Selb

Velké okresní město Selb je město, které nabízí rozmanitou nabídku pozoruhodností, které byste ve městech jen těžko pohledali. Proč je tedy Selb tak oblíbeným místem?

O Selbu

Spousta zeleně ve městě navzdory poměrně vysoké hustotě průmyslu, designové prvky renomovaných umělců v městské krajině, kulturní zařízení, sportovní zařízení a mnoho dalšího. Takový je Selb. Světoznámé společnosti zde vyvíjejí světové značky a vyrábějí výrobky špičkové kvality. Mnoho místních malých a středních podniků se však svými inovativními nápady a výrobky proslavilo i daleko za hranicemi města a státu.

Selb se navíc nachází v nádherném malebném prostředí Fichtelgebirge. Vysoká rekreační a volnočasová hodnota a hospodářská struktura orientovaná na budoucnost činí ze Selbu atraktivní město, ve kterém se dobře žije.

Selb a porcelán

Porcelán ze Selbu zdobí stoly po celém světě a rozbuší srdce sběratelů. Byl to zejména triumvirát, který přinesl Selbu titul evropského hlavního města porcelánu: Hutschenreuther, Rosenthal a Heinrich vyrobili v období rozkvětu porcelánového průmyslu téměř polovinu německého porcelánového zboží.

Lorenz Hutschenreuther, syn zakladatele porcelánky C. M. Hutschenreuthera v Hohenbergu, založil v roce 1856 ve starém Ludwigově mlýně v Selbu vlastní továrnu. Jeho porcelánová výroba získala na kvalitě i kvantitě, zejména po zřízení uměleckého oddělení, které vedl profesor Fritz Klee. V roce 1969 se obě zařízení Hutschenreuther spojila a vznikla společnost Hutschenreuther AG.

V roce 1879 založil Philipp Rosenthal na markraběcím zámku Erkersreuth, tři kilometry od Selbu, dílnu na malování porcelánu. V letech 1886 až 1898 existovala pobočka také v českém Aši. V roce 1890 následoval přesun do Selbu a rozšíření sortimentu převzetím různých porcelánek a vytvořením speciálních oddělení. Poté, co byl tajný rada Philipp Rosenthal v období nacismu z firmy odvolán, nastoupil v roce 1950 do Rosenthal AG jeho syn Philip. Pod jeho vedením získala společnost mezinárodní renomé, zejména díky spolupráci s předními umělci a designéry, jako byli Walter Gropius, Friedensreich Hundertwasser a Marcello Morandini.

Přímo u nové železniční trati Hof-Aš v Selbu-Plößbergu založil Jacob Zeidler se svými syny porcelánku Zeidler & Co. Omezení během první světové války donutila dědice k prodeji, načež porcelánku v roce 1917 získala skupina Rosenthal, která později vystupovala pod značkou Bahnhof Selb a dnes v ní sídlí Porzellanikon – Staatliches Museum für Porzellan.

Selb

 

Kultura a turismus

Kulturní centrum

Kulturním centrem města je divadlo Rosenthal. Nachází se uprostřed Selbu, na svazích údolí Selbach. Kulturní program zahrnuje známé opery, populární operety a muzikály, špičková divadelní představení, symfonické koncerty renomovaných orchestrů střídají komorní koncerty, jazzové koncerty, kabarety a vystoupení místních estrádních klubů, pěveckých, společenských a hudebních spolků. Zvláštní pozornost je věnována široké nabídce divadel pro děti a mládež.

Mezinárodní filmové dny v pohraničí

Filmový festival Grenzland stal známým i daleko za hranicemi Frank. Je to zejména díky rodinné atmosféře, kterou Grenzland-Filmtage vyzařuje a která každý rok znovu inspiruje návštěvníky i filmaře. Mezi filmovými bloky a kinosály se návštěvníci opakovaně osobně setkávají s tvůrci a mají jedinečnou příležitost diskutovat o tom, co právě viděli, a klást umělcům otázky. To je to, co dělá filmový festival v Grenzlandu tak přitažlivým a co se líbí jak filmovým divákům, tak návštěvníkům.

Muzea Fichtelgebirge

Muzea Fichtelgebirge se svými sídly ve Wunsiedelu a Arzbergu-Bergnersreuthu se považují za aktivní živá muzea s četnými nabídkami pro individuální návštěvníky i skupiny. Výstavní prostory a speciální pořady poskytují návštěvníkům vyčerpávající a zábavné informace o regionu Fichtelgebirge a jeho pohnuté historii.

Městské kino Selb

Od května 2019 je novým provozovatelem bývalého Kina Selb město Selb. Kino bylo na pokraji uzavření. Město Selb se odvážně, s nasazením a ambicemi snaží zachovat kino jako kulturní zařízení, aby tomu zabránilo.

Od léta 2020 dostalo kino nový název a nyní se jmenuje Spektrum Selb |Kino, Kultura, Kafe. Nový název vystihuje pestrý program s integrovanou designovou kavárnou a doplňkovými kulturními akcemi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno