Vlakem do Německa

Už od konce 19 století patří střední Evropa a v ní pak především Česká republika mezi místa s největší hustotou železničních tratí. Vlaky jsou jednoduše tradiční způsob dopravy a pravděpodobně každý dospělý člověk se vlakem někdy v životě již projel. Jízda vlakem patří mezi nejbezpečnější a současně nejpohodlnější způsoby cestování. A to i v rámci celé Evropy. Co byste všechno měli vědět, když chcete vlakem do Německa?

Vybavení německé železniční sítě

Německo je náš nejbližší západní soused. Se svou rozlohou 357 tisíc km2 je sedmým největším státem Evropy. Pro návštěvu této země se využívá nejrůznějších dopravních cest, například auta nebo autobusy. Ale nejjednodušší je spojení vlakem. Tato země má:

  • 41 315 km železničních tratí,
  • z nichž je zhruba 14 000 km elektrifikovaných,
  • asi 1 876 km je vysokorychlostních s maximální rychlostí až 280 km/h,
  • více než 280 soukromých železničních společností,
  • hlavním dopravcem je Deutsche Bahn,
  • vlaky jsou ICE, meziměstské, EuroCity, regionální, S-Bahn a InterRegioExpress.

Výhody cesty vlakem do Německa

Návštěva Německa vlakem má řadu velkých výhod, mezi které patří především pohodlí. Jízda vlakem je o bezpečnosti a komfortu. Nemusíte se o nic start, jen si užívat výhled z okna, relaxovat, číst si, studovat, bavit se s přáteli, sledovat filmy nebo si pochutnávat na nějakém dobrém jídle. Kdykoli můžete vstát a jít se projít nebo si odskočit na toaletu. V cestě vás nic nelimituje.

Jak se dostat vlakem do Německa

Dálkové spoje

Pokud hledáte nejpohodlnější a nejsnadnější cestu, pak je dobré uvažovat o přímých vlacích EuroCity, které jedou do Drážďan a následně do Berlína z České republiky prakticky každé dvě hodiny. Do těchto vlaků se dostanete v Praze nebo pak ještě v Ústí nad Labem. Některé z těchto spojů navíc dále pokračují až do Hamburku, bez přestupování. Pokud se vám nehodí cesta do Prahy ani do Ústí, pak jednou denně se dá nastoupit do vlaku směr Berlín i z Břeclavi, Brna nebo Pardubic.

Příhraniční spoje

Další možností, jak se dostat vlakem do Německa je využití řady příhraničních spojů. Celkem široká síť vlakových spojení v oblastí česko-německých hranic napomáhá každodennímu cestování za prací i za turismem.

Ceník jízdenek

Cena se samozřejmě odvíjí podle toho, jakého dopravce vyberete a na jaké slevy máte nárok. Například při využití Českých drah platíte:

  • trasa Praha – Drážďany asi 250 Kč
  • trasa Praha – Berlín asi 390 Kč
  • trasa Praha – Hamburk asi 520 Kč
  • trasa Praha – Mnichov asi 390 Kč

Výhodnější cestování

Levnější jsou samozřejmě skupinové a rodinné výlety, výlety krátkodobé nebo spojené s nějakou událostí (cesty za kulturou nebo v rámci nějakého svátku apod.). A samozřejmě výhodné jsou i příhraniční nabídky. Hodí se opravdu na objevování nejbližšího německého území. Platnost těchto jízdenek pak samozřejmě na německém území limituje předem daná vzdálenost od hranic, mohou tak dobře sloužit k dopravě do Drážďan, Pasova, Regensburgu atd. Ale když budete chtít navštívit vzdálenější místa, budete muset dokupovat. A samozřejmě i přestupovat.

Jak se dosáhnout na nižší cenu

  • nákup v předstihu – nižší cenu můžete mít, když nakoupíte minimálně týden dopředu, ale problémem není nakupovat i několik týdnů či měsíců dřív, než vyrazíte, (zvlášť když se chystáte do Německa v době, kdy je zde nějaký svátek, třeba Oktoberfest a vlaky jsou často vyprodané),
  • využívejte množstevní slevy,
  • zjistěte, zda nemáte nárok na slevu (především studenti, důchodci a jiné zvýhodněné skupiny),
  • sledujte aktuální sezónní nabídky.

Vlakem po Německu

Také cestování po Německu vlakem není žádný problém. Široká síť tratí je podobně jako u nás zárukou, že se vlakem dostanete do všech více či méně známých míst. Německo je celkově dál v pobídce obyvatelstvu, aby častěji měnili jízdu autem za ekologičtější způsoby, jakým je vlak. Proto měl také velký úspěch letní projekt, kdy bylo možné cestovat po celém Německu za 9 euro.

Ale ani nyní není problém najít levné spoje, které vás dopraví kamkoli. Země je členěna na 16 spolkových zemí. Můžete využít například celostátní jízdenku a projet se celou spolkovou republikou nebo využít regionální nabídky a procestovávat jednotlivá spolková území.

Ceník jízdenek po Německu

Vzhledem k velkému množství soukromých provozovatelů po celém území Německa, se samozřejmě můžete obávat, že nekoupíte nejvýhodněji. Ale tyto obavy jsou zbytečné. Jakákoli zakoupená jízdenka platí ve všech spojích dopravců v Německu. Což je milá změna oproti situaci u nás, kde jízdenky vzájemně uznávané nejsou.

Pro představu základní ceny hlavního dopravce:

  • Jízdenka pro celé Německo – Quer-durchs-Land-Ticket stojí od 42 EUR
  • Zemská jízdenka – Länder-Ticket stojí od 22 EUR

Kam cestovat po Německu

Cesta vlakem po Německu je jednoduše nádherná a z našeho pohledu ještě celkem málo využívaná a probádaná. Většina lidí zná Německo jen z hlavních spolkových měst, možná se země pro některé stala možností, jak se snadno dostat do jiných okolních zemí, na cestě za mořem a podobně. Přitom Německo nabízí opravdu hodně. Zabírá velké a stěžejní místo v Evropě a díky tomu je velmi rozmanité. Navíc každý ze spolkových států je opravdu jiný, má své vlastní tradice, zvyklosti a často i chování obyvatel. Je opravdu hodně co objevovat.

Vlak

Vlakem se psem do Německa

Spousta lidí se na cesty vydává i se svým zvířecím doprovodem. Je možné vzít vlakem do Německa psa? Ano. Podmínky jsou podobné jako u nás. Malí pejsci umístění na cestu v přepravce nebo ručním zavazadlu mají cestování zdarma. Větší psi pak za poloviční jízdné. Samozřejmostí je vybavení náhubkem a cestující by s sebou měl mít i platný evropský pas zvířete (vystavuje ho schválený veterinární lékař, současně ho také registruje v Registru pasů).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno