Usedom

Usedom nebo také Uznojem je ostrov v Baltském moři, který najdeme na hranici Německa a Polska. Na jeho pobřeží najdeme velké množství poloostrovů, které stojí za návštěvu, na kterou dlouho nezapomenete.

Jemná bílá písečná pláž na pobřeží slunečného ostrova Usedom je pravděpodobně nejoblíbenější destinace pro rodiny s dětmi. Usedom ale také nabízí skvělé ubytování a zábavu v místních rodinných hotelích. Ostrov hostům navíc nabízí nejrůznější aktivity za každého počasí.

Usedom

Solné chaty Koserower

Solné chýše se nacházejí přímo na molu Koserow. Ty jsou od sebe odděleny pouze molem. Tradiční rybí restaurace v památkově chráněné oblasti těší své hosty specialitami z čerstvých ryb z vlastní udírny již více než 20 let. Roztomilé hrázděné domky postavil pruský stát na počátku 19. století. Až do 20. století sloužily k uskladnění hrubé soli potřebné ke konzervaci sledě. Muzeum v jedné ze starých chalup vypráví o tradiční práci rybářů.

Hrad s vodním příkopem Mellenthin

V malé vesničce Mellenthin, uprostřed přírodního parku ostrova Usedom, stojí staré sídlo. Hrad s vodním příkopem Mellenthin nechal postavit kolem roku 1575 Rüdiger von Nienkerken. Mellenthin, neboli centrum, patřilo v té době šlechtickému rodu von Nienkerken, který nechal tento hrad postavit. Stavitelem byl údajně Antonio Wilhelmi. Nemovitost měla v průběhu staletí různé majitele. Po druhé světové válce se stala majetkem obce. Byly zde zřízeny byty, mateřská škola, vlastivědné muzeum a restaurace. Po sjednocení přešel hrad zpět do soukromého vlastnictví a dnes je v něm hotel, restaurace a pivovar.

Historická prohlídka Peenemünde

Malá vesnice Peenemünde na severu Usedomu je dnes mezinárodně pravděpodobně nejznámějším místem na ostrově. V letech 1936 až 1945 zde vzniklo jedno z nejmodernějších technologických center té doby, s armádním výzkumným ústavem Peenemünde. V roce 1942 se zde pod vědeckým vedením Wernhera von Brauna podařilo dosáhnout jednoho z nejvelkolepějších a zároveň nejnebezpečnějších technických průlomů 20. století, prvního startu rakety na světě do vesmíru. Raketa byla navržena jako teroristická zbraň pro válčící nacistický stát a výzkum v Peenemünde sloužil jedinému účelu vojenské převahy.

Pobřeží Bansinu

Pobřeží Baltského moře Usedom najdeme v nejrůznějších podobách. V císařských lázních Ahlbeck a Heringsdorf je stále ploché. K útesům se zvedá až severozápadně od Bansinu. Tento útes byl vytvořen v průběhu tisíciletí pevninami, které jsou opracovány větrem a vlnami. I dnes se neustále mění a během bouří ztrácí půdu. Písek je posouván silným proudem směrem na Świnoujście, kde se pláže rozšiřují.

Usedom

To, že se útesy neustále mění, je vidět hlavně podle místních stromů. Mnohé z nich původně vyrostly nad okrajem útesu a nyní po čase sklouzávají dolů ze svahu. Všude můžete najít balvany, které kdysi ležely hluboko v písku a byly odplaveny. Pokud se po bouři vydáte na procházku po pláži podél útesů, máte velkou šanci, že najdete jantar.

Usedom

Kostel sv. Petra ve Wolgastu

Kostel sv. Petra ve Wolgastu má velmi bohatou historii. Byl postaven kolem roku 1350, na počest apoštola Petra. Na stejném místě údajně původně stál pohanský chrám, který nechal zničit Otto von Bamberg během christianizace Pomořanska. V průběhu staletí byl kostel sv. Petra několikrát téměř úplně zničen válkami a bouřemi a vždy byl znovu postaven. Z tohoto důvodu na něm lze nalézt jak gotické, tak barokní architektonické prvky. V 15. století byl přestavěn na trojlodní baziliku. V bazilice najdeme kryptu, která obsahuje rakve sedmi členů pomořansko-wolgastské vévodské rodiny. V 17. století hrobku vyplenili vykradači hrobů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno