Cottbus

Cottbus, nebo také Chotěbuz najdeme v německém Braniborsku. Město se nachází asi 100 km od Berlína. Chotěbuz je zároveň univerzitním městem, které je nedaleko Baltského moře.

Cottbus

Z historie města

Chotěbuz vznikla na křižovatce dvou důležitých obchodních cest. Jedna spojovala střední Německo se Slezskem a druhá vedla z Frankfurtu do Drážďan.

První doložená zmínka o městě pochází z roku 1156. Historie osídlení v dnešní městské oblasti sahá až 3000 let zpět. Ve 3. a 4. století našeho letopočtu žili v oblasti starého města germánští osadníci. V 8. století se v této oblasti usadili Lusici, západoslovanský kmen patřící Lužickým Srbům. Pravděpodobně v 10. století Lužičtí Srbové, čili Wendové postavili centrální slovanskou hradní zeď na údolním písečném ostrově, na západním břehu řeky Sprévy. Na tomto místě je dnes hradní vrch.

Pod ochranou slovanského hradu založili Wendové předhradí, které se v 11. a 12. století vyvinulo v raně městské osídlení. V průběhu dobývání a kolonizace východu Němci obsadil tento hrad císařský purkrabí. S plánovanou výstavbou města ve 13. století se zde usazovalo stále více Němců. Wendové a Němci od té doby v tomto městě žijí společně.

Braniborské státní muzeum moderního umění

Díky symbióze staré a nové architektury se muzeum vyvinulo v zajímavou atrakci pro milovníky umění, architektury a techniky. Instituce sahá až k dobám založení muzea, do roku 1977. V roce 1991 bylo muzeum povýšeno na státní muzeum. Od 1. července 2017 jej najdeme pod novým názvem Braniborské státní muzeum moderního umění.

Okresní muzeum Stará vesnická škola

V muzeu Stará vesnická škola nalezneme expozici zajímavých historických předmětů. V stálé expozici si můžete prohlédnout sbírku starodávných žehliček, dobových šatů, psací stroje, psací potřeby, či kuchyňské náčiní. Navštívit můžete také řadu dočasných expozic.

Branitzův park

Tento park v Chotěbuzi je životem a mistrovským dílem excentrického zahradního architekta Hermanna Fürsta von Pückler-Muskau (1785-1871). Nic nenasvědčuje tomu, že tento ideální obraz přírody vznikl na základě kdysi ploché, neplodné a částečně neúrodné zemědělské krajiny.

Jemně zakřivené tvary krajiny vytvořené z ničeho, elegantně položená jezera a vodní toky a dokonale navržené lesní kompozice ukazují park jako vrchol vývoje krajinářského zahradního umění a právem je mu udělen status zahradní památky mezinárodního významu.

Branitzův park je krajinná zahrada vytvořená podle principu zónování s odlišně řešenými parkovými plochami. Vnitřní park s areálem hospodářství a zahradnictvím se rozkládá na ploše cca 100 hektarů. Kníže Pückler také navrhl část, která obklopuje park, jako okrasnou farmu na celkové ploše cca 600 hektarů. Kolem paláce vytvořil místo pro potěšení. Zde Pückler využil i cizokrajné dřeviny, zatímco v parku nechal vysadit pouze původní rostliny. Pro návrh parku využil kníže Pückler vysokou hladinu spodní vody a blízkou Sprévu, vytvořit zde umělý vodní systém. Výkopem jezer a kanálů nechal vytvořit výtvarně dokonalý terénní reliéf parku.

Branitzův park

Zámek Branitz

Zámek Branitz obklopený zahradami je jako drahocenný šperk, ležící v srdci parku. Pozdně barokní zámek byl od roku 1846 rozsáhle renovován knížetem Pücklerem. Náročně řešené interiéry navozují dojem nevšedního života knížete Pücklera. Kníže Pückler byl jedním ze zajímavých lidí 19. století, známý jako úspěšný spisovatel, cestovatel do Orientu, sukničkář, vtipný společník a milovník vynikajícího jídla.

Zámek Branitz

Goethův park

Před více než 100 lety, v roce 1895, byl na vlhké nížině Mühleninsel z iniciativy starosty Paula Wernera a Zkrášlovacího spolku, vytvořen první park v Chotěbuzi, tedy Městský park. Rybník v tomto parku byl vytvořen kolem roku 1600 pro chov ryb. V letech 1914 až 1935 byla kdysi bažinatá oblast dále rozšiřována. Dnes park ukazuje svou starou krásu z doby kolem roku 1900.

ZOO

Více než 1200 zvířat a 170 druhů na vás čeká v ZOO v Chotěbuzi. Nachází se v krásné parkové krajině mezi Sprévou a Branitzovým parkem. Uvidíte zde slony, leopardy a tygry, různé opice, zebry, antilopy, pštrosy a hojné množství brodivých ptáků a vodního ptactva. Velký areál pro domácí mazlíčky s dětskou ZOO a dětským hřištěm je oblíbený zejména u dětí a kromě ušatých a zakrslých koz, různých ovcí a prasat jsou zde také poníci, oslíci a drůbež.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno