Berlín je hlavním městem Spolkové republiky Německo. Kromě toho, že se zde nachází spousta turistických míst a památek, pozorovat zde lze i život zvířat. A to v té největší zoo, kterou v Německu můžete najít.
Obsah článku
Jen pár minut od centra žijí stovky druhů zvířat
Nejstarší německá zoologická zahrada se nachází v hlavním městě. Na okraji Berlína se již od poloviny 19. století rozprostírá zahrada s více než tisíci druhy zvířat. U vlakového nádraží nacházející se zahrada má výbornou dostupnost. Bez problémů se k ní dostanete nejedním dopravním prostředkem.
Na 35 hektarech rozprostírající se zahrada je nejenom největší a nejnavštěvovanější zahradou v celém Německu. Je to také zoologická zahrada s obrovským množstvím zvířat. Počet druhů, které se zde nachází, dokonce dokáže konkurovat i dalším světovým zoologickým zahradám. Právě díky největšímu množství druhů zvířat se řadí mezi jednu z nejoblíbenějších zoologických zahrad na světě.
Devátá nejstarší zoologická zahrada světa
Zakladateli této zoologické zahrady byli v roce 1844 přírodovědci Alexander von Humboldta a Martin Lichtenstein. Protože se jednalo o vůbec první zoologickou zahradu v Německu, přírodovědci se rozhodli spojit své síly se zahradním umělcem Peterem J. Lenném.
Téměř sto osmdesát let stará zoologická zahrada je nejen nejstarší zahradou v Německu. Je dokonce devátou nejstarší zoologickou zahradou na světě. Ta vůbec nejstarší se nachází ve Vídni a byla založena o mnoho desítek let dříve. A to již v roce 1752.
Neštěstí při druhé světové válce
Když začala druhá světová válka, zoologická zahrada v Berlíně oslavovala již téměř sto let své existence. K oslavám nakonec ale nedošlo. Boje na německém území dokázaly zahradu zdevastovat takovým způsobem, že přežila bezmála stovka zvířat.
Zoologická zahrada nepřežila především díky masivnímu bombardování, které probíhalo v letech 1943 a 1944. Mezi přeživšími zvířaty byla šimpanzice Suse, hroch obojživelný a populární sloní býk. Jejich ošetřovatelé tehdy dělali vše pro to, aby i v těchto podmínkách zvířata dokázala přežít.
O znovuobnovení chodu zoologické zahrady se velkou měrou zasloužila vůbec první ředitelka doktorka Katharina Heinroth. Ta spolu se svými zaměstnanci postupně dokázala vdechnout zoologické zahradě nový život.
Zoo ročně navštíví miliony dětí i dospělých
Berlínskou zoo ročně navštíví miliony turistů. Z centra snadno dostupná zahrada se může pyšnit bohatým zastoupením těch nejvzácnějších zvířat světa. Na své si zde tak přijdou jak dospělí, tak i děti.
Německým unikátem jsou jednoznačně pandy. A to jak pandy červené, tak také pandy bílé. V roce 2019 dokonce panda bílá se jménem Meng Meng porodila dvě mláďata. Přitom první pavilon pro pandy byl v berlínské zoo otevřen až v roce 2017.
Zoologická zahrada dává zvířatům to nejlepší
Zastoupení zde mají zvířata z celého světa. Unikátní jsou vzácní černí nosorožci, sumaterští orangutani či madagaskarští ibisové. Zahrada dbá nejenom na množství druhů, které se zde chovají. Snaží se také, aby se zde zvířata cítila jako ve volné přírodě. Prostornost a především pak expozice s přírodním dojmem jsou alespoň částečnou náhražkou, která zvířatům pomáhá, necítit se jako v kleci.
V obrovských venkovních výbězích si mohou volný pohyb užívat velbloudi, lamy, bizoni i další kopytníci. Myslelo se ale i na lední medvědy a další zvířata.
Navštívit lze spousty pavilonů i obrovské akvárium
Zoologická zahrada je rozdělena do několika pavilonů. V podzemním pavilonu je možné vidět nejenom kočkovité šelmy, ale i noční živočichy. Obrovská vodní nádrž je uzpůsobena pro život hrochů a hrošíků, kteří mají svůj vlastní pavilon spolu s přírodní džunglí. Hrochy tak lze vidět s pocitem, že se nacházejí ve svém přirozeném prostředí. Díky skleněnému panelu je můžete sledovat nejenom na souši, ale také ve vodě.
Další oblíbenou částí zoologické zahrady je pavilon ptáků, kde návštěvníkům létají ptáci nad hlavou. Při tomto jedinečném zážitku kolem vás létají druhy jako volavka nádherná, kondor andsk, kivi, ibis nebo kakadu či puštík.
Na počest Alfreda Brehma byl vystavěn pavilon s jeho jménem
Jednou z největších atrakcí je také Dům zvířat Alfreda Brehma. Jedna z největších zoologických budov světa poskytuje domov stovkám druhů ptáků. V klecích se nacházejí divoké kočky, jsou zde i terária ještěrek a hadů a celou expozici doplňuje také exotická tropická vegetace.
Alfred Brehm byl předním německým zoologem i spisovatelem, který svého času fungoval jako ředitel hamburské zoo. Na jeho počest byl v Berlínské zoo vystavěn dům, který nese jeho jméno.
I berlínské akvárium má již více než stoletou tradici
Za návštěvu stojí také pavilon tučňáků či lachtaní skály. Součástí zoologické zahrady je i obrovské akvárium. To bylo založeno již v roce 1913. Stejně jako další části zahrady, i v akváriu se najde nejeden vzácný mořský druh. Několik různých druhů žraloků doplňují exotické druhy sasanek. Na své si přijdou i milovníci hadů, krokodýlů či medúz.
Berlínská zoo rozhodně stojí za návštěvu. Lidé různých věkových skupin si zde užijí celodenní pozorování tisíce druhů zvířat.