Freiberg

Freiberg je univerzitní a bývalé hornické město v Sasku v Německu. Jeho historické centrum je památkově chráněno a je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, známého jako Krušnohorská hornická oblast

Freiberg

Historie města Freiberg

Město Freiberg bylo založeno kolem roku 1168 po nálezu stříbra a po staletí bylo centrem hornictví v Krušných horách. Symbolem této historie je Vysoká škola báňská a technická ve Freibergu, často známá jen jako Hornická akademie, založená v roce 1765. Ve Freibergu se také nachází katedrála, v níž se nacházejí dvoje slavné varhany Gottfrieda Silbermanna.

Renesanční část Freibergu, postavená po požáru, který město zničil v roce 1484, je nyní součástí UNESCO. V roce 1913 byla v důsledku poklesu ceny stříbra ukončena jeho těžba. Obnovena byla před druhou světovou válkou, těžba olova, zinku a cínu pokračovala až do roku 1969.

V roce 1944 byl za městem Freiberg vybudován pobočný tábor koncentračního tábora Flossenbürg. Bylo v něm umístěno více než 500 žen, které přežily jiné tábory včetně Osvětimi-Březinky. Celkem v tomto táboře pracovalo asi 50 žen SS až do jeho evakuace v dubnu 1945. Přeživší ženy se nakonec dostaly do koncentračního tábora Mauthausen v Rakousku.

V roce 1985 zde Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů postavila německý chrám Freiberg, a to z důvodu velkého počtu členů v regionu. Stavbu tohoto chrámu považují členové Církve vzhledem k tehdejšímu politickému klimatu ve východní Evropě za zcela historickou.

Nadace Bergakademie byla založena v časech nouze

Friedrich Anton von Heynitz, saský generální báňský komisař a člen státní delegace pro hospodářství, výrobu a obchod, spolu s freiberským vrchním báňským úředníkem Friedrichem Wilhelmem von Oppelem předložili 15. listopadu 1765 knížeti regentu Xaverovi, který pobýval ve Freibergu, návrh na poskytnutí finančního fondu financovaného ze státních prostředků na zřízení školy pro geometrické kreslení a také hutnické a chemické školy. Jako reformní opatření pro Sasko, které bylo v důsledku sedmileté války hospodářsky na dně, bylo plánováno zvýšení edukativní úrovně obyvatelstva. Návrh zapadal do reformní koncepce Obnovovací komise.

Kultura a turismus

Bergbaumuseum

V muzeu se nachází jedinečná sbírka pokladů týkajících se kulturní historie hornictví. Patří mezi ně nejdůležitější hornické nástroje ze 16. století. K dispozici je také sbírka působivých nádob na pití. Muzeum nabízí pravidelné speciální výstavy a prohlídky s průvodcem, dále koncerty, akce pro školní třídy a zajímavé suvenýry v muzejním obchodě.

Už jen pět set let stará budova stojí za návštěvu. Kdysi byl postaven v pozdně gotickém slohu jako rezidence pro duchovní katedrály. V roce 1903 se v něm nachází jedno z nejstarších městských muzeí v Sasku.

Kostel svatého Petra

Farní kostel svatého Petra byl postaven před rokem 1190 na nejvyšším místě v centru města jako románská bazilika, jejíž zbytky jsou dodnes patrné v chórové místnosti. Díky své poloze a barokní kopuli západní věže určuje tento kostel siluetu města. Od 15. století až do roku 1905 byla 72 metrů vysoká věž domovem městských strážců. V letech 2003 až 2005 byla zvonice rekonstruována a cenné zvony opraveny. Velký zvon, odlitý Oswaldem Hilligerem v roce 1487, váží 3 850 kg. Malý zvon z roku 1570 odlil jeho vnuk Wolf Hilliger.

Výlet na Segwayi

Pro prohlídku města na vozítku Segway lze zvolit různé trasy. Prohlídková trasa snadno proplouvá starým městem kolem nejvýznamnějších památek, jako je katedrála sv. Marie a hrad Freudenstein. V závislosti na délce prohlídky se můžete vydat až k Herder’s Ruh, stříbrnému dolu nebo Freiberg Mulde. Během různých prohlídek se můžete kochat nádhernými výhledy na střechy Freibergu nebo objevovat historické budovy a památky.

Solná jeskyně

Místnost připomínající jeskyni s kousky soli z úpatí Himálaje vytváří díky teplému osvětlení skutečnou oázu pohody. Tři odstupňované věže vytvářejí slaný a vlhký vzduch, který se podobá mořskému klimatu. Kromě relaxačních účinků má solné klima údajně také příznivé účinky na zdraví, zejména na dýchací cesty, kůži a metabolické choroby.

Katedrála svaté Marie

Katedrála svaté Marie je nejvýznamnější středověkou sakrální stavbou a zároveň dominantou města Freiberg. Pro protestantské shromáždění je také centrem živé víry. Kostel byl postaven kolem roku 1180 jako románská bazilika. Dnes je katedrála jednou z velice důležitých kulturních památek.

Johannisbad

Johannisbad nabízí koupání pro celou rodinu. Po dlouhém plavání si můžete odpočinout v přilehlém wellness centru nebo si vychutnat jídlo v restauraci. Toto koupaliště se nachází v blízkosti centra města, má vnitřní i venkovní bazény a vodní plochu o rozloze více než 2 200 m2. Jako místo odpočinku vybízí ke koupání, koupání, šplouchání, hrám nebo relaxaci. Zábavu pro celou rodinu zajišťuje 75 metrů dlouhý tobogán a bazény s vířivkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno