Klingenthal

Klingenthal se nachází ve Vogtlandu, a také v blízkosti českého pohraničního města Kraslice, německy Graslitz. Jeho topografie a geografie jsou jen střípky toho, čím je toto městečko fascinující. Pojďme si o něm povědět něco více.

Historie městečka Klingenthal

V roce 1591 založil Sebastian Köppel na břehu řeky Zwoty nedaleko hranic s Čechami hamr, aby využil bohatých ložisek železné rudy a rozsáhlých zásob dřeva pro stavebnictví a výrobu dřevěného uhlí. Dne 1. února 1602 byla v kostelní matrice sousedního města Schöneck zaznamenána první doložená zmínka o „Höllhammeru“, což v češtině znamená „pekelné kladivo“. V tomto období zde také žilo nespoče kovářů, uhlířů a horníků. V roce 1628 hamr vyhořel a byl jen částečně obnoven.

O městě

Klingenthal je rájem zimních sportů, kam se sjíždějí ti nejlepší z nejlepších, aby se ve Vogtland Areně věnovali skokům na lyžích. Když tato zimní země divů začne tát a skrz zasněženou bílou barvu se začne objevovat zelená, je čas obout si turistické boty a vydat se na nekonečné stezky po Vogtlandu.

Na jedné z turistických tras se nachází věž Otto Hermanna Böhma. Je tu tak krásně, že možná ztratíte řeč už při jediném letmém pohledu. Pokud se chcete věnovat i tenisu, v okolí Klingenthalu jsou tenisové kurty.

Čím je Klingenthal ještě známý, je hudba. Nemluvíme zde jen o symfonickém orchestru, ale o  mezinárodních hudebních soutěžích a festivalech, jako je například květnová Mezinárodní akordeonová soutěž. Nebo Festival harmoniky, který se koná každoročně třetí víkend v září.

Klingenthal

Co ve městě podniknout?

Závod v běhu na lyžích „Kammlauf“

Mezinárodní závod v běhu na lyžích Kammlauf každoročně na konci února a je považován za nejznámější klasiku týkající se populárních závodů v běhu na lyžích. Kammlauf vždy začíná ve městě Klingenthal/Mühlleithen. Když se podíváte na seznam jeho vítězů, najdete na něm několik slavných jmen: V roce 1973 vyhrál závod na 50 kilometrů Gerd-Dietmar Klause, v roce 1974 Gerd Heßler. Pokud jde o ženské vítězky na 25kilometrové trati, dočtete se jména jako Marlies Rostocková (1973) nebo Christel Buseová (1978). V roce 2010 zvítězil na trati 25 kilometrů biatlonista Michael Rösch.

Navzdory vzdálenostem 25 a 50 kilometrů můžete absolvovat také trasu dlouhou deset kilometrů, která se nazývá malá verze Kammlaufu a je určená zejména pro rodiny. Všichni účastníci si mohou vybrat mezi klasickým a volným stylem.

Vogtland Arena

Vogtland Arena v Klingenthalu se stala nejoblíbenějším cílem v oblasti. Působivá, světlá a moderní architektura velkého můstku a věžičky pro rozhodčí vás bezpochyby zaujme.

Po vstupu do Vogtland Areny se vám otevře její multifunkční srdce, prostor, kde se konají akce všeho druhu. Aréna pojme až 33 000 lidí. Vaše prohlídka začíná na vyvýšenině velkého kopce, kolem malého stoupání „WieLi“, které vás pohodlně dostane až k soudcovské věži. Tam nahoře na vás čeká vrchol vaší návštěvy: působivý panoramatický výhled na celý areál Vogtland Areny.

Muzeum akordeonů

Působivá sbírka historických i moderních akordeonů ukazuje rozmanitost tohoto typu hudebního nástroje. Můžete zde obdivovat více než 1 000 hudebních nástrojů, které by mohly zajímat jak běžné lidi, tak odborníky z hudební branže a podobně i vědce.

Exponáty tvoří četné foukací harmoniky, diatonické akordeony, koncertiny z 19. století, hudební nástroje slavné firmy „Arnold“ z města Carlsfeld, které se nachází v Krušných horách, a také různé typy akordeonů, jako jsou nejoblíbenější modely bývalých akordeonových firem v Klingenthalu.

Mezinárodní akordeonová soutěž Klingenthal

Jedním z kulturních vrcholů města hudby je každoroční květnová mezinárodní soutěž ve hře na akordeon. Její tradice je stará přibližně 50 let a přitahuje zájem odborníků z celého světa. Soutěže se mohou zúčastnit sólisté všech věkových kategorií, ale i dua a kapely. Rámcový program s mnoha zajímavostmi týkajícími se hudby zve do města mnoho turistů a dalších hostů.

Klingenthal

Turistická stezka Kammweg

Od počátku 20. století je Kammweg rozvíjena turistickými a horskými spolky v oblasti mezi Saskem a Čechami. Původně začínala ve městě Děčín a končila v Aši, které leží v České republice. Později vzniklo několik spojnic mezi českými horami východním směrem a Durynskem západním směrem.

Stezka je ovlivněna jedinečnou biotou těchto nízkých pohoří s nejvyšším vrcholem zvaným Keilberg. Vrcholy nabízejí působivé výhledy na Sasko a Čechy.

V rámci procesu sjednocování Evropy nabývaly hraniční oblasti mezi jednotlivými státy na významu. Proto turistické a horské spolky Saska a Čech pracují na obnově této stezky jako tým. Stezka Kammweg nabízí jedinečnou možnost poznávání a prožívání příhraničního regionu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno