Domů Nákupy v Německu Cena nafty v Německu

Cena nafty v Německu

Hustá síť čerpacích stanic v Německu představuje více než čtrnáct tisíc tankovacích míst. Dominantní postavení na německém trhu mají společnosti BR (s pumpami Aral), Shell, ConocoPhillips (čerpačky Jet), Exxon (pumpy Esso) a Total. Cena nafty v Německu je o něco vyšší než u nás, ale jako při každém srovnávání záleží na místě a době tankování. K zjištění nejnižší ceny nafty v konkrétní německé lokalitě slouží web německého automotoklubu ADAC.

Nejdráž v noci, na dálnici, u hranic

Z celkového počtu asi 14 400 čerpacích stanic v Německu jich asi dvě třetiny patří společnostem BP (Aral), Shell, Exxon (Esso), ConocoPhillips (Jet) a Total, a to včetně franšízových čerpacích stanic. Jejich silné postavení určuje cenu

Ilustrační foto

pohonných hmot v Německu, což se projevuje vyrovnáváním cen mezi jednotlivými konkurenty – snížení, i zvýšení ceny.

  • Řidiči, kteří často projíždějí Německem a tankují naftu v různou denní dobu mají zkušenost, že se cena pohonných hmot v Německu liší podle denní doby. Nejvyšší ceny nafty bývají při tankování v nočních hodinách a nad ránem, zatímco přes den cena klesá.
  • Vyšší cena nafty a pohonných hmot je u německých benzínek na dálnici a u hranic. Ve vnitrozemí a v menších městech se natankuje levněji. Rozdíl může činit v přepočtu až pět korun na litr.
  • Cena nafty stoupá před hlavní letní turistickou sezonou, s příchodem podzimu jde cena nafty v Německu někdy trochu níž (neplatí to ve všech letech, záleží na světovém vývoji cen).

Cena nafty v Německu se stále mění

Cena nafty v Německu bývá uváděna v celostátním průměru. Ten se mění prakticky z týdne na týden. Například v první dekádě září 2014 byla cena litr nafty v Německu na průměru 1,370 euro, což bylo o půl centu na litr nafty víc, než se uvádělo v předchozím týdnu. Proto je třeba vývoj cen sledovat aktuálně před plánovanou cestou do Německa.

Cena nafty v každou denní dobu a kdokoliv

Aby byli řidiči co nejlépe informováni o situacích na konkrétních čerpacích stanicích, ale také proto, aby byla oslabena pozice největších (a nejdražších) společností, začal německý automotoklub Allgemeiner Deutscher Automobil Club (ADAC) zveřejňovat údaje Úřadu pro transparentnost na trhu Spolkového kartelového úřadu. Pomocí aplikace „ceny pohonných hmot ADAC“, respektive „ADAC ceny paliva“,  si řidiči mohou zvolit na své trase čerpací stanici s aktuálně nejnižší cenou nafty (respektive pohonných hmot).

  • Aplikace je dostupná pro iPad, iPhone a androidy, případně je možno podívat se na aktuální ceník na stránkách automotoklubu ADAC v nabídce „tanken“.
  • Na webu lze nalézt víc informací o vývoji cen na trhu s pohonnými hmotamiv Německu.

Ilustrační foto: sxc.hu

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno