Zoo Mnichov – Hellabrunn

Zoo Hellabrunn je mnichovskou zoologickou zahradou, kde byste zvířata v kleci hledali jen marně. Stovky živočišných druhů žijí ve volných výbězích a návštěvník má možnost prohlédnout si je způsobem, jakým by to v klasických zoo šlo jen stěží.

Zoo byla založena již před více než sto lety

Zoologická zahrada Hellabrunn nacházející se v hlavním městě Bavorska byla poprvé otevřena již v roce 1911. Má tak již více než stoletou tradici. K tomu, aby mohla být otevřena, potřeboval její zakladatel, jímž byla Společnost zoologické zahrady v Mnichově, dlouhých šest let. O architekturu se v přírodní oblasti postaral architekt Emanuel von Seidl. Ten byl ve své době považován za jednoho z nejvýznamnějších mnichovských architektů

Zoo Mnichov - Hellabrunn

V roce 1922 došlo k přerušení provozu zoo

Desítky let je zahrada domovem více než půl tisíce živočišných druhů z pěti světových kontinentů. Ty žijí v jedinečném přírodním ráji krajinné oblasti Isar Meadows. Nebylo tomu tak ale vždy.

Neuplynulo ale ani dvacet let a provoz zoo i život zvířat v zoologické zahradě byl přerušen. V roce 1922 došlo k rozprodání všech zvířat, která se v zoologické zahradě tehdy nacházela. Jednoduše proto, že na provoz kvůli vysoké inflaci v Německu nebyly peníze. Vše se ale v dobré obrátilo a zoologická zahrada po pár letech mohla začít opět fungovat. Od té doby již zoologickou zahradu žádná katastrofa nečekala. V klidu dokázala přečkat i druhou světovou válku.

Návštěvník má ke zvířatům opravdu blízko

Od roku 1928, kdo došlo ke znovuobnovení zoo. Ta začala fungovat s novým konceptem. Mnichovská zoo je takzvanou geo-zoo. Tedy zoologickou zahradou, kde byste zvířata v kleci hledali jen marně. Jedná se o vůbec první zoo na světě, která se snaží přiblížit spíše safari a tedy pobytu zvířat v co největší volnosti a přirozenosti.

Tento koncept představuje zvířata podle jednotlivých kontinentů světa. Díky geografickému uspořádání zvířat podle kontinentů se návštěvník vydává pozorovat zvířata podle místa jejich přirozeného výskytu. Navštíví Evropu, Ameriku, Asii, Austrálii i polární oblasti. Zoologická zahrada se snaží vytvářet co nejvíce přirozené prostředí. Zvířata žijí ve společenstvích v prostorných výbězích, které se co nejvíce podobají divoké přírodě. Na pozemcích o rozloze čtyřicet hektarů jsou rozmístěny výběhy a pavilony, které jsou každým rokem zdokonalovány pro ještě větší komfort zvířat.

Plameňáci

Zoologická zahrada myslí na bezpečnost svých návštěvníků

Byť se jedná o geo-zoo návštěvník, se setká i s místy, kde by byl blízký kontakt se zvířaty příliš nebezpečný. I zde jsou ale pavilony upraveny tak, aby si návštěvník ze setkání odnesl co nejvíce. Například od ledních medvědů je člověk oddělen pouze tři centimetry tlustým sklem. Zoologická zahrada chová hned několik vzácných druhů zvířat. Mezi ně patří například giboni stříbřití.

Jednotlivé pavilony mají i stoletou historii

Zahrada je logicky členěna podle jednotlivých druhů zvířat i jejich geografických aspektů. Velmi populárním je již v roce 1914 postavený sloní dům. Oblíbenosti se těší i džungle, ve které žijí různé druhy opic či aligátoři.  V akváriu lze zase zhlédnout krmení dravých piraň.  Navštívit lze i takzvanou Drákulovu vilu, kde vám budou létat netopýři nad hlavou.

Zoo se jasně drží své vnitřní politiky

Mnichovská zoo dbá na tradice a svá vlastní pravidla. Má hned několik cílů, které se snaží dodržovat již desítky let. A sice poskytovat svým návštěvníkům zážitek, při kterém dokážou zapojit všech pět smyslů. Představovat nejenom faunu, ale také flóru. V politice zoologické zahrady je i předávání znalostí o důležitosti ochrany a udržitelného využívání přírodních zdrojů pro ochranu biologické rozmanitosti a zajištění blahobytu pro budoucí generace.  Zoologická zahrada tak nechce pouze představovat zvířata z jiné perspektivy. Své návštěvníky také inspiruje k účasti na aktivní ochraně životního prostředí a přírody.

Žirafa

Výborná dopravní dostupnost

Obrovskou výhodou zoologické zahrady je její umístění. Je situována na pravém břehu řeky Isar vv jižní části Mnichova poblíž čtvrti Thalkirchen. Díky tomu se do zoologické zahrady dá opravdu dobře dostat. A to nejenom autem. Z centra se dá k zoo během pár minut dojet i metrem či autobusovou linkou.

V zoo je zábava na celý den

V mnichovské zoologické zahradě lze strávit bez nudy několik hodin. Je tak lepší projít si buď přímo na místě, nebo ještě z domova mapu zahrady a rozhodnout se, jaký pavilon či zvířata nechcete minout. Protože jste zvířatům v zoo Hellabrunn opravdu blízko, vyplatí se, projít si celou zahradu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno