Zugspitze, nejvyšší hora Německa

Na jihu Bavorska, nedaleko střediska zimních sportů Garmisch-Partenkirchenu a na samé hranici s Rakouskem se tyčí nejvyšší německá hora Zugspitze. Nejvyšší hora Německa měří bezmála tři tisíce metrů, jen čtyřicet šest jí chybí do třítisícovky. Pod vrchol Zugspitze jezdí ozubená dráha. Za příznivých podmínek je možno z německé strany vyjít až na vrchol.

Na Zugspitze vláčkem i lanovkou

Za pěkného počasí je nejvyšší bod Zugspitze, který leží ve 2964 metrů nad úrovní moře, turisticky přístupný. Ale i pohled z terasy stanice směrem k horským masivům je neopakovatelným zážitkem.

Na Zugspitze se dá vyjet lanovkou od jezera Eibsee, ale zajímavější je cesta nadvakrát. Horskou dráhou „zubačkou“ na Zugspitzplatt, a po rozhledu pokračovat kabinovou

Kříž na vrcholu Zugspitze

lanovkou do blízkosti nejvyššího místa v Německu. Přestože výlet nahoru není žádnou levnou záležitostí, o návštěvníky tu nouzi nemají. Již cesta lanovkou je silným zážitkem, neboť se naskýtá pohled na celé zalesněné údolí s jezerem Eibsee.

Nejvyšší pivnice Německa

Na Zugspitze lze poobědvat v restauraci či si na terase s výhledem na sjezdové tratě a stanici zubačky, kam si je třeba lanovku časově rezervovat, dát pivo v nejvýše položené pivnici v Německu.

Procházky pod Zugspitze

Cesta dolů je možná ještě zajímavější. Po procházce okolo jezera Eibsee vedou kroky řady návštěvníků do sympatické restaurace na jejím břehu, kde si turisté mohou dát německé speciality. Hora Zugspitze se jako solitér tyčí na samém okraji alpského masívu, takže na východní straně se do nekonečna táhne drsné zubaté „struhadlo“ Alp, vidět je prý dokonce i dvě stě kilometrů vzdálený Grossglockner. Pod strmým srázem na západní straně je jezero, za nímž se mírně vlní lesy a louky, jakoby úplně jiný svět.

Čilý ruch „pod oblaky“

Stanice lanovky pod vrcholem Zugspitze je známé a značně obydlené místo. V roce 1897 tam byl postaven tak řečený Mnichovský dům patřící mnichovské sekci Alpského spolku. Od té doby vyrostly na betonové plošině hospody, meteorologická stanice, obchod se suvenýry.  Přes betonovou plošinu vede rakousko-německá hranice.

  • Masová turistika na Zugspitze začala po roce 1926, kdy tam začala jezdit lanovka z rakouského Ehrwaldu. Od té doby byly postaveny dvě další, takže občas bývá na vrcholu téměř tlačenice. Výlet na Zugspitze stojí za to už proto, že za příznivého počasí je odtud zcela unikátní výhled.

Tip na další výlety

V Bavorských Alpách je i mnoho dalších zajímavých míst. Jedním z těch, které stojí za návštěvu, je i osm kilometrů dlouhé Königsee (Královské jezero) v samém jihovýchodním cípu Bavorska, kde se rozprostírá Národní park Berchtesgaden s více než 200 kilometry stezek. Od velkého parkoviště vede cesta k jezeru obklopenému vysokými skalními štíty a proslavenému svou čistou smaragdově zelenou vodou. Königsee ve zmenšené podobě připomíná norské fjordy. Lodí na elektrický pohon se lze nechat přeplavit k nejvyhledávanějšímu cíli turistů, kostelu svatého Bartoloměje s červenými zakulacenými střechami věžiček. Zpestřením poměrně dlouhé, ale velmi zajímavé plavby je malá atrakce. Uprostřed plavby se loď na určeném místě zastaví a průvodce pomocí trubky vyvolá ozvěnu od skal.

Foto: Kříž na vrcholu Zugspitze. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno