Stuttgart

Stuttgart je metropolí země Bádenska-Württemberska. Žije v něm přibližně na šest set tisíc obyvatel. Do Stuttgartu přijíždějí milovníci výtvarného umění, ale také příznivci automobilů Mercedes-Benz. Vánoční trhy ve Stuttgartu a  víno z místní révy  jsou dalšími „dobrými značkami“ města. Dětem se bude asi nejvíc líbit v rozsáhlé zoologické zahradě.

Stuttgart: Město pod vinicemi

Stuttgart leží v kotlině mezi severními výběžky Schwarzwaldu a Schwäbische Alb a je obklopen třemi zalesněnými kopci. Vinice sahají dolů až do samého městského centra.

Zimní Stuttgart

Rozlehlé parky a lesy se rozkládají na více než 11 tisících hektarů, což představuje zhruba polovinu Stuttgartu. Za druhé světové války bylo město z 85 procent zničeno, ale mnohé historické stavby byly pak rekonstruovány, nebo nově postaveny v původní podobě.

Dominantou města a symbolem poválečné výstavby je nejstarší televizní věž na světě z roku 1956. Do vilové čtvrti na kopci, kde je „nejlepší stuttgartská adresa“ lze vyjet  i lanovkou – zubačkou (17% stoupání), na kterou platí jízdenka městské dopravy. Cyklisté si do lanovky mohou vzít kola a po projížďce lesoparkem na nich sjet dolů.

  • Na náměstí Friedricha Schillera je nejživěji v prosinci, kdy se tady každoročně konají proslavené Stuttgartské vánoční trhy, největší v Evropě.

Do Stuttgartu za moderním uměním

Z architektonického hlediska patří k místním zajímavostem dvě státní galerie – starší z konce devatenáctého století a nová z osmdesátých let dvacátého století. Novou Státní galerií, postavenou anglickým architektem Jamesem Stirlingem v postmoderním stylu, se spirálovitě prochází dolů nebo nahoru – spojuje dvě ulice v různých úrovních. Autor vycházel z filozofie, že „když lidé nepřijdou za uměním, musí se umění přiblížit lidem.“ Galerie se stala pro publikum magnetem jako stavba, i díky tomu, že shromažďuje jednu z největších sbírek Picassových děl, a také jako místo mnoha významných výstav, které lákají do Stuttgartu turisty z celého světa.

Další pozoruhodnosti

  • Neméně proslulé je mezi znalci a milovníky dramatického umění Státní divadlo ve Stuttgartu, jehož činohra, opera a balet představují celému světu nezapomenutelné inscenace světových děl.
  • Ve Stuttgartu působí i velké orchestry, jazzové bandy a dvě muzikálová divadla.
  • Oddych, klid, zábavu i příjemné poučení je možno najít v zoologické a botanické zahradě Wilhelma. Uvádí se, že v ní žije na osm tisíc zvířat a že je zoo druhově nejrozmanitější na světě.
  • Ve Stuttgartu se každoročně konají Švábské slavnosti Cannstatter Volksfest s množstvím zábavy a dobrého jídla, piva a vína.

Koně ve znaku i pod kapotou

Historie Stuttgartu sahá k hřebčinci založenému kolem roku 950 vévodou Ludolfem Švábským, synem císaře Otty Velikého. To připomíná městský znak s koněm chystajícím se ke skoku. Novodobější dějiny města jsou zase úzce spjaty s koňskými silami pod kapotou, s rozvojem automobilového průmyslu. Cestující přijíždějící do Stuttgartu vlakem vítá obrovská třícípá hvězda otáčející se na budově hlavního nádraží, znak Mercedes-Benz.

Technické muzeum firmy Mercedes stojí za návštěvu. Na své si tu přijdou zejména sběratelé a obdivovatelé historických vozů. Exponáty z různých období výroby – od nejstarších veteránů až po nejmodernější typy – potěší duši každého kluka a zaujmou i návštěvníky, kteří se jinak o automobily příliš nezajímají.

  • Součástí muzea je kavárna, bistro a zahradní restaurace.
  • Vstup do muzea je volný ovšem návštěvníci se nemohou volně pohybovat po továrním areálu Mercedes-Benz. Musí počkat na firemní autobus, který v krátkých intervalech přejíždí mezi podnikovou vrátnicí a muzeem. Skupiny více než dvanácti lidí by si však měly prohlídku s výkladem předem objednat.

Foto: Zimní Stuttgart. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno