Weiden

Weiden in der Oberpfalz je město, které se nachází v Bavorsku v sousedním Německu. Toto městečko se nachází 100 km východně od Norimberku a 35 km od českých hranic. Sídlí zde také pobočka německé armády.

O městě Weiden

Weiden v Horním Falcku je převážně průmyslové město, ale se zajímavým historickým jádrem a významným muzeem keramiky. Farní kostel svatého Josefa je velký novorománský kostel, ale se zajímavým secesním interiérem. V Mezinárodním muzeu keramiky se střídají výstavy špičkové světové keramiky z vynikající bavorské sbírky Neue Sammlung.

Weiden v Horní Falci měl ve 14. století výsadní postavení díky své poloze na křižovatce důležité obchodní cesty mezi Norimberkem a Prahou a cesty z Regensburgu do Lipska. Dva velké požáry města, války, mor a pět změn vyznání však zabránily tomu, aby město naplno rozvinulo svůj potenciál. Po napojení Weidenu na železniční trať koncem 19. století došlo k rozvoji průmyslu, přičemž město s přibližně 43 000 obyvateli je stále významné výrobou sklářských a porcelánových výrobků. Ve Weidenu sídlí významné Mezinárodní muzeum keramiky.

Weiden

Historie města

Weiden byl poprvé zmíněn v listině z roku 1241 jako Weiden. Předpokládá se, že první osídlení Weidenu je datováno rokem 1000. Město se nachází na křižovatce dvou hlavních obchodních cest,  Goldene Strasse a Magdeburger Strasse, a brzy se stal významným obchodním centrem, kde v roce 1531 žilo 2200 obyvatel. Hospodářský rozmach nastal v roce 1863, kdy byl Weiden napojen na železniční síť. Ve Weidenu se usadily některé významné sklářské a porcelánové společnosti a počet obyvatel se zvýšil.

Kultura a turistické atrakce

Muzeum designu

Neue Sammlung, muzeum designu v Pinakotéce der Moderne, si může připsat několik superlativů. Je to nejstarší muzeum designu na světě. Zrodilo se v roce 1907 v duchu Deutscher Werkbund a v roce 1925 bylo oficiálně založeno jako státní muzeum. Od samého počátku se odlišovalo od muzeí užitého umění nebo muzeí uměleckých řemesel, která existovala ve stejné době, tím, že se pevně přihlásilo k modernismu své doby, a tedy k současnému designu. Toto zakladatelské tvrzení dodnes formuje program Neue Sammlung. S více než 100 000 inventárními čísly je Die Neue Sammlung jednou z největších designových sbírek na světě.

Muzeum Eisenbahnmuseum

První železnice dorazila do Weidenu již v roce 1863. Na tuto dlouhou tradici navazuje i železniční muzeum, které představuje svou sbírku více než 4000 mezinárodních modelů vozidel a železničních uniforem a čepic z celého světa. Návštěvníci se mohou seznámit s historií, technikou a provozem železnice nebo si prohlédnout poštovní vůz ve skutečné velikosti na volném prostranství. A nejpozději na plně automatickém modelovém kolejišti o rozloze 62 m² s 22 vlaky se srdce všech malých i velkých železničních nadšenců opravdu rozbuší.

Flurerturm

Kdysi měla tato vnější městská zeď čtyři branské věže a dvě kulaté věže, Roßturm a Flurerturm. Mistrem stavitelem předměstské zdi byl mistr Reicholt. Když bylo město v roce 1634 obléháno a bylo třeba vytvořit volné palebné pole, byla předměstská zeď zbořena. Flurerturm byl jedinou částí hradeb, která byla v roce 1694 přestavěna, a od té doby se mu říká Flurerturm, protože byla „oficiálním sídlem“ městského fléra.

Kostel svatého Michaela

Evangelický farní kostel svatého Michaela v centru starého města Weidenu má pestrou historii. Původně prostý halový kostel byl do roku 1448 velkoryse přestavěn na gotický kostel uprostřed městského hřbitova. Dva požáry města v letech 1536 a 1540 způsobily na budově velké škody, takže musela být v roce 1561 nově zaklenuta. Po zřícení v roce 1759 byla věž o dva roky později přestavěna. Evangelický farní kostel svatého Michala se dnes představuje v celé své kráse jako nádherný barokní kostel, který byste při prohlídce historického starého města neměli přehlédnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno