Oberwiesenthal

V německém Sasku, na hranicích s Českou republikou, najdeme lázeňské město Oberwiesenthal. Je také velmi oblíbeným centrem zimních sportů a najdeme tady část Krušných hor.

Fichtelberg

Fichtelberg je se svými 1215 m nejvyšší horou východního Německa. Asi 750 m jihozápadně se nachází Malý Fichtelberg a spolu s Klínovcem, na české straně, tvoří nejvýznamnější středisko zimních sportů v Krušných horách. Vrchol Fichtelbergu je oblíbeným výletním místem, odkud je nejlepší výhled na nejvýše položené město Německa a Krušné hory. Panorama Fichtelbergu můžete vidět už z dálky. Za vidění stojí také zvon míru a meteorologická stanice na náhorní plošině Fichtelberg. Zejména v nedělích a svátcích je zvonění zvonu pro návštěvníky vrcholu velkým zážitkem. Nejjednodušší a nejkrásnější způsob, jak se dostat na Fichtelberg, je vyjet lanovkou nebo čtyřsedačkovou lanovkou.

Fichtelberg

Lanovka

Lanovka postavená v roce 1924, je nejstarší lanovkou v Německu. Je také dominantou města Oberwiesenthal. Nezáleží na tom, zda je léto nebo zima, lanovka každý den vyveze návštěvníky, kteří hledají odpočinek, na nejvyšší horu Saska. Lanovka překonává výškový rozdíl 303 m od údolní stanice na horu, v délce 1175 m. Během jízdy máte nádherný výhled do údolí a na skokanské můstky. Můžete si tak naplno užít panorama Oberwiesenthalu. V roce 2012 prošla lanovka generální opravou a od té doby jezdí na Fichtelberg každý den.

Keilberg – Klínovec

Kromě Fichtelbergu je na české straně Klínovec. Ten má s 1244 m nejvyšší nadmořskou výšku v Krušných horách. Výšlap na Klínovec se vám určitě vyplatí. Je odtud krásný výhled na lázeňské město Oberwiesenthal a krásnou přírodu Krušných hor. Spolu s lyžařským areálem Fichtelberg tvoří lyžařský areál na Klínovci obrovské hřiště pro milovníky zimních sportů s dalekosáhlým významem přesahujícím hranice regionu. Na četných běžkařských tratích je možné podnikat kilometrové túry zasněnou zimní krajinou na české i německé straně. Díky společnému skipasu pro oba lyžařské areály můžete zažít zimní radovánky na obou stranách hranice.

Keilberg

Zámek v Schlettau

V 15. století koupilo panství cisterciácké opatství Grünhain, které jej s přerušeními vlastnilo až do zrušení v 16. století. Kolem roku 1500 byla dokončena stavba hradu. Zámek sloužil v 16. až 18. století jako středisko královských honů v horním Krušnohoří a také jako sídlo vrchního lesního a mysliveckého úřadu. V těchto dobách byl zámek postaven v renesančním a barokním stylu. Budovy a jejich okolí byly průmyslově využívány v 19. století až do roku 1923. Nejprve jako přádelna. Od roku 1885 kapitánem Naumannem jako továrna na zemědělské stroje. Naumann v letech 1885 až 1909 památník záslužně restauroval. Od roku 1930 patří městu Schlettau, které do roku 1964 využívalo zámek jako muzeum a také jako rezidenci.

Zámek v Schlettau

Hrad v Selvě

Hrad Wolkenstein byl postaven koncem 12. století a jako jeho majitelé jsou poprvé zmíněni páni z Waldenburgu v roce 1241. V roce 16. století vévoda Heinrich převzal úřad Wolkensteinu a hodlal pokračovat v přestavbě hradu. Z této doby pocházejí původně dochované dřevěné trámové stropy a nástěnné malby v jižním křídle. Tyto reprezentativní prostory jsou prezentovány na prohlídkách s průvodcem a jsou využívány pro koncerty, divadlo, přednášky, výstavy nebo soukromé akce.

Místní muzeum poskytuje informace o historii hradu a města. K vidění je mimo jiné model města z 50. let 20. století a četná svědectví dřívějších místních řemeslných cechů. Malá výstava „Země ametystů“ ohromí nejen znalce minerálů. V zámku se také nachází svatební místnost a krčma. K prohlídce láká také bylinková zahrádka před zámkem.

Termální lázně

V regionu můžete navštívit také termální a léčebné lázně. Jsou to lázně Wolkenstein, Schlema a Wiesenbad.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno