Postupim, hlavní město Braniborska, vešla do povědomí světové veřejnosti v roce 1945, kdy se zde konala konference rozhodující o osudu poraženého Německa. Dějiny města na řece Havole jsou mnohem bohatší. Velkovévoda Fridrich Veliký nechal v Postupimi postavit královský zámek a královskou rezidence. V současné době jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro svou historickou výstavnost je Postupim doporučována jako cíl turistů.
Obsah článku
Postupim: Hlavní město Braniborska
Postupim (Potsdam) patří k nejkrásnějším německým městům. Jeho základem byla už slovanská osada. Od 15. století Postupim proslula vlastním soudním dvorem. Rozkládá se v lidmi kultivované krajině.

a rozlehlé zahrady a parky jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Po sjednocení Německa a po vzniku nových spolkových zemí na území bývalé Německé demokratické republiky se Postupim stala hlavním městem spolkové země Braniborsko (Brandenburg). Městem protéká řeka Havola (Havel). Z Berlína je to do Postupimi asi 25 kilometrů. V Postupimi žije necelých 150 tisíc obyvatel.
Druhá rezidence
Nejen klenoty evropského klasicismu, ale i mnohé další pozoruhodnosti lze spatřit v Postupimi, městě vzdáleném pouhou půlhodinku jízdy z centra Berlína. Postupim byla poklidným městem uprostřed lesů. Jednoho dne sem však zavítal pruský velkovévoda Fridrich Vilém a na místě obklopeném lesy a jezírky začal stavět svou druhou rezidenci.
Postupimská konference
Postupim se stala synonymem pro konec druhé světové války. K podepsání proslulé dohody, která určila poválečné uspořádání Evropy, se Stalin, Truman a Churchill sešli na zdejším zámku Cecilienhof, který je dnes přístupný veřejnosti.
Zámek Sanssouci a nepravá zřícenina
Zahraniční návštěvníci si však Postupim spojují především s bývalým sídlem pruské velkošlechty, zámkem Sanssouci, jeho fontánou, terasami a vinicemi. Skicu k tomuto skvostu klasicismu nakreslil sám pruský král Fridrich II.
Při procházkách v rozlehlém zámeckém parku, zbudovaném zčásti v geometricky přísném francouzském a zčásti ve volném anglickém stylu, objeví návštěvník nejeden architektonický poklad: římské lázně, zámeček Charlottenhof, zlatý čínský altánek. Na konci dlouhé aleje čeká impozantní Nový palác.
Za prohlídku stojí i nedaleký větrný mlýn a zřícenina, která se efektně tyčí na obzoru, vzdálená z hlavní cesty pouze několik stovek metrů. Na tomto místě ale nikdy žádný hrad nestál, pruské panstvo si tam tuny kamení nechalo navézt podle tehdejších manýr.
- Nejpříjemnější jsou pro vycházky v parku Sanssouci všední dny. Kdo se však naopak cítí dobře uprostřed davu výletníků, může přijet i o víkendech.
Další postupimské zajímavosti
Postupim ovšem není jen Sanssouci a Cecilienhof. Postupim nabízí řadu příjemných překvapení. Udiví jeho mezinárodní „neněmecký“ ráz.
- Městskou bránu tu postavili podle anglického vzoru.
- Zdejší radnice má zase italský charakter
- Zvláštní atmosféra „dýchá“ v někdejší ruské kolonii zvané Alexandrovka
- či v holandské čtvrti.
- Uprostřed města stojí nefalšovaná mešita v arabském slohu.
- Místo pojmenované Telegrafní vrch se může pochlubit takzvanou Einsteinovou věží, považovanou za perlu stavebního expresionismu.
- Návštěvník může zajet do čtvrti Babelsberg, kde spatří někdejší sídlo císaře Viléma I. a pruských princů.
- Nedaleko odtud leží vilová kolonie Neubabelsberg, která byla ve dvacátých a třicátých letech jakousi středoevropskou obdobou Beverly Hills – žily tu německé hvězdy stříbrného plátna.
- Atrakcí především pro domácí turisty je pak zdejší Park filmových zážitků.
Doprava z Berlína
- Z německé metropole jezdí v krátkých intervalech do Postupimi rychlodráha (S-Bahn). Od postupimského nádraží pak odjíždí městský autobus, který zastavuje téměř u všech památek.
Foto: Postupim, zámek Sanssouci. (sxc.hu)