Bavorsko, největší spolková země Německa

Územně největší spolkovou zemí Německa je „svobodný stát“ Bavorsko. Je i druhou nejlidnatější německou zemí. Bavorsko je naším západním sousedem. Bavorsko je bohatá a prosperující země. Jejími barvami jsou modrá a bílá. Svobodná země Bavorsko i oficiálně zdůrazňuje své mimořádné postavení v rámci SRN, ať už na hraničních tabulích či právě užíváním modro-bílých barev. Hlavním městem Bavorska je Mnichov.

Bavorsko: Příroda, historie, lyžování a pivo

Turisté do Bavorska přijíždějí za krásami čisté a zachovalé přírody, za poznáním starobylých měst, lidovou architekturou, ale také za kulinářskými zážitky, protože bavorská kuchyně návštěvníkům z Česka chutná (zejména proslulá bavorská piva).

Bavorsko. Barvy "svobodného státu" jsou modrá a bílá

Bavorsku se rozkládají Alpy s nejznámějším střediskem zimních sportů Garmisch-Partenkirchenem a nejvyšší horou Německa Zugspitzem (2962 m).

Nejnavštěvovanějšími bavorskými městy jsou Mnichov, Norimberk,  Pasov, Řezno, Garmisch-Partenkirchen či Bamberg. Historie nemůže zapomenut ani neblaze proslulý název města Dachau.

Kam se podívat

Pasov: Město tří řek

Malý kousek za šumavskými kopci leží na hranicích s Rakouskem bavorský Pasov (Passau), turisty vyhledávané město na Dunaji. Někdejší rezidence biskupského dominia je také občas nazývána městem tří řek. Do Dunaje se tu vlévají na stejném místě dvě další řeky: Ilzz tekoucí od severu, a zároveň řeka Inn, jež je tu dokonce o šedesát metrů širší než Dunaj, se kterým vytváří úzký skalnatý poloostrov. Na něm se po staletí vytvářelo pozoruhodné historické jádro Pasova s mnoha architektonickými památkami. Jednou z nejvýznamnějších je dóm svatého Štěpána, který tvoří dominantu historické části Pasova. Jeho mohutná stavba skrývá 101 metrů dlouhý vnitřní prostor s obrovskými varhany se 17 388 píšťalami, považovanými za největší na světě.

  • K dalším zajímavostem patří i několik honosných klášterů v okolí Pasova, stejně jako hrad Neuburg na vysoké skále nad řekou Inn.
  • S dětmi je ale asi nejlépe zavítat do Wildparkuu Ortenburgu,
  • nebo do ptačího parku (Vogelpark) v osadě Irgenod, kde je více jak 200 druhů ptáků z celého světa.
  • A protože turisticky vděčnými bývají i skanzeny lidové architektury, je možno se zastavit u jezera Rothauer See, asi dva kilometry od Titlingu, v Muzejní vesnici Bavorského lesa s více jak stovkou objektů vesnických staveb, nářadí a lidových krojů východního Bavorska.

Bavorská galerie ve špitále

V údolí Dunaje leží nedaleko Deggendorfu městečko Hengersberg, kdysi významné tržní místo a nejstarší ves celého Bavorska, zmiňovaná s právem trhu již v roce 997. Počátky její historie jsou spojeny se jménem opata benediktinského kláštera Gottharda, prvního zemského světce Bavorska. Nejstarší stavbou Hengersbergu je špitál z roku 1262, založený tehdy pro nemocné leprou. Stavba, z níž se dochovala původní dispozice s patrovou kaplí, upravovanou v pozdním baroku, byla v letech 1995 až 97 renovována a slouží jako galerie umění pro region východního Bavorska.

Sídlo Wittelsbachů

Zhruba osm kilometrů severozápadně od centra Mnichova stojí pozoruhodný barokně-rokokový zámek Nymphenburg, využívaný původně jako letní a lovecké sídlo Wittelsbachů. Tento významný německý rod vládl v Bavorsku přes 700 let. Teprve po skončení první světové války, když v listopadu roku 1918 prošla Německem bouřlivá vlna revoluce, byla wittelsbašská dynastie z bavorského trůnu sesazena. Stavba zámku Nymphenburg byla zahájena v roce 1663 a pokračovala až do poloviny 18. století. K nejkrásnějším interiérům patří Kamenný sál, vyhledávaná je i obrazárna zvaná Galerie krásek, která soustřeďuje malby z 1. poloviny 19. století, a cenná sbírka porcelánu. V bočním traktu je umístěno muzeum královských kočárů.

Víte, že…

… v Bavorsku se lidové veselice nemusí jako u nás soustředit na sobotu? Oslavy v Bavorsku totiž zpravidla končí úderem půlnoci, a tak jejich účastníci nepotřebují druhý den volný, jako tomu bývá při nejrůznějších slavnostech v Čechách.

… dorozumět se v Bavorsku je mnohdy obtížné i pro rodilého Němce? V Bavorsku se obecně používá dialekt, kterému je pro necvičené ucho velmi těžké porozumět.

Foto: Bavorsko. Barvy „svobodného státu“ jsou modrá a bílá. (sxc.hu)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno