Drážďany

Drážďany, saská metropole ležící na Labi pár desítek kilometrů za hranicemi České republiky, jsou městem, které bylo v minulosti Čechy hojně navštěvované. Leželo v „socialistickém sektoru“ a bylo možno zajet tam jen na tak zvanou cestovní doložkou k občance. Nejezdilo se tam však za kulturním poznáním, ale za nákupy, přesněji řečeno pro zakázaný „kontraband“. Někdejší nedobrovolní „pašeráci“ by v současné době Drážďany nepoznali – vše, co bylo rozbité, je opraveno. Drážďany se opět staly onou „Florencií severu“, jak bývaly nazývány před válkou.

Vlakem za necelou hodinu

Do Drážďan se velmi příjemně cestuje vlakem. Z Česka je možno využít četné mezinárodní expresy z jižních evropských států do Berlína, které Drážďany projíždějí. Před cestou je vhodné zajít do informační kanceláře Českých drah a zjistit možnosti různých slev na jízdném, o kterých člověk běžně ani neví a které jízdenku

Světoznámý komplex galerií a muzejních sbírek Zwinger

někdy i podstatně zlevní. Mezinárodní jízdenka je zpáteční a není – na rozdíl od autobusu – vázána na žádný konkrétní spoj. Odpadnou také problémy s parkováním.

Ubytování v Drážďanech

Když hodláme v Drážďanech strávit více dní, můžeme si prostřednictvím internetu zajistit ubytování sami.  Lze zvolit zařízení vyhovující našim nárokům i kapse. Pokud se cestující spokojí s turistickou třídou, je možno najít mimo sezonu ubytování i za 13 euro. S provozovatelem ubytovacího zařízení lze komunikovat e-mailem (německy, anglicky), elektronicky se zaplatí i záloha. Zbytek buď v hotových nebo kartou na recepci.

Bez mapky turista neví, kam dřív

V Drážďanech může turista navštívit několik set galerií, muzeí nebo památek. Třebaže  jsou na mnoha místech dobře fungující informační centra, je vhodné předem si udělat si plán, co vše chceme v Drážďanech vidět.

Místní doprava funguje skvěle, ale ani ji není třeba využívat, město je tak akorát na pěší prohlídky.

Trosky zmizely

Drážďany prošly po sjednocení Německa od 90. let doslova „renesanci“ – všechny vybombardované domy, které se po městě černaly ještě 45 let po válce, byly opraveny, případně dostavěny do původního vzhledu. Mnohé nevzhledné části města nahradila moderní architektura. Příkladem německé preciznosti je kostel Frauenkirche, jehož trosky byly do posledního kvádru rozebrány, očíslovány, chybějící nahrazeny novými a kostel byl podle původního plánu znovu postaven a v roce 2005 opět vysvěcen.

Německy, anglicky nebo i rusky

Jestliže neumíme dobře německy, osvědčilo se ke komunikaci používat angličtinu.  Hlavně střední generace v ní není moc kovaná a občas si vypomáhá německými slůvky, z čehož vzniká dobře srozumitelný „evropský“ jazyk. Drážďany patřily do komunistické části Německa, takže angličtinu zná dobře až mladší generace Němců. V případě nouze lze zkusit i ruštinu.

Stravování v Drážďanech

V Drážďanech lze najíst se restauracích (jsou ale dražší než u nás), v četných tureckých bistrech nebo u stánků s rychlým občerstvením. Při vícedenním pobytu je výhodné nakoupit si potraviny na individuální stravování – malé samoobsluhy i velké hypermarkety nápadně připomínají naše, i zboží je relativně stejné. Ale ceny jsou spíše nižší než u nás, zato kvalita potravin výrazně vyšší.

Foto: Světoznámý komplex galerií a muzejních sbírek Zwinger. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno