Kiel

Kiel má za sebou dlouhou loďařskou a námořní historii, ale dnes se vyznačuje živou studentskou scénou, uvolněným životním stylem a městskou atmosférou. V moderním centru lze tyto vlivy pocitít na vlastní kůži, stejně jako genia loci na Dänische Strasse.

Kiel

O městě Kiel

Voda je dominantním prvkem města Kiel, kterému moře razí cestu přímo do centra. Kouzelnou námořní atmosféru můžete cítit, vidět a dýchat, kamkoli se vydáte. Gorch Fock, tréninková loď, která je hvězdou mezinárodních jachtařských akcí, je součástí městského panoramatu stejně jako obrovské trajekty kotvící v přístavišti Skandinavienkai. Působivá regata Kielský týden, každoroční mezinárodní festival plachetnic, upevňuje postavení města jako námořního centra severu.

Centrum Kielu se rozkládá kolem dlouholeté nákupní ulice Dänische Strasse a pěší zóny Holstenstrasse, kde panuje čilý ruch. Kiel také je hlavním hostitelským městem Šlesvicko-holštýnského hudebního festivalu. Jedná se tak o jeden z největších festivalů klasické hudby.

Historie

Pokud přijedete do Kielu jako návštěvník, možná hned nepoznáte, že město je navzdory své moderní tváři skutečně velmi staré. Hrabě Adolf IV. ze Schauenburgu chtěl stabilizovat své panství v Holštýnsku, a proto založil města Oldenburg (1233), Itzehohe (1238), Oldeslohe (1238), Kiel (1242) a Neustadt (1244).

Pro stavbu města Kielu si vybral málo obydlený písečný ostrov na jihozápadním břehu zálivu, protože přirozený záliv zálivu byl ideálním místem pro hluboký přístav. Ochranu města zajišťovala městská zeď se třemi branami a hrad na severním konci ostrova. Další stavbou, která je stejně stará jako město samo, je františkánský klášter u Starého trhu, kde od roku 1246 žil jako mnich hrabě Adolf.

Protože ve středověku ještě nebyly zřízeny banky, o peněžní transakce se staral takzvaný Kieler Umschlag, což je jakési obchodní fórum, který byl poprvé zmíněn v roce 1482. Kieler Umschlag byl pravidelným místem setkávání šlechty, kde se konaly svatby a vyřizovaly obchodní záležitosti.

Od svého založení až do 18. století byl Kiel součástí Holštýnského vévodství, které bylo spojeno s mnoha malými německými státy.

V roce 1918 začala německá revoluce jako vzpoura námořníků v Kielu a rozšířila se po celé Německé říši, což vedlo k odstoupení císaře. V Berlíně 9. listopadu 1918 Philipp Scheidemann nakonec vyhlásil republiku.

Co zde podniknout?

Navštivte Námořní muzeum

Při návštěvě této destinace se určitě zastavte v Kielském námořním muzeu, místně známém jako Schifffahrtsmuseum. Nachází se na území Satorikai a je umístěno v budově bývalé rybí aukce. Uvnitř výstavní síně si prohlédnete námořní historii Kielu v podobě modelů lodí, artefaktů, dokumentů a fotografií. Prohlídka této galerie bude jistě vynikajícím zážitkem pro ty, kteří se zajímají o námořní historii z dob světové války, a navíc je vstup do ní zcela zdarma.

Galerie umění

Kunsthalle zu Kiel je muzeum umění v Kielu, a pokud patříte mezi milovníky umění, jeho prohlídku vřele doporučujeme. V této galerii sice nenajdete díla známých umělců, jako je Picasso, ale i tak si zde prohlédnete slavná umělecká díla, která pocházejí již ze 17. století. Bohužel velkou část její původní sbírky zničilo několik náletů během Velké války, jinak by toto místo bylo ještě krásnější. Přesto stojí za to si výstavu i její sochařskou zahradu prohlédnout.

Flandernbunker

Kiel byl pro Německo vždy důležitým námořním přístavem, a tak není divu, že se toto město v závěrečné fázi druhé světové války dočkalo velmi těžkých náletů. Státníci měli na tyto nálety připravené své soukromé úkryty, zatímco běžní občané se museli spolehnout na stavbu bunkrů. Takových bunkrů bylo více, ale žádný z nich nevydržel ostřelování. Málem vyletěl do povětří i Flandernbunker, který ukrýval téměř 800 občanů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno