Zwickau

Zwickau, neboli Cvikov, je velké okresní město, které najdeme v německém Sasku. A čím se město proslavilo? Vyráběl se tady, ve své době tolik oblíbený Trabant.

První písemná zmínka o Cvikově se datuje do 12. století. Těžilo se zde stříbro a černé uhlí. Těžba těchto surovin ve městě zanechala své stopy. Ve městě můžete navštívit především tato zajímavá místa:

Zwickau

Muzeum Augusta Horcha

Přesně na místě, kde byla založena společnost Audi, můžeme navštívit od roku 2004 muzeum s mnohostrannou historií cvikovských automobilů. Ta sahá až do roku 1904, kdy byly známé značky jako Horch, Audi, Auto Union až po Trabant a VW. Návštěvníci zde nenajdou jen unikátní vozy jako Audi Alpensieger, prototypy DKW F 1 nebo Trabant.

Vozidla jsou v muzeu uspořádána například na historické zrekonstruované čerpací stanici nebo třeba před hotelem. Dále také na ulici s nárožními obchody a hračkářstvími. Administrativní budova muzea umožňuje nahlédnout do výroby aut z dob našich pradědečků. Plně funkční stroje s převodovými pohony vás zavedou do doby dávno minulé.

Galerie Domhof

Dnešní Galerie Domhof byla otevřena v roce 1878 jako výstavní síň. Budova postavená v neoklasicistním stylu je částečně vystavěna na středověkých základech bývalé latinské školy. Spolu s obnovenými středověkými Kněžskými domy a katedrálou sv. Marie tvoří budova zvláštní urbanistický celek v centru Cvikova.

Galerie Domhof je považována za místo, kde se setkávají umělci a jeho milovníci. Ve třech místnostech v horním patře domu je každoročně prezentováno šest až osm velkých speciálních výstav z různých žánrů současného umění.

Kněžské domy

Kněžské domy patří k nejstarším dochovaným městským obytným budovám v Německu. Počátky tohoto architektonicky cenného souboru sahají až do 13. století. Před reformací zde žili duchovní jako faráři, kazatelé a kněží. Během reformace se Kněžské domy staly oficiálními rezidencemi církevních představitelů, jako byli kantoři, varhaníci, zvoníci a učitelé latinské školy. V domě č. 5 bydlel učitel Johann Gottfried Kuntsch. Ten od roku 1802 působil jako varhaník a od roku 1817 byl prvním Schumannovým učitelem hry na klavír.

Dnes fungují Kněžské domy jako muzeum městské a kulturní historie, nabízejí svým návštěvníkům nahlédnutí do života a každodenní reality lidí pozdního středověku. Kromě měnících se speciálních expozic je v moderní muzejní budově prezentována ucelená stálá expozice o historii města.

Dům Roberta Schumanna

Robert Schumann se narodil 8. června 1810 v nárožním domě na hlavním trhu. Jeho otec August, který je považován za vynálezce brožované vazby knih, zde úspěšně provozoval knižní a vydavatelskou činnost. Dnes je budova muzeem, výzkumným a společenským zařízením a také je považována za jedno z nejkrásnějších muzeí v Německu.

Největším pokladem domu je nejobsáhlejší Schumannova sbírka na světě s více než 4000 originálními rukopisy romantického umělce a jeho manželky, klavíristky Clary.

Pokoj, kde se Robert Schumann narodil, je kompletně zařízen historickým nábytkem, který patřil Robertovi a Claře Schumannovým. Místnost je začleněna do stálých expozic, které přibližují život a dílo tohoto známého skladatele. V sále komorní hudby v přízemí mohou milovníci hudby zažít sofistikované koncerty a ve foyer se pravidelně konají speciální výstavy, které máte možnost navštívit.

Loutkové divadlo

V roce 1955 se loutkové divadlo stalo součástí jeviště města Cvikov. V té době to bylo jediné městské divadlo, které se také stále více zabývalo hrami s loutkami.

V roce 1987 se divadlo přestěhovalo do budovy na Gewandhausstraße, kde se zdržuje dodnes. I v dnešní době jeho inscenace inspirují malé i velké diváky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno