Hiddensee

Na německém ostrově, který je součástí národního parku, je široká škála míst, které stojí za to vidět a zažít: malebné domy, impozantní maják Dornbusch, maják Gellen v Neuendorfu, dlouhé pláže s jemným pískem a také historické památky.

Krásná sestra Rujány, které se také říká Sladká malá země, se nevyznačuje pouze svou jedinečnou krásou. Na hosty tady čeká opravdový klid v kombinaci s relaxací a kulturou. Ostrov můžete prozkoumat pěšky, na kole nebo v kočáru taženém koňmi.

Maják Dornbusch

Maják Dornbusch byl postaven jako téměř 28 metrů vysoká kulatá cihlová stavba na kopci Dornbusch, ve výšce 72 metrů nad mořem. Jeho oficiální označení je Beacon Dornbusch. Do provozu byl uveden v roce 1888 a je dominantou ostrova Hiddensee.

Je zvláště důležitý pro orientaci v pobřežní plavbě, protože jeho světlo svítí asi 100 metrů nahoru a asi 45 kilometrů na Baltské moře. Zajímavé informace o majáku nabízí stálá expozice Technologie a historie majáku. V měsících květnu až říjnu lze maják navštívit i na venkovní plošině, pokud to počasí dovolí.

Maják Dornbusch

Dům Gerharta Hauptmanna

Básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Gerhart Hauptmann navštívil ostrov poprvé v roce 1885. Té noci na Hiddensee napsal jednu ze svých nejkrásnějších básní „The Moonlight Lark“, v bývalém hostinském domě Gau v Klosteru. V roce 1930 koupil Dům Seedorn.

Bydlel v různých penzionech na ostrově, včetně Lietzenburgu, jako host malíře Oskara Kruse a v penzionu Haus am Meer, kde bydlel se spisovatelem Thomasem Mannem. Dům Seedorn je od roku 1956 přístupný veřejnosti jako památník. Pokoje, interiér a umělecké předměty jsou zachovány jako v době, když Gerhart Hauptmann dům opustil. To bylo v roce 1943, po jeho posledním pobytu na ostrově.

Stálá expozice poskytuje informace o životě a díle básníka, o jeho vztahu k ostrovu Hiddensee, o dílech, která na ostrově vznikla, a o aktuálních inscenacích Hauptmanna v divadlech.

V letních měsících se zde pravidelně konají večerní akce cyklu „Spisovatelé čtou v pracovně Gerharta Hauptmanna“, kde probíhají komorní koncerty a recitály.

Lietzenburg

Památkově chráněná secesní vila byla postavena malířem Oskarem Krusem v letech 1904-1905. Jeho letní sídlo bylo kdysi oblíbeným místem setkávání umělců a spisovatelů, jako byl Max Reinhardt, Gerhart Hauptmann a Thomas Mann. Hosty domu byli také vědci jako Albert Einstein a Gustav Hertz.

Po smrti Oskara Kruse zdědil majetek jeho bratr Max Kruse, který byl sochař a jeho žena Käthe, která vyráběla panenky. V období od roku 1949 do konce NDR vilu spravoval stát. Majetek byl vrácen synovi Maxe Kruse, který byl dětský spisovatel, ale ten svůj majetek prodal. Po rozsáhlé rekonstrukci je vila nyní využívána jako rekreační ubytování.

Karusel

Možná právě spojení dvou osobností raného století, jako byl architekt Max Taut a dánská diva němého filmu Asta Nielsen, dává tomuto domu jedinečný charakter.

Karusel je architektonická památka a jeden z posledních původních domů Maxe Tauta na ostrově Hiddensee. Na druhé straně jde o letní sídlo Asty Nielsenové. Život a dílo Maxe Tauta a Asty Nielsenové dokumentuje místní výstava.

Krásná lokalita a architektura domu dávají tušit další využití. Balkónová místnost s výhledem na klášterní přístav a maják nyní slouží jako svatební místnost.

Rybaření na ostrově Hiddensee

V pobřežních vodách je povolen rybolov. Povolení k rybolovu jsou k dispozici na ostrovní informační přepážce, po předložení platného rybářského lístku. Vydávají se zde i turistické rybářské lístky.

 Hiddensee

Přístav Neuendorf

Přístav Neuendorf zahrnuje rybářský přístav s prodejem ryb a odpočívadlo pro vodní turistiku s prostorem pro 30 – 50 sportovních lodí. Je zde také kotviště pro trajekt do Schaprode a jedno kotviště pro vodní taxi.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno