Köpenick). Jízdenky na vlaky, tramvaje a autobusy jsou stejné a opravňují k jízdě dopravním prostředkem po dobu dvou hodin.

Jeden či dva dny na Berlín nestačí

  • Poznávání Berlína obvykle začíná na Alexandrově náměstí s chloubou „dederonské“ architektury – televizní věží.
  • Bulvár Pod Lipami dovede k Braniborské bráně.
  • Vpravo od ní je historická budova říšského sněmu a úžasný moderní komplex spolkového sněmu, který je doslova dotvářen vodou: odráží se na hladině vody, z které vyrůstá a voda se naopak odráží v jeho zrcadlové fasádě.
  • Zbytky berlínské zdi.
  • Vlevo od Braniborské brány se nachází světoznámý památník holocaustu – bludiště tvořené tisíci betonovými kvádry.
  • A snadno lze dojít i k Checkpoint Charlie, jedinému místu, kde se dalo oficiálně projít ze západního do východního Berlína.
  • V docházkové vzdálenosti z třídy Pod Lipami je také veleznámý „muzejní“ ostrov, na němž jsou soustředěna nejznámější berlínká muzea (slavné Pergamonmuseum nebo Bode Muzeum je právě zde).

Permanentrní vstupenka má úžasnou výhodu: je na ní seznam snad třiceti muzeí, kde volný vstup platí.

  • Podivuhodným zážitkem se tak může stát například návštěva Muzea dějin lékařství,
  • botanického muzea
  • či Bauhaus muzea.
  • Celý den nestačí k prohlídce báječného Německého technického muzea. 

A pak je třeba vidět:

  • stanici metra Zoo,
  • Postupimské náměstí
  • a další památky, o  nichž jsme slyšeli, četli, viděli je ve filmech.

Náš tip: Večer si zvolit autobusovou linku projíždějící městem pokud možno napříč. Vybreme si poschoďový městský autobus, usadíme se v „nose“ prvního patra a necháme se vyhlídkově provážet Berlínem s noční iluminací. Časová jízdenka platící na všech linkách to umožní.

V Berlíně se jí poctivě

V německých restauracích nepřekvapí kuchařská úprava jídel, ale jejich kombinace a servírování doslova „na jedné hromadě“.

Náš tip: Není nad to vybrat si v uzenářství, lahůdkářství nebo i v obyčejné prodejně potravin něco  na studenou večeři. Produkty vypadají známě. Ale, málo platné, chutnají  jinak – lépe, opravdově. Černý chléb je z žita, máslo ze smetany, sýr z mléka, výtečné čajovky a šunky z opravdového masa. K tomu lahev moselského…

Foto: Berlínská katedrála (jez)

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno