Waldkirchen

Waldkirchen je německé městečko, které leží kousek od českých hranic. Dříve toto místo bylo velice důležitým obchodním článkem, ale jak je na tom teď? A jaká místa zde můžete navštívit?

Waldkirchen

Historie města Waldkirchen

První zmínka o městě Waldkirchen pochází z roku 1203 a brzy se stalo důležitým obchodním místem na Zlaté stezce, což byla v pozdním středověku obchodní stezka se solí mezi Bavorskem a Čechami. Ve 13. století udělil pasovský biskup Waldkirchenu titul Markt. Po několika nájezdech českých vojáků v průběhu 15. století nechalo město postavit Ringmauer, velkou kamennou zeď, která jej obklopuje a která je dodnes k vidění na mnoha místech města.

Více než 600 let patřilo město k území pasovského biskupa, v roce 1806 se stalo součástí Bavorského království a v roce 1871 Německého císařství.

V letech 1492 až 1945 Waldkirchen šestkrát vyhořel. Naposledy hořelo 26. dubna 1945, kdy sem ze Sankt Pöltenu v Rakousku dorazila 16. rota pluku Grossdeutschland, SS Panzer Grenadier Division „Das Reich“. Každé družstvo o deseti mužích bylo vyzbrojeno jedním lehkým kulometem, jednou samopalem, dvěma Panzerfausty a puškami. V boji s 11. obrněnou divizí bylo zabito osm civilistů a zničeno 48 domů a městský historický kostel. V průběhu akce přišlo o přístřeší také 120 rodin. Zdevastované město bylo obnoveno v průběhu 50. let a v roce 1972 bylo zpustošeno.

Waldkirchen byl v roce 2007 hostitelem Zemské školní slavnosti.

Kultura a turismus

Golf ve Waldkirchenu

Jen několik minut jízdy od Waldkirchenu vám golfový klub nabízí golfový zážitek vhodný pro všechny úrovně na 18jamkovém golfovém hřišti Poppenreut. Hřiště, které se nachází v prostorné kotlině, poskytuje prostor pro někdy až vzrušující výhledy na masiv Haidel v dálce a horskou skupinu Dreisessel. Kostel na Wollabergu, který se tyčí nad golfovým hřištěm, se tyčí jako strážce a téměř při každém odpalu se ukazuje v jiném světle.

V tomto nenáročném prostředí se 18jamkové hřiště s mimořádně rovnoměrně upravenými, svěžími fairwayemi a působivě bezchybnými greeny představuje jako rozmanité hřiště se skrytými výzvami pro zkušené hráče i pro golfové nadšence. Velkoryse navržené tréninkové a tréninkové zázemí, jako jsou driving range s částečně krytými odpališti, chippingové plochy a putting greeny, dotváří celkový obraz. Začátečníci mohou získat první golfové zkušenosti na speciálně navrženém tříjamkovém cvičném hřišti v Poppenreutu.

Běh a Nordic Walking

Nordic walking jako balanční sport se stále těší velké oblibě. Bavorský les je pro tento sport obzvláště vhodný díky dobrému vzduchu a terénu. Společně s AOK Bayerwald byly vybrány čtyři trasy různé délky a obtížnosti, které začínají na parkovišti u koupaliště Karoli:

Trasa Jungbrunnen

  • Tato trasa nabízí optimální možnosti pro základní trénink a je dlouhá 3 km.

Vitální trasa

  • Pro zlepšení celkové kondice je nejvhodnější tato 4 km dlouhá trasa.

Fitness trasa

  • Náročná trasa dlouhá 8,5 km vám umožní dále zlepšovat svou kondici a výkonnost!

Technická trasa

  • Tato 3,5 km dlouhá trasa vám pomůže zdokonalit vaší techniku.

Muzeum Goldener Steig

Po staletí spojovala země Bavorsko a Čechy cesta, která sloužila především k obchodu se solí a proslavila se jako nejrušnější středověká obchodní cesta v jižním Německu pod názvem „Goldener Steig„. Jako sklad soli získal Waldkirchen již ve 13. století tržní práva a v 15. století byl jako jediné město v Dolním Bavorském lese opevněn vysokou kruhovou hradbou s deseti obrannými věžemi. Velké části tohoto opevnění se dochovaly. Spolu s podlouhlým náměstím jsou dodnes svědky někdejšího významu Waldkirchenu jako hlavního města „Passau Abteiland“.

Kaple Karoli

Jméno Karoli je odvozeno od jména svatého Karla Borromea (1538 – 1584). Byl milánským biskupem a kardinálem, reformním biskupem tridentského koncilu a hybnou silou hnutí církevní obnovy. Když v Horní Itálii řádil mor, horlivě se přimlouval za nemocné. Obraz v hlavním oltáři, hlavní obraz fresky v lodi, je připomínkou této charitativní činnosti.

V 17. století působilo ve Waldkirchenu několik italských obchodních cestujících, mezi nimi i obchodník Bernhard Linus, který velmi obdivoval kardinála Karla Borromea. Kolem roku 1655 věnoval na počest kardinála kapli Karoli. V posledních letech, naposledy v letech 2000/2001, bylo provedeno několik renovací a oprav, většinou dobrovolníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno