Bamberk (Bamberg)

Bamberk je pro náhodného návštěvníka nevyčerpatelnou zásobárnou restaurací, hospod, hospůdek a pubů. Bamberk, označovaný za klenot Bavorska,  je však turisticky zajímavý především díky dochovaným historickým památkám, množstvím přírodních zajímavostí, typickou kuchyní, pohostinností.

Kratší cesta do Bamberka je zajímavější

Chceme-li se do Bamberku dostat od Prahy, volíme cestu na Plzeň a Rozvadov. Průjezdním i body jsou Wernberg-Köblitz, Hirschau a Amberg,za níž je třeba odbočit na Würzburg a dál směr Bamberk. Je to z Prahy asi 350 kilometrů.

Bamberk, Bavorsko

Když nepospícháme, můžeme zvolit „vyhlídkovou“ trasu přes Karlovy Vary, Cheb a německý Schirnding do lázní Bad Berneck, z nichž nás dálnice dovedou do Bamberka. Cesta je kratší, ale pomalejší. O to víc pomalejší, že si ji můžeme zpestřit procházkou jak při průjezdu pohořím Fichtel, tak i zastávkou v malebném Pottensteinu při cestě přes Weiden a Ebermannstadt, kde je vyhledávaným cílem turistů Čertova jeskyně.

Zaparkovat v podzemí

Při vjezdu do města Bamberku se z informační tabule u silnice dozvíme, že Praha patří mezi partnerská města. Na všech křižovatkách je velice dobré značení a tak postačí sledovat směrové tabule s označením Zentrum, respektive Dom. Střed města bývá dost zaplněný auty a těžko se hledá místo k zaparkování. A když se najde, je třeba hned zaplatit parkovné, protože kontroly jsou časté, nesmlouvavé a pokuty vysoké. K snadnější parkování slouží v centru Bamberku troje podzemní garáže, v nichž jsou poplatky překvapivě nižší než v centru naší metropole.

Bamberk: Město z 10. století

Nejstarší dochované zmínky o Bamberku se vztahují k roku 902, ale jsou vázány především na hrad Altenburg, který se nad městem vypíná. Vznik města se datuje od roku 973, když císař Otto II. daroval bavorskému vévodovi Jindřichu „hašteřivému“ se všemi právy a povinnostmi oblast zvanou Civitas Papinberc (Babenberg).

Gotický Dóm

Současnou dominantou města Bamberku je dóm se typickými čtyřmi věžemi. Základy k jeho stavbě byly položeny v roce 1012.  Pak chrám dvakrát vyhořel a v roce 1237 byl přestavěn z románského do ranně gotického slohu, v němž zůstal dodnes. V interiéru se nachází množství plastik z třináctého až patnáctého století, z nichž nejznámější je takzvaný „bamberský jezdec“ (Bamberger Reiter) z roku 1230. Říká se: „Kdo neviděl bamberského jezdce, nebyl v Bamberku.

Knihovna v sídle biskupů

Dóm vytváří se sousední tvrzí, která je považována za nejstarší budovy Bamberku, dvě strany uzavřeného náměstí. Zbylé dvě strany náměstí, ke kterému se dostaneme úzkými uličkami, tvoří barokní objekt Neue Residenz (Nová rezidence), v kterém sídlili bamberští biskupové. Dnes je v této budově městská knihovna. Projdeme-li průjezdem do zadního traktu komplexu budov, přijdeme do Zahrady růží (Rosen Garten). Z toho místa je krásný výhled na staré centrum Bamberku, na klášter na sousedním kopci a kostel Michelsberg založený v roce 1015 benediktýny. Byl barokně přestavěn.

  • Staré centrum města vzniklo na řece Regnitz, uprostřed které stojí stará radnice z pozdně gotického období. Ta byla na konci osmnáctého století přestavěna ve stylu rokoka. S okolním světem radnici spojují dva mosty Obere Brücke (Horní most) a Untere Brücke (Dolní most).

 

Světová rarita: Uzené pivo

Ve hospodě Schlenkerla se podává typická bavorská specialita „Bamberger Bratwürste, Sauerkraut und Brot“ (bamberské opékané klobásy, kyselé zelí a chléb) a čepuje světová pivní rarita, takzvané „Rauchbier“ (kouřové či uzené pivo). Kdysi prý zčásti vyhořel sklad chmele pivovaru, a protože majiteli bylo líto zachráněné, avšak notně vyuzené zásoby vyhodit, uvařil z nich pivo. Chutnalo po uzeném a zachutnalo i hostům. Dnes je jeho výroba řízena přísnou recepturou, v níž nechybí zmíněná, ale řízená úprava chmele.

 

Foto: Bamberk (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno