Eisenach

Eisenach je atraktivní malé město se 43 000 obyvateli. Nachází se zde zachovalé staré město, před Velikonocemi se zde koná velice oblíbený festival Sommergewinn před Velikonocemi a v srpnu můžete zavítat na středověké Lutherovy slavnosti. Eisenach je také vstupní branou do durynského regionu Wartburg a leží na turistické a cyklistické stezce Rennsteig, jejíž počátky sahají až do 9. století.

O městě Eisenach

Eisenach je malé městečko ve spolkové zemi Durynsko, které leží uprostřed lesnatých kopců a farem ve středním Německu. Nemá sice typické středověké kouzlo některých německých měst, ale pochlubit se může příjemnou sbírkou náměstí a úzkých uliček, které si můžete prohlédnout. Hlavním důvodem k návštěvě jsou jeho historické památky.

Eisenach je také rodištěm Johanna Sebastiana Bacha a dojem udělal i na slavného Goetheho.

Eisenach

Eisenach a Martin Luther

Martin Luther vyrůstal v Mansfeldu, ale nejdůležitější léta své školní docházky strávil v Eisenachu, kde v letech 1498 až 1501 navštěvoval latinskou školu svatého Jiří a připravoval se na studium na univerzitě v Erfurtu.

Luther si zpočátku vydělával na živobytí jako sborista, stejně jako později Johann Sebastian Bach, a nakonec se ho ujaly vlivné rodiny Cotta a Schalbe, s nimiž žil mimo jiné v dnešním Lutherově domě. Lutherova školní léta patřila k nejformativnějším a nejšťastnějším letům jeho mládí. Naučil se zde nejen latinu a začal si jí vážit, ale objevil také lásku k hudbě a hluboce na něj zapůsobila intenzivní zbožnost františkánských bratří.

O dvacet let později se Luther v Eisenachu zapsal do světových dějin: Na hradě Wartburg přeložil za pouhých jedenáct týdnů Nový zákon, čímž vytvořil nejen bestseller, ale také základ spisovné němčiny. Proč, jak a s kým Luther překládal Bibli, se dozvíte na naší stálé výstavě „Luther a Bible“.

Jaká místa v Eisenachu stojí za návštěvu?

Bachův dům

V budově z 15. století poblíž místa, kde se narodil Johann Sebastian Bach, je dnes muzeum se sbírkou starých hudebních nástrojů a expozicí o rodině Bachů. Nachází se zde zrekonstruované vybavení měšťanské domácnosti z doby kolem roku 1700 a zaměstnanci Bachova domu hrají na původních nástrojích krátké ukázky několika Bachových skladeb.

Bachhaus Eisenach sídlí v domě na Frauenplan, který v roce 1906 zakoupila Neue Bachgesellschaft (Nová Bachova společnost) a v roce 1907 jej znovu otevřela jako muzeum.

Lutherhaus

Martin Luther byl poslán do školy v Eisenachu (1498-1501) a ubytován v rodině Cottových. V jejich krásně zachovalém hrázděném domě je dnes Lutherovo muzeum. Dvě místnosti, ve kterých žil, jsou zrestaurovány do původního stavu.

Georgenkirche

Tento středověký kostel byl svědkem křtu J. S. Bacha v roce 1685 a svatby čtrnáctileté svaté Alžběty v roce 1221. Členové Bachovy rodiny byli v kostele varhaníky po 132 let. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1515 byl kostel vydrancován a během selské války v roce 1525 téměř zničen. V roce 1561 byl Georgenkirche vysvěcen jako jeden z prvních protestantských kazatelských kostelů.

Georgenkirche

Hrad Wartburg

Hrad Wartburg byl založen v roce 1067 a jeho centrální stavba pochází z 12. století. Oproti tomu bavorský Neuschwanstein, který byl Wartburgem částečně inspirován, je moderní pohádkový výtvor z konce 19. století.

Hrad Wartburg

Hrad Wartburg vypadá jako pevnost, přestože nikdy nesloužil k vojenským účelům. Stojí na vrcholu hory v nadmořské výšce 410 metrů. Na hradě Wartburg se v letech 1521-1522 po 300 dní skrýval Martin Luther, který byl na Wormském sněmu prohlášen za psance a kacíře a během svého pobytu přeložil Bibli do němčiny. Další slavný Němec, básník Johann Wolfgang von Goethe, strávil na Wartburgu pět týdnů v roce 1777.

V letech 1838 až 1890 se části hradu proměnily ve fantazii plnou mozaik, fresek a dalších projevů německého romantismu. Od prosince 2009 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno