Magdeburg

Magdeburg najdeme v německém Sasku. Ve staročeštině název Magdeburg znamená Děvín a jde o vyhlášené biskupské a veletržní město.

Magdeburg

Magdeburg nás fascinuje svou krásou 1200 let starého města. Toto město je středověká cesta časem a moderní kulturní místo v jednom. Magdeburg máte možnost poznat při okružní jízdě červeným dvoupatrovým autobusem, při tajemné cestě městem s nočním hlídačem, při plavbě lodí po zelených březích Labe, které protéká městem, nebo třeba při jízdě na kole.

Katedrála sv. Mořice a sv. Kateřiny

V Madenburské katedrále, neboli v katedrále sv. Mořice a sv. Kateřiny, se nachází hrobka Otty I. Velikého a jeho první manželky Edithy. Katedrála byla vybudována ve 13. století. Ottu reprezentuje také Zlatý jezdec na Staré tržnici.

Zelená citadela

Zelená citadela patří mezi největší lákadla tohoto města. Jde o výstřední dům, který byl projektován excentrickým architektem Hundertwasserem. Při návštěvě tohoto domu se vám naskytne možnost nahlédnout do jeho interiéru a prohlédnout si budovu, která je prorostlá stromy. Budova má růžovou barvu. Je to z toho důvodu, aby byla v kontrastu s ostatními budovami v okolí.

Tisíciletá věž

Tisíciletá věž byla postavena v roce 1999 pro Spolkovou zahradnickou výstavu a s výškou 60 metrů je největší dřevěnou stavbou svého druhu na světě. Ve věži najdeme 250 exponátů technologické historie, z nichž 150 z nich si mohou návštěvníci sami vyzkoušet.

Magdeburské divadlo

Divadelní zážitky na vás čekají v Magdeburském divadle s operou. Loutkové divadlo Magdeburg patří ke špičkám v Německu. V létě pořádá místní divadlo velká představení pod širým nebem na katedrálním náměstí v Magdeburgu. Vyhlášené jsou také hry loutkového divadla, které potěší nejen malé diváky, ale také dospělé.

Počítadlo času

Plastika sedícího muže s velkými hodinami v rukou se nachází na břehu Labe. Číselník ukazuje směrem k možným kolemjdoucím. Není jasné, zda je tato situace úmyslná nebo náhodná. Postava nosí místo obličeje v domnělé hlavě ciferník normálních hodinek. V díle Glorie Friedmannové se paralelně s počítadlem času objevuje postava, kterou umělkyně nazývá Unabomber a „všemocný Zeitling“.

Parky

Jiné město může sotva konkurovat bezpočtu parků a zelených ploch v Magdeburgu. Zelenými plícemi Magenburgu je městský park Rotehorn na ostrově řeky Labe. Je to jeden z nejoblíbenějších výletních cílů místních obyvatel a centrum kulturních a sportovních akcí.

Jedním z nejstarších krajinných parků ve městě je Herrenkrug. Za zmínku stojí zahrada Klosterberge, kterou navrhl mistr Lenné, jako první veřejný park v Německu. Dalším vyhlášeným parkem je Elbauenpark, kde se v roce 1999 konala 25. spolková zahradnická výstava. Návštěvníky okouzlí krásnými květinovými obrubami, vodními prvky, ale především Tisíciletou věží a domem tropických motýlů.

Městský park Rotehorn

Tento park je jedním z nejkrásnějších anglických krajinných parků v Německu a nachází se na ostrůvku na Labi. Již počátkem 19. století, po výstavbě krakovského jezu v roce 1819, byla východní strana ostrova využívána jako pláž ke koupání. V roce 1871 se městský magistrát rozhodl pro terénní úpravy dříve nezastavěné jižní části ostrova.

Botanická zahrada

Sbírka exotických rostlin v této botanické zahradě pochází od magdeburského průmyslníka Hermanna Grusona. V deseti výstavních domech a neveřejných sklenících se pěstuje kolem 5000 exotických rostlinných druhů. Vystavena je také řada zvířat včetně piraně, chameleona, jedovaté žáby a kajmana.

V zahradě najdeme Palmový dům, který se tyčí nad ostatními domy. Velký prostor zde mají impozantní palmy. Ve dvou domech s názvy Suché subtropy a Suché tropy je velké množství sukulentních druhů rostlin. Najdeme zde obrovské sloupovité kaktusy či agáve. Různé výstavy jsou věnovány oblasti Středozemního moře, Kanárských ostrovů, kapské a jihoafrické flóře, Madagaskaru a suchým oblastem Střední a Jižní Ameriky a východní Afriky.

Velký a malý tropický dům vystavuje flóru tropického deštného pralesa Asie, Afriky a Ameriky. Najdeme zde také některé tropické plodiny, jako jsou banánovníky, kávové keře a kakaovníky. Z velkého tropického domu se dostanete do akvária, kde jsou exotické ryby prezentovány v pěti sladkovodních nádržích a jedné mořské. Ve třech teráriích žijí jedovaté žáby, užovky a krajta stromová.

Ve vavřínovém lesním domě jsou umístěny druhy rostlin ze stálezelených subtropických lesů. Jedna oblast v tomto domě je vyhrazena pro kanárský vavřínový les. V letních měsících nabízí oázu klidu dvůr se zahradou Telemann s citrusovníky, palmami a bylinkovou zahrádkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno