Německé město Zhořelec najdeme na hranici Německa a Polska. Jde o velké okresní město s 56 tisíci obyvateli, ve kterém můžeme obdivovat jeho historické a také kulturní centrum.
V historickém centru Zhořelce je zachováno 4 tisíce památek. Jde o největší památkovou rezervaci v celém Německu. Ve městě můžete očekávat mísení německé a polské kultury, ať už ve smyslu zvyků, tradic, nebo místní kuchyně.
Obsah článku
Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla je známou dominantou Zhořelce. Jeho zachovalé pozdně románské portály pocházejí ze 13. století. Jde o významný pětilodní halový kostel, kde najdeme Kapli sv. Jiří, která je také nazývána jako spodní kostel, nebo krypta. Její vznik se datuje do 15. století.
Waidhaus
Budova je zmiňována již ve 12. století a během let sloužila k různým účelům. V počátku byl tento dům součástí nádvoří panského hradu. Následně sloužila jako pivovarský dvůr. V 15. a 16. století byla budova využívána jako škola a později jako sklad dřeva a obilí. Do nedávna fungovala jako školící centrum pro řemeslníky a v současnosti je budova prázdná.
Bašta Kaisertrutz
Město Zhořelec mělo 32 bašt, ale zachovány jsou pouze 4. Bašta Kaisertrutz byla postavena během 15. století a sloužila k obraně města. V současnosti je v ní zřízeno Kulturně-historické muzeum.
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice byl zbudován ve 13. století. Jako klášterní kostel jej využívali Františkáni, které až do dnešních dní připomíná dřevěná chórová lavice s nápisy zhořeleckých dějin.
Kaple Božího hrobu
Jde o zhořeleckou kopii originálu, který nalezneme v Jeruzalémě. Kaple zde byla vybudována v 16. století, po návštěvě Jeruzaléma purkmistrem Emmerichem a Fingerem.
Synagoga
Ve Zhořelci najdeme také secesní synagogu, která zde byla vybudována na začátku 20. století. V současnosti funguje jako koncertní budova.
Schönhof – Krásný dvůr
Krásný dvůr je renesanční měšťanský dvůr, který patří k těm nejstarším a zároveň zachovalým měšťanským domům v celém Německu. Byl vystavěn v 16. století a sloužil jako knížecí hostinec. Byl zde ubytován například Václav IV., nebo Ladislav Pohrobek.
Biblický dům
Tento dům z 16. století si svůj název vysloužil díky reliéfům na své fasádě, na které uvidíme motivy ze Starého a Nového zákona. Ozdobné reliéfy jsou ztvárněny do slezského pískovce, který fasádu domu pokrývá.
Radniční lékárna
Významnou renesanční budovu z 16. století zdobí sluneční hodiny, díky kterým se Radniční lékárna stala velmi zajímavým místem pro turisty.
Divadlo Gerharta Hauptmanna
Zhořelecké divadlo bylo vystavěno v 19. století na Demianiho náměstí. V divadle můžete shlédnout jak koncerty místní filharmonie, tak například operu, muzikál, operetu, balet, nebo činohru.
Hornolužická knihovna věd
Jde o veřejnou vědeckou knihovnu, ve které nalezneme 140 tisíc svazků knih, které podporují vědecké vztahy mezi Německem, Českem a Polskem. Knihovna sídlí v barokním domě z 19. století a její sál je rozdělen velkolepými oblouky. Knihovna architektonicky připomíná barokní divadlo.
Přírodovědecké muzeum
Sídlo Přírodovědeckého muzea najdeme na Mariánském náměstí. Objevíte zde velké množství zoologických, botanických a geologických exponátů. Muzeum se speciálně zaměřuje na půdní biologii. Podívat se můžete například na expozici deštných pralesů a savan, či vivárium se 70 druhy živých zvířat z deštných pralesů.
Muzeum hraček
Expozice zhořeleckého muzea hraček vás přenese zpět do dětství. Najdeme zde hračky, se kterými si děti hrály napříč stoletími. Jistě taky uvidíte také hračky, se kterými jste si hráli jako malé děti. Zahlédnout tady můžete různé typy stavebnic, autíček, panenek, dřevěných hraček, nebo třeba medvídků.