Žitava (Zittau)

Ve středověku byla Žitava díky své poloze na křižovatce několika dálkových obchodních cest prosperujícím obchodním městem. Nová kapitola její historie se otevřela 1. května 2004, kdy se vstupem Polska a České republiky do EU stala Žitava z odlehlého zapadákova v Německu strategickou křižovatkou v srdci Evropy.

Město bohatství a útočiště na polských a českých hranicích

Žitava se nachází v Sasku a je tak blízko hranicím s Českem a Polskem, jak jen německé město může být. Ve středověku byla proslulá bohatstvím a pro své bohatství získala přezdívku Die Reiche. V době, kdy zde zuřila reformace, poskytla útočiště tisícům protestantů a zachovala si vstřícný postoj k cizincům.

Žitava leží v jihovýchodním Německu, má něco přes 25 000 obyvatel a studuje zde asi 3 500 studentů. Město je obdařeno krásnou architekturou, včetně slavných Květinových hodin, Solného domu a honosné radnice, a je také spojeno s oblíbenými lázeňskými středisky pomocí lehkého železničního spojení.

Žitava

 

Historie města

O tomto krásném německém městečku pochází první zmínka z roku 1238, ve staré listině kláštera Marienthal. V těchto starých análech se můžeme dočíst o pánu Častolovi ze Žitavy českém šlechtici z rodu Ronovců, který se spolu se svým bratrem usadil právě v této oblasti. Když král Přemysl Otakar II. v roce 1225 objel vyhraněné území, stanovil zde hranici budoucích městských hradeb, a tak propůjčil městu městská práva. Na počest této příležitosti se zde vzpomíná oslavou, která nese název Žitavská jízda králů neboli Zittauer Königszug.

Studium a práce v Žitavě

V Žitavě se nachází několik vysokých škol. Nejmenší z nich je International Graduate School, která se zaměřuje na biodiverzitu a obecný ekologický výzkum. Mnohem větší je Vysoká škola aplikovaných věd v Žitavě/Görlitz, která má celostátní renomé v oblasti managementu, elektrotechniky, strojírenství a sociálních studií.

Obě univerzity vycházejí vstříc neněmeckým studentům. Všechny obory na HSZG vyžadují jazykovou kvalifikaci a mezinárodní kancelář může navrhnout vhodné partnery pro přípravné kurzy. Po studiu mohou absolventi očekávat uplatnění v oblasti cestovního ruchu, železničního inženýrství a udržitelné energetiky.

Co dělat v Žitavě

Žitavská ZOO

Ve volném čase můžete zavítat to žitavské ZOO. Setkání se zvířaty, zajímavosti na každém kroku a v neposlední řadě nápady na hry, rozbuší srdce nejen dětem, ale vykouzlí z návštěvy romantického parku nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Žitavská úzkokolejka

Úzkorozchodná železnice Zittau-Kurort Oybin/Kurort Jonsdorf je saská úzkorozchodná železnice o rozchodu 750 mm v Horní Lužici. Vede ze Žitavy přes Bertsdorf do Kurort Oybin nebo Kurort Jonsdorf v Žitavských horách. Od roku 1996 ji vlastní a provozuje společnost Sächsisch-Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft. Úzkorozchodná parní železnice zahájila pravidelný provoz v listopadu 1890. Jezdí denně v parním režimu a v provozních případech ji doplňují motorové lokomotivy.

Žitavská úzkokolejka

Květinové hodiny

U staré městské zdi „Fleischerbastei“ najdete 4 x 4 metry velké květinové hodiny. V roce 1907 byly květinové hodiny sestrojeny ze starého věžního hodinového stroje a přemístěny na své současné místo. V roce 1965 přibyl míšeňský porcelánový karillon! Květinové hodiny se vysazují třikrát ročně v závislosti na ročním období.

Městské muzeum

Již více než 450 let sbírá Žitava pamětihodnosti, které jsou dostupné široké veřejnosti. Poklady místního muzea vám jsou představeny v moderní podobě v jedinečných historických památkách. Ponořte se do historie, umění a kultury fascinujícího příhraničního trojúhelníku. Největším pokladem jsou dvě postní a jedinečná plátna v celém Německu, která významná pro celou Evropu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno