Straubing

Straubing najdeme v jižním Německu. Pořádá se zde druhý největší festival v Bavorsku, folkový festival Gäuboden. Straubing je označováno jako historické a vévodské město.

Straubing

Bývalý vévodský zámek

Bývalý vévodský palác na Dunaji byl vystavěn vévodou Albrechtem I. ve 14. století, jako dolnobavorská rezidence vévodství Wittelsbach. Toto vévodství fungovalo ve 14. a 15. století. Zámek byl po staletí sídlem významných vévodských a volebních úřadů v hlavním a vládním městě Straubingu. Aktuálně zde sídlí finanční úřad, městská knihovna a městský archiv.

Radnice

Ve 14. století získali měšťané gotický obchodní dům a přestavěli jej na radnici. Budova byla poprvé zmíněna ve 14. století a byla několikrát přestavována. Třípatrová budova prošla razantními změnami, jako byla  demolice gotického štítu a výstavba novogotického průčelí. Počátkem 19. století byla radnice zmodernizována a byla zbořena gotická štítová zeď. Na konci 19. století byl v rámci novogotické úpravy rekonstruován štít a byla přistavěna zvonice.

25. listopadu 2016 došlo k rozsáhlému požáru historické části radnice. Střešní konstrukce z 19. století zcela shořela. Radnice s gotickými okny byla zničena,  zasedací místnost, ve které se scházela městská rada a  modrý salon  byly těžce poškozeny. V listopadu 2020 začala rekonstrukce historické části radnice.

Městské hradby

Na konci 15. století bylo městské opevnění rozšířeno, aby chránilo řemeslnou čtvrť za cihlovými městskými hradbami. Ze středověkých obranných věží se dochovala kulatá Prachová věž, dnes fungující jako Památník obětem světových válek a nacionálně socialistické tyranie.

Městská věž se zvonkohrou

Dominantou Straubingu je městská věž. Byla dostavěna koncem 16. století, uprostřed nového města založeného roku 1218, dnešního historického centra. Byla strážní věží při požárech a fungovala proti nepřátelům. Věž s hodinami a zvonicí je jako první radniční věž symbolem občanství místních obyvatel.

Městská věž měří 68 m, má osm pater, je viditelná z velké dálky a má své charakteristické věže. Nabízí nádherný výhled na město, údolí Dunaje, festival Gäuboden a také na úpatí Bavorského lesa.

Zvony do zvonkohry v městské věži byly připevněny 16. října 1999. Zvonkohra se skládá z 26 zvonů a má celkovou hmotnost kolem 2 100 kg. Největší zvon váží 429 kg. Jméno každého občana, který věnoval na zvonkohru alespoň 100 německých marek, je vyryto na největším zvonu. Zbývající zvony jsou především individuální dary firem a jednotlivců. Nejmenší zvon o průměru 190 mm a váží 12,5 kg.

Zvony jsou laděny tak, že na ně lze zahrát melodie durové i mollové. To je dosud ve světě unikátní. Do zvonkohry lze naprogramovat až 300 melodií.

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice má velký význam z hlediska dějin umění. Velkolepý barokní pomník nechali v roce 1709 postavit občané za vítězství ve španělské válce. Na vrcholu sloupu z mramoru je posazena zlatá skupinka Nejsvětější Trojice od salcburského dvorního sochaře Bernharda Mandla.

Festival Gäuboden

Každoroční lidový festival Gäuboden je vrcholem v kalendáři akcí regionu. Slavnost, která byla založená v roce 1812 se vyvinula v druhou největší lidovou slavnost v Bavorsku. Na 1,4 milionu návštěvníků z celého světa čeká kolem 27 000 stánků, 130 atrakcí, či velké množství kulinářských specialit. Celou dobu trvání lidového festivalu Gäuboden diváky doprovází rozsáhlý program s přibližně 70 kulturními a také sportovními akcemi.

ZOO

Při návštěvě Straubingu můžete vyrazit do zoologické zahrady. Užít si tady můžete zajímavé komentované prohlídky, například pro školy, nebo pro odborníky. ZOO se stará o přibližně 200 druhů zvířat, mezi kterými nechybí například lvi, krokodýli ani medvědi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno