Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa)

Garmisch-Partenkirchen je nejznámější a nejnavštěvovanější německé středisko zimních sportů a vysokohorské turistiky. Garmisch-Partenkirchenu se neřekne jinak než Ga-Pa. Právě v Garmisch-Partenkirchenu začala historie tradičního novoročního Intersportturné.

Garmisch-Partenkirchen alias Ga-Pa

Garmisch-Partenkirchen v Bavorsku jsou vlastně dvě městečka – Garmisch a Partenkirchen. V roce 1935 slila v jedno, ale dodnes mezi nimi zůstalo určité „pnutí“. Mají společnou radnici, ale každý svoje hasiče, svůj trh a svoje oslavy. Škorpí se, ironizují, a drží při sobě. To, co je spojuje, je silné: peníze plynoucí z faktu, že se kolem

Ga-Pa, pohled z Zugspitze

špičatí atraktivní Alpy.
Samotné městečko bez hektického turistického a lyžařského ruchu je možno vidět jen na přelomu mezi letní a zimní sezonou, kdy většina hotelů zavře a ty zbývající hostí zájezdy důchodců. Zklidnělé Ga-Pa je najednou přehledné a turista si může vychutnat jeho půvaby.

Přijel na medvědu

Dějiny Garmisch-Partenkirchenu sahají do šestého století. Ani tady, ani jinde se ovšem nezapře lidové Bavorsko. Vyřezávané lomenice, rozkročené sedlové střechy, lucerničky. Krajovou specialitou jsou obrazové výjevy na fasádách, vyvedené v barvách a s rozmachem. Vyprávějí o historii domu, o svatém, který se v něm ctil, o řemesle, které se v něm provozovalo. Z poněkud jiné kategorie je vůbec nejslavnější freska, zobrazující biskupa Korbiniena, který přiměl medvěda, aby ho na hřbetě dovezl do města. V Ga-Pa měl vilu k odpočinku i práci skladatel Richard Strauss. Zanechal tradici hudebních slavností v Ga-Pa.

Do Ga-Pa za lyžováním

Garmisch-Partenkirchen je tradičním a největším střediskem lyžování v Německu. Leží v rozsáhlém širokém údolí, ale v nadmořské výšce pouhých 700 metrů. Se sněhovou pokrývkou však nemá větší problémy a neustále jsou v pohotovosti sněžná děla. Navíc se nad městem strmí nejvyšší hora země – skoro tři tisíce metrů vysoký Zugspitze.
Garmisch-Partenkirchen
a nejbližší okolí nabízejí přes sto dvacet kilometrů sjezdovek. K nejnáročnějším místním sjezdovkám patří Horn, ale vůbec nejslavnější je Kandahar. Toto místo, kde se pravidelně jezdí jeden z nejtěžších závodů Světového poháru mužů ve sjezdu, je přímo opředeno legendami.
Pro celou oblast si lze zakoupit permanentku, která opravňuje k dopravě autobusem ke všem lyžařským dráhám.

  • Dobře jsou na tom lidé z Mnichova a okolí, s Ga-Pa je spojuje vlak, který jezdí každou hodinu. Stačí ráno si trochu přivstat, zhruba za půldruhé hodiny jsou v Garmisch-Partenkirchenu, hned vedle nádraží přesedlají na Zugspitzbahn a před desátou obouvají lyže.

Zugspitzbahn: Unikátní vláček

Světem pro sebe, uzavřeným a odděleným od ostatních svahů hluboce zaříznutými údolími, je královna zdejších lyžařských příležitostí: Zugspitze. Nejvyšší vrcholek Německa (2964 metrů) s ledovcovou plotnou, na které se dá jezdit od října do května. Od roku 1930 k ní vede od Garmisch-Partenkirchenu Zugspitzbahn, svého času jeden z největších horských stavebních projektů na světě. Dílem klasická železnice, dílem zubačka.

Intersportturné

Jméno tohoto horského střediska není Čechům neznámé. Půl století je spjaté se skoky na lyžích, ve kterých jsme se svého času počítali mezi krále. Jejich oficiální historie se píše od roku 1879, historie tradičního novoročního Intersportturné alias Turné čtyř můstků (Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck a Bischofshofen) začala 1. ledna 1953, a to právě závody v Garmisch-Partenkirchenu.

Další informace

  • Autem: Z Prahy přes Plzeň a Mnichov pohodlnou silnicí do Ga-Pa
  • Vlakem: Příjemné spojení z Prahy přes Norimberk a Mnichov přímo do centra Ga-Pa.
  • Jídlo a pití: Bavorská kuchyně se příliš neliší od české, je poměrně sytá a založená na vepřovém mase v pečené i grilované úpravě, proslulé jsou grilované bratwursty, hojně se používá zelí, jako příloha nočky z nudlového těsta. Pominout se nedá výborné bavorské pivo.
  • Ubytování: Lyžařské středisko nabízí bezpočet možností ubytování v mnoha cenových kategoriích. Ubytování není cenově nedostupné.

 

Foto: Pohled z Zugspitze (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno