Darmstadt

Malebné městečko Darmstadt se nachází na jihu německé spolkové země Hesensko a do srdcí svých návštěvníků se zapíše zejména svou bohatou historií, nádhernou architekturou, kulturní scénou a svými vědeckými institucemi. To vše tomuto městu dodává jedinečnou atmosféru. Darmstadt se nachází u řek Rýn a Mohan, nedaleko známého města Frankfurt. Pojďte si společně s námi udělat malý výlet. 

Darmstadt

Nahlédněme do historie

Poprvé se město Darmstadt objevuje na listinách v 11. století, městská práva mu však byla přiznána Ludvíkem IV. Bavorem až o dvě století později. Nejdelší historie je pak úzce spjata s rodem hesensko-darmstadských lankrabat, která zde vládla až do roku 1918. Právě tento rod se zasloužil o architektonický a kulturní rozkvět města. Těžké chvíle zažilo město zejména za 2. světové války, kdy bylo téměř celé zničeno kobercovými nálety z let 1940 a 1944. Během nich zemřelo až 12 500 obyvatel. Dnes se však již znovu řadí mezi největší města Hesenska. 

Město umění a designu

Jednou z hlavních atrakcí tohoto města je bezesporu jeho vazba na umění, a tak si zde na své přijdou všichni příznivci moderny a designu. Město je známé svou podporou mladých umělců, kteří propagují moderní umění a architekturu. Nepřehlédnutelný je například inovativní architektonický styl Technické univerzity Darmstadt, která patří mezi nejlepší univerzity v celém Německu. Další kulturní institucí je Mathildenhöhe, která je známá jako kolébka secesního umění a v 19. století se stala domovem umělců z okruhu Darmstädter Künstlerkolonie. Tito umělci zde tvořili ve stylu tehdy velice oblíbené secese. Nachází se zde také slavná věž Hochzeitsturm, která byla původně postavena jako výstavní pavilon a stala se jednou z nejznámějších secesních staveb v celém Německu. Od roku 2021 je celá tato oblast zahrnuta na seznamu světového dědictví UNESCO. Vynechat byste rozhodně neměli ani budovu Waldspirale, která byla postavena v roce 2000 na základě návrhů architekta Friedensreicha Hundertwassera. 

Věda na prvním místě

Jak již bylo výše řečeno, tak ve městě sídlí velice známá technická univerzita. Nachází se zde však i další významné instituce a výzkumná centra, která se zaměřují na různá odvětví vědy a technologií. Mezi ta nejvýznamnější patří například Evropská kosmická agentura, která se zabývá vývojem v oblasti kosmického průzkumu. V roce 1997 byl městu dokonce propůjčen titul vědeckého města. 

Kam na výlet

Město samotné přímo vybízí k procházkám. Určitě nezapomeňte navštívit residenční zámek hesenských vévodů či romantický lovecký zámeček Kraninchstein, který dříve sloužil jako rezidence vzácných návštěv samotného německého císaře. Ze sakrálních památek můžete spatřit kostel sv. Ludvíka s sv. Pavla. Tyto kostely jsou již postaveny v klasicistním a neogotickém stylu a najdete je v samotném centru města. Darmstad však nabízí i řadu zajímavých muzeí jako je například hesenské zemské muzeum, které disponuje největšími uměleckými sbírkami v zemi. A až budete mít kulturních institucí dost, projděte se jedním z mnoha krásných městských parků. Ten nejkrásnější najdete na vršku Rosenhöhe, kde je romantický park se vzácnými rostlinami a skleníky. V bývalé panské zahradě Herrngarten pak dnes najdete botanickou zahradu. 

Zelené město

Obyvatelé tohoto města si také velice zakládají na udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Místní úřady se snaží snižovat emise skleníkových plynů, podporují cyklistiku a budují parky a další zelené plochy.  

Darmstadt by rozhodně neměl chybět na vašem cestovatelském listě. V tomto městě si totiž užijí umělci a milovníci kultury stejně tak dobře jako vědci a nadšenci sportu. Kombinace architektury, inspirativního prostředí a zeleně dělá toto město místem, které byste rozhodně měli navštívit. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno