Helgoland

V Severním moři, asi sedmdesát kilometrů od německé pevniny, leží ostrov Helgoland, vyhledávaný pro mírné oceánské podnebí a naprosto čistý vzduch. Ostrůvek o rozloze pouhé dva kilometry čtvereční býval strategicky důležitou pevností, která měnívala často své vládce. Helgoland bývá nazýván krajem, kde splývají voda, nebe a země. Při dovolené na severu Německa patří Helgoland k vyhledávaným výletním cílům.

Helgoland: Čistý vzduch a krabí speciality

O Helgolanduse říká, že tam je nejčistší vzduch v celém Německu, protože se na celý ostrov vztahuje léta zákaz jízdy automobilů. Mírné vlídné podnebí se projevuje tak, že

Helgoland, ostrůvek v Severním moři

ostrov patří mezi pět nejslunečnějších míst v Německu. Na Helgolandu bývají krásná, ale ne horká léta a mírné zimy, při nichž teploměr spíš výjimečně klesá pod dva stupně pod bod mrazu. Helgoland proslavila rovněž jedinečná kuchyně, postavená na specialitách z moře, především na vyhlášených helgolandských krabech.

Idylické prostředí

Na Helgoland turisté přijíždějí lodí, z Hamburku plavba trvá asi tři hodiny. Ostrov už zdálky svítí nápadně červenými pískovcovými skalami. Při vjezdu do malého přístavu se naskytne malebný pohled: Tmavě červené, modré a zelené útulné domky rozeseté na pobřeží, rybářské škunery odpočívající po návratu z lovu, jas blankytného nebe. Voda, země a obloha tu splývají u obzoru. Stádečka ovcí spásají pastviny. Uzoučké klikaté cesty projíždějí turisté na kolech.

Ostrov má dvě rozdílné části:

  1. horní, skalnatá (56 m n. m.) má na červeném pískovci maják,
  2. dolní část je tvořena písčitými dunami. Tam je lázeňské zařízení a mořské akvárium.

Mořské lázně byly založeny již v roce 1826, lodní spojení do nich je celoročně z Cuxhavenu a v letní sezoně také z Wilhelmshavenu, Bremenhavenu a z některých fríských ostrovů.

Historie Helgolandu

Helgoland patřil střídavě Šlesvicku (1402), Dánsku (1714), Velké Británii (1809) a teprve od roku 1890 patří Německu. Ostrov Německo získalo výměnou za ostrov Zanzibar u východoafrického pobřeží.

Helgoland: Akce krabí klepeto

Po roce 1933 se nacisté v rámci projektu Krabí klepeto na jeho severu pokusili vybudovat přístav, schopný pojmout celou německou válečnou flotilu. V noci z 18. na 19. dubna 1945 perutě britských bombardérů takřka srovnaly povrch se zemí. Nejtěžší chvíle však teprve měly přijít. Třetí zvukový signál rozhlasu BBC ve 13 hodin 18. dubna 1947 odstartoval akci Big Bang. Britové se při ní při pokusili veškerá vojenská zařízení, včetně 40 kilometrů podzemních chodeb, vyhodit do povětří jedinou explozí 6700 tun výbušnin. Helgoland přežil, exploze rozmetala pouze jeho jižní cíp. Po roce 1952 se začali vracet obyvatelé a s nimi postupně i turisté. Kolem 1600 místních lidí žije dnes takřka výhradně z turistiky.

Víte, že…

německá hymna pochází z ostrova Helgolandu? Na Haydnovu melodii napsal August Heinrich Hoffmann von Fallersleben píseň, která se později stala německou hymnou. A píseň složil právě na Helgolandu.

… malým barevným domkům místní říkají „krabí budky“?

Foto: Helgoland, ostrůvek v Severním moři. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno