Pro turistu, který by chtěl důkladně poznat Německo, je tato spolková země tématem na mnoho let. Při hledání zajímavých míst v Německu obvykle zjišťujeme informace o destinacích či místech, o nichž předem víme. Bez přehánění tisíce zajímavostí v Německu nám unikají. Nabízíme pár tipů, kam stojí zato při návštěvě Německa zajet.
Německo: Zajímavosti SRN
- Aachen (Cáchy).Nevelké město v západní části Německa těsně u hranic s Nizozemskem a Belgií je na západ od našich hranic proslaveno stejně jako Pardubice u nás – tedy perníkem. V Aaachenu jsou i oblíbené termální lázně. V dómu pochovány ostatky jednoho z největších světových panovníků – Karla Velikého. Dne 25. října 1349 se tu konala druhá korunovace krále českého a císaře římského Karla IV.
- Bonn. Bývalé hlavní město (Bundeshauptstadt) Německa v období rozdělení na západní avýchodní část. Leží v Severním Porýní-Vestfálsku. Mimo jiné rodný dům Ludwiga van Beethovena v centru města a v Bad Godesbergu starověká zřícenina Godesburgu s jedinečným výhledem na Sedmihoří na druhé straně Rýna.
- Brémy. Svatební dům. Hochzeithaus – Dům pro svatbu, který se nachází ve čtvrti plné úzkých uliček z 15. a 16. Století ve čtvrti Schnoor. Nařízení, ukládající ženichovi, že
může k oltáři přijít pouze jako majitel domu, obcházeli místní po staletí tak, že ženichům za symbolickou částku prodávali k tomu účelu postavený dům: v předsvatební den ženich koupil, po svatební noci za stejnou cenu prodal.
- Dunajská cyklistická stezka (Donauradweg). Cesta začíná v bavorském Pasově, vede přes Linec a Vídeň a končí na rakousko-slovenské hranici nedaleko Bratislavy. Po celé své délce sleduje tok Dunaje a většinou vede přímo podél jeho břehu.
- Fischbach/Nahe ve spolkové zemi RýnskoFalc. Zpřístupněný důl na těžbu mědi. Z další skoro stovky podzemních muzeí stojí za připomínku Rammelsberg u Goslaru (revír s těžbou polymetalických rud), Bövinghausen u Dortmundu (kamenouhelný revír), Annaberg, Zinnwald a Oelsnitz (hnědé uhlí).
- Flugwerft Schleissheim, letecké sbírky technického muzea, bývalé vojenské letiště 13 kilometrů severně od centra Mnichova, poblíž obce Oberschleissheim.
- Lübeck. V rohu kamenné desky, která se nachází vlevo za oltářem kostela Panny Marie, se schovává malá myš s dalekosáhlými pravomocemi. Kromě toho, že může zařídit, aby se návštěvnícido města znovu vrátili, se údajně postará i o jejich blaho. Kdo však chce vidět to nejzajímavější, neměl by minout středověkou nemocnici sv. Ducha, vyhlídkovou věž kostela sv. Petra a radnici. Marcipán rodinného podniku Niedereggerových, přísně střežená receptura, „umělecká díla“ z marcipánu k zakoupení. Celý čtvrtmilionový Lübeck je velký turistický zážitek.
- Pasov (Passau), turisty vyhledávané bavorské město na Dunaji, „bavorské Benátky“. Dóm svatého Štěpána, Muzeum moderního umění, Muzeum hraček či Muzeum skla,Horní a Dolní hrad. Vyhlídkové plavby městem.
- Romantická cesta Od Mohanu k Alpám. Od 50. let provází cesta turisty od řeky Mohan a města Würzburg až k Alpám do města Füssen a ukazuje jim krásy Německa. Mnohotvárná krajina, skvostná sídla či prostá selská stavení, nádherná údolí, řeky, rozlehlá pole, hluboké lesy, majestátné pohoří.
- Rostock. Přístavní a rekreační město, země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Městská část Warnemünde přímo u Baltu. Hansovní město, památky, rekreace u moře.
- Selb. Městečko nedaleko Aše. Městské slavnosti Wiesenfest. K turistickým zajímavostem ve městě patří mimo jiné i porcelánová ulička, jedinečná porcelánová zvonkohra na historické budově radnice i další porcelánové památky.
- Speyer. Technické muzeum. Ojedinělá sbírka hasičských vozidel, přehlídka unikátních lokomotiv, tři německé ponorky, letadla (viz foto).
- Ulm. Rodiště Alberta Einsteina, asi stotisícové město mezi Mnichovem a Stuttgartem, Bádensko-Württenbersko. Katedrála, adventní trhy. Moderní poválečná architektura, avantgardní městský dům a muzeum v podobě dvou bílých prosklených půlválců spojených můstkem podle návrhu amerického architekta R. Meiera.
- Uslar. Městečko mezi mezi městy Hannover a Kassel. Množství dochovaných původních budov z 18. a 19. století, stavěných takzvanou hrázděnou technikou. Nosná konstrukce budov je tvořena masivními trámy, prostor mezi nimi je vyzděn, ale trámy jsou ponechány neomítnuté tak, aby byly vidět. V nedaleké obci Volpriehausen je muzeum těžby draselné soli, po protékající řece Vesera vedou linky rekreačních spojů „Bílé flotily“, obdivovatelé historických památek najdou v okolí množství zámků.
- Waltersdorf. Obec na německé straně Lužických hor. Výjimečný počet pěkně zachovaných lidových roubených a hrázděných domů s podstávkou, charakteristických pro oblast Horní Lužice.
- Zittauer Gebirge (Žitavské hory). Úzkokolejka do Olbersdorfu, kde se její trasa dělí. Vláčky, tažené parními minilokomotivami, směřují do lázeňských městeček Kurort Jonsdorf a Kurort Oybin. Pozoruhodností jsou skalní hřiby Kelchstein nedaleko Oybinu.
Foto: Speyer, technické muzeum (sxc.hu)