Stralsund je bývalým hanzovním městem na severovýchodě Německa, které je někdy označováno také jako vstupní brána na ostrov Rujána, nebo jako Benátky severu. Patří k perlám baltského pobřeží a od roku 2002 je jeho historické centrum zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes má kolem 60 tisíc obyvatel.
Kudy tam
Toto německé město leží ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Od Prahy je Stralsund vzdálený více než 600 km, z Berlína 250 km. S Rujánou Stralsund spojují silniční i železniční mosty přes menší ostrov Dänholm, ale i pokud je cílem vaší cesty největší německý ostrov, určitě si nezapomeňte určitý čas rezervovat také na prohlídku Stralsundu a jeho památek a zajímavostí.
Z historie
Stralsund byl založen v 13. století na místě bývalého slovanského osídlení. Protože dnešní název vznikl z původního slovanského výrazu označujícího střelu, pronikla přeneseně i do znaku města v podobě šípu. Městská práva byla Stralsundu udělena již roku 1234. Díky výhodné poloze začalo město rychle bohatnout a ve středověku se stalo jedním z nejvýznamnějším hanzovních měst. Na jeho historii měly silný vliv severní sousedé Německa, hlavně Švédsko a Dánsko. Součástí Švédského království byl Stralsund skoro dvě století.
Pro nás je zajímavostí, že během třicetileté války dokázal Stralsund, který byl od roku 1525 většinově protestantský, jako jediné město na severu Německa odolat vojskům Katolické ligy, kterým velel Albrecht z Valdštejna. Vítězství nad slavným vojevůdcem si ve Stralsundu každoročně připomínají během Valdštejnských dní. Od roku 1815 byl Stralsund součástí Pruska a po druhé světové válce se stal součástí Německé demokratické republiky.
Kam se ve Stralsundu podívat
Historické památky
Stejně jako jiné památky UNESCO, také historické centrum Stralsundu láká na celou řadu významných staveb. Typickými jsou gotické cihlové stavby, jako například kostel sv. Mikuláše (Nikolaiskirche) založený již ve 13. století s orlojem od mistra Mikuláše z Lilienfeldu z roku 1394. Také další místní chrám Marienkirche je z konce 13. století a jen o něco mladší je kostel sv. Jakuba Většího (Jakobkirche), který pochází z roku 1303. V kostelech najdete významné gotické obrazy, fresky, sochy a varhany. Z více než 100 metrů vysoké věže Marienkirche je krásný výhled nejen na město, ale i na ostrov Rujána a mořské pobřeží.
Velmi dlouhou historii má také budova radnice z 2. poloviny 13. století, i když byla později několikrát přestavěna. Někdy je označována také jako Stará radnice (Altes Rathaus) a najdete ji na náměstí hned vedle kostela sv. Mikuláše. Dochovalo se také městské opevnění s branami, které obklopuje Staré město (Altstadt)
Další turistické atrakce
Německé mořské muzeum sídlí v bývalém klášteře sv. Kateřiny (St. Katharinenkloster) a jeho součástí je také Ozeaneum, které najdete v moderní budově nedaleko přístavu. Pod tímto společným názvem najdete hned několik akvárií a dalších expozic, které se věnují životu v Batském a Severním moři i v Atlantickém oceánu. Další související expozicí je také Nautineum, tedy muzeum na ostrově Dänholm, které se věnuje rybářství a výzkumu moře, a také Natureum, které najdete asi hodinu cesty od Stralsundu na severozápadě poloostrova Fischland-Darß-Zingst uprostřed národního parku.
V Muzeu kulturní historie (Das kulturhistorische Museum) najdete mimo jiné nejslavnější nález vikingských artefaktů na území Německa a označuje se jako poklad Hiddensee. Jedná se o zlaté šperky pravděpodobně z 10. století, které byly objeveny roku 1873 na ostrově Hiddensee v Baltském moři.
Pro všechny suchozemce je samozřejmě atrakcí také přístav ve Stralsundu s molem a majákem. Město je doslova obklopeno vodou – nejen mořskou, ale také rybníky původně budovanými na obranu města, takže všude je na co se dívat.
Služby
Ve městě je řada hotelů, penzionů i dalších nabídek ubytování, včetně hausbótů. Restaurace, bistra, bary i kavárny nabízejí nejen místní gastronomické speciality, ale také mezinárodní kuchyni. Určitě ochutnejte hlavně ryby ve všech variantách, které prodávají i místní rychlá občerstvení.