Potraviny z Německa

V Německu nemusí mít návštěvník z Česka obavy, že by žádný obchod s potravinami nenašel. Síť hypermarketů a diskontů je skutečně hustá. Dávno neplatí, že je v Německu pro Čechy draze. Je tam stejně draho jako u nás, jen kvalita je vyšší. A kdo nechce nebo nemůže do Německa na nákupy, může pro nákup potravin z Německa zvolit některý e-shop na potraviny z Německa specializovaný.

Stejná cena, vyšší kvalita

Odpůrci globalizace, kterým vadí, že jsou všude v Evropě stejné obchody a v nich stejné zboží, mohou být spokojeni. Alespoň pokud jde o potraviny v Německu. Nejsou stejné jako ty, které mají u nás tentýž obal, název a značku. Potraviny z Německa jsou lepší. Potvrdí to každý, kdo v Německu nějakou dobu pobýval, žije tam a nebo tam jezdí nakupovat. A netýká se to nějakých delikates, ale – bohužel – i docela obyčejných základních potravin: žitný chleba je z žita, máslo ze smetany (a smetanou chutná), mléko je mléko a ne jakási syntéza mléčných prvků. V Německu poznáme, že tropické ovoce nemá jednotnou sladkokyselou chuť a chemickou vůni „dozrávárny“. A můžeme si tam koupit i takovou „neobyčejnou“ zeleninu jako je čerstvý hrášek nebo chřest. Uzeniny jsou z masa a u šunky není třeba uvádět procento obsaženého masa, protože: Was anderes als Fleisch sollte eine Schinken enthalten? Co jiného než maso by šunka měla obsahovat? 

Akční letáky s adresou obchodu

 • Před prvním velkým nákupem v Německu je dobré nejdřív projít akční letáky německých řetězců (jsou na internetu).
 • Nákup v Německu se dá pořídit taképři návratu z dovolené v jiném evropském státě.

Systém, pořádek a vždy s úsměvem

Kdo nemá příliš zkušeností s nakupováním v Německu, překvapí ho, že v obchodech, jejichž značku zná z Česka (Kaufland, Penny) je i mnohem vyšší úroveň prodeje. A to se týká i diskontních prodejen, které mají „obyčejné, až nuzné“ prostředí přímo ve firemním know-how (Aldi). Prodejny jsou přehlednější, zboží je rozmanitější, řádně označené (cena za jednotku, cena za kilogram|litr, země původu a další informace pro spotřebitele).

Aldi, Kaufland a Lidl mají vysoké zastoupení private brandu (vlastní značka na zboží neznámých výrobců), Netto (Edeka) má strategii opačnou (značky skutečných výrobců). Personál je vstřícný, milý, jeho snahou je vyhovět zákazníkovi.

Němci rádi kupují domácí produkty, je to v současné době i tak trochu móda. I bohatší Němci jezdí na velké nákupy do diskontů, lahůdky kupují většinou ve „svých“ oblíbených menších obchodech. Ale neplatí to všude.

Potraviny z Německa: Naše tipy

 • Mléčné výrobky:
  Máslo (Meggle nebo Landliebe, nechceme-li nakyslé, musí mít označení Süßrahmbutter – ze sladké smetany), sýry (ne tavené, ale porcované, například vynikající brie, camembert, gorgonzola, ovčí a kozí sýry), tvarohy, pravé mascarpone, smetana zakysaná i sladká (Saure Sahne, Schmand), bílé jogurty (smetanové, ne odtučněné, protože ty musí být logicky zpevněny nějakým škrobem). Je zbytečné kupovat ty úplně nejlevnější výrobky, protože ty jsou i u nás, a za stejnou cenu.
 • Masné a uzenářské výrobky:
  Trvanlivé salámy, suché klobásy (bílé klobásy jedině na okamžitou spotřebu), párky, šunka, různé druhy slaniny (špeku), čajovky (tee wurst), métský salám, vakuované nářezy druhových salámů (například mortadela a podobně), uzené ryby (losos), rybí konzervy, při osobním nákupu pro rychlou spotřebu také chlazené ryby (a zase losos).
 • Pochutiny:
  Koření, hořčice, remulády, dresingy, džemy, oříškové pomazánky, marmite, marcipán a cukrářské suroviny, ořechy, mandle, práškové kakao, sirupy (nejen ovocné, i pro přípravu míchaných nápojů), pravé čaje, sušené polévky v sáčku, pudinkové prášky, těstoviny, spatzle, mořská sůl, třtinový cukr, javorový sirup.
 • Ovoce a zelenina:
  I když je ovoce a zelenina mnohem pěknější než u nás, asi se vyplatí kupovat jen ty druhy, které se v Česku vidí málo, a nebo v horší kvalitě. Týká se to hlavně tropického ovoce, ze zeleniny například řapíkatý celer, fenykl, čekanka a v sezonně chřest, zelený hrášek, zelené fazolky, tykve… Nakládaná zelenina (okurky, čalamády).
 • Nápoje:
  Německá vína, džusy, jablečná šťáva (Apfelschorle), značkové lihoviny (whisky a podobně), pravý rum
 • Cukrovinky:
  čokoláda, želé v čokoládě, marcipán, ořechy na všechny možné způsoby, chalva.

 

Potraviny z Německa přes internet

Kdo nemá možnost jezdit pro potraviny do Německa osobně, může využít služeb internetových obchodů s potravinami z Německa. Jako v každém e-shopu je třeba dobře si přečíst obchodní podmínky, a to včetně termínu a způsobu dodání, placení za dopravu a podobně. V e-shopu se kupují takové potraviny z Německa, u kterých je už z jejich charakteru jasné, že nepodléhají rychle zkáze.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

1 komentář

 1. Nakupujeme již několik let výhradně pouze v Německu, v České republice nekupujeme zásadně nikdy nic, pouze maličké položky, Němci nám vychází maximálně vstříc, kde nás znají, tak nám dávají vůči špatnému kurzu v Čechách i slevy, aby se nákupy vyplatily, sami Němci říkají, že u nás v republice jsou „trotlové“, spousty lidí se k do německa vrací, kolikrát se nedá v sobotu ani zaparkovat, nákupní vozíky „přetékají“ zbožím, standa

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno