Dovoz aut z Německa

K rozhodnutí dovézt si auto z Německa člověk nedospěje sám od sebe, ale vždy na základě dobrých zkušeností někoho jiného. Auta dovezená z Německa jsou v lepším technickém stavu než ojetá auta prodávaná u nás. A také, i když to nezní v prospěch našeho národa, nemáme příliš velkou důvěru v české prodejce ojetých aut. Ale ani v Německu není vše „azurové“. I při nákupu auta v Německu se musíme mít na pozoru.

Proč dovézt auto z Německa?

Proč se vyplatí dovézt si auto z Německa? Je několik důvodů.

 • Německá ojetá auta jsou mladší,než u nás prodávaná, protože Němci mění vozy častěji než my.

  Ilustrační fotografie
 • Vozy jsou v lepším technickém stavu, protože je v Německé povaze o auto dobře dbát a mít ho v naprostém pořádku.
 • Auta bývají často garážovaná,
 • majitelé s nimi jezdí na pravidelné servisní kontroly, nenechávají návštěvu servisu až na dobu, kdy je technický stav neudržitelný.
 • Vozy mají čistý a „voňavý“ interiér, protože Němci by si auto neničili třeba kouřením ve voze.
 • Upravovat tachometry je v Německu nezákonné, a i když zkušení praktici tvrdí, že se tento nešvar už i v Německu rozšířil, není to v takové míře jako u nás.
 • Vozy vyráběné pro německý trh jsou zhotoveny z „festovnější“ a nikoliv čínských součástí.
 • Německé pohonné hmoty jsou kvalitnější, takže je motor v lepším stavu.
 • Podvozky německých aut netrpí tolik jako u nás, protože jsou v Německu kvalitnější silnice a dálnice.
 • Němci si potrpí na naleštěný vůz, takže si nechávají lak ošetřit ochrannými prostředky, což je na voze znát (ale u nás to dělá zřídka kdo).
 • Dalším důvodem dovozu auta z Německa je větší výběr vozů v námi požadované třídě nebo cenové relaci.
 • A také apriori čekáváme, že nekoupíme kradený vůz, že nás nikdo nenapálí.

Určitě by se našlo dost dalších důvodů.

Nákup s pomocí odborníka

Jsou ovšem zásady, které zkušení odborníci doporučují dodržovat. Protože i v Německu může méně zkušený nakupují „šlápnut vedle“ nebo koupit jen naleštěnou hromadu šrotu.

Do nákupu a dovozu auta z Německa bychom se neměli pouštět sami, jestli autům skutečně nerozumíme. Mnoho lidí má dobré zkušenosti s profesionálními dovozci aut, kteří dovezou auto „na klíč“ a nebo se nákupu auta zúčastníme s ním. Profíci v tomto oboru autům rozumí, dokážou odhalit i skryté vady, znají problematiku administrativy spojené s převozem. A na základě svých zkušeností dokážou namístě na prodávajícího i „přitlačit“, aby z ceny třeba trochu slevil. Dobrý dovozce aut bude mít dobré reference, ale nespoléhejme se na „pochvaly“ na internetových stránkách. Reference nám musí dát někdo, komu věříme. Pro člověka, který nežije právě na pustém ostrově, by to neměl být problém.

Dobrá znalost němčiny

Další podmínkou je znalost němčiny, víc než pár slovíček. Proto by nás měl opět provázet někdo, kdo zná německy natolik dobře, aby se mohl domlouvat i o technických věcech. Musíme si být vědomi toho, že se veškeré obchodní jednání bude dít v němčině. Německy bude vyplněna servisní knížka (bez té auto nekupujeme), německy bude napsaná kupní smlouva a německé budou i případné „obezličky“, o nichž až doma zjistíme, že jsou na smlouvě v náš neprospěch (oblíbená fráze: „kupuji auto tak, jak leží“ – a už si na nikom nic nazpátek nevezmeme). Německy musíme samozřejmě vyřizovat i povinné formality na příslušném úřadu.

Na co dávat pozor

 • Odborníci nabádají k obezřetnosti i při výběru prostřednictvím inzertních serverů.
 • Spolehlivý je naopak nákup od autorizovaného prodejce příslušné značky.
 • Dalším varováním by měla být podezřele nízká cena.
 • A nebo prodávající, který je jiné než německé národnosti a zkouší prodat stylem holandské dražby – klesá s cenou níž a níž.
 • Další podezřelý požadavek, na který bychom podle odborníků nikdy neměli přistoupit, je platba předem. Zaplatit až poté, když máme v ruce srozumitelnou písemnou smlouvu, všechny potřebné doklady a klíče od auta.

Jak dovézt auto z Německa

 1. Auto z Německa můžeme dovézt po vlastní ose, což předpokládá návštěvu úřadu, zakoupení převozní značky a pojištění na pět dní – a to vše stihnut pokud možno dopoledne (včetně prvotní koupě), protože německé úřady nemívají odpolední hodiny pro veřejnost. Jinak musíme nocovat a věc vyřídit následující den.
 2. Jednodušší variantou je nechat si vůz přivézt na odtahovém voze. Je to dražší, ale bez nervů.

Co nejvíc rad od zkušených odborníků

Jestli vážně uvažujeme o dovozu auta z Německa, měli bychom dobře znát veškeré povinnosti majitele vozu. Informace získáme i v automotoklubech. Lidi se v nich sdružují ze zájmu o automobily a rádi poradí a podají nezkreslené informace.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  mám zájem o koupi jetého Opela Crosland X 60 nebo 80 kw ,černá nebo jiná tmavá barva ,najeto do 50000km, výbava nerozhoduje.
  Cena do 350000,-Kč.
  Děkuji Andrejs

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno