Sebnitz

Město Sebnitz leží v údolí řeky Sebnitz a jejích bočních údolích v nadmořské výšce 251 až 460 m mezi horami Saského Švýcarska a Lužické vrchoviny. Protože se v těsné blízkosti nachází také přírodní oblast Saského Švýcarska, je krajina v okolí města velmi rozmanitá.

Historie města Sebnitz

První zmínka o Sebnitz pochází z listiny z roku 1223/1241, která vymezuje hranice mezi Českým královstvím a diecézí Meißen. V roce 1451 je poprvé zmiňována jako město. V letech 1714-1715 byla postavena nová radnice, která však byla spolu s řadou dalších budov, mimo jiné i školní budovou, zničena při požáru v roce 1854. Kolem roku 1900 se Sebnitz stal centrem výroby umělých květin. Od roku 1952 do roku 1994 bylo město správním střediskem okresu Sebnitz.

V roce 1997 dostal šestiletý německo-irácký Joseph Kantelberg-Abdulla, který trpěl srdeční vadou, infarkt a utopil se v místním veřejném bazénu, protože se o něj matka ani dvanáctiletá sestra nestaraly. O tři roky později jeho matka tvrdila, že chlapce mučilo a utopilo nejméně padesát neonacistů v holínkách a s tetováním. Zatímco Der Spiegel na tuto historku neskočil, bulvární deník Bild toho plně využil a asi na týden vtáhl město do centra pozornosti celé země, dokud matku nevyšetřovala policie za podněcování falešných obvinění.

V roce 2003 se v Sebnitz konal festival „Tag der Sachsen“. V říjnu 2015 zde asi 3000 lidí protestovalo proti migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové a postavilo symbolickou „živou hranici“ proti žadatelům o azyl.

Obec se skládá ze samotného města Sebnitz, Schönbachu (připojen 1935), Hainersdorfu (připojen 1920), Hertigswalde (připojen 1950), Hinterhermsdorfu (připojen 1998) a bývalé obce Kirnitzschtal (připojena 2012), která se sama skládala z obcí Altendorf, Mittelndorf, Lichtenhain, Ottendorf a Saupsdorf.

Sebnitz

Co v městečku podniknout?

S mobilní kartou hosta získají hosté, kteří přenocují v Sebnitz, nejen všechny výhody karty hosta Saského Švýcarska, tj. slevy ve více než 60 rekreačních zařízeních v regionu, ale od 1. 1. 2021 hosté mohou také po celou dobu své dovolené využívat veřejnou dopravu zcela zdarma.

Výstava Mittelndorf

Od 31. července se každou sobotu otevřou dveře do klenutých sklepů bývalého hostince v Mittelndorfu. Ty byly přeměněny v malou expozici věnovanou bývalé papírně, místním obyvatelům známé jako Sputhův mlýn, a jejímu zakladateli Robertu Sputhovi, který je považován za vynálezce dnešního pivního tácu.

Kulturní léto v Sebnitz

1. srpna 2022 bylo po dvouleté přestávce zahájeno Kulturní léto v Sebnitz. Starosta Ronald Kretzschmar přivítal přítomné hosty, nechyběl ani pohled na lesní požáry v Saském a Českém Švýcarsku. Při této příležitosti poděkoval záchranným složkám na místě, nesčetným dobrovolníkům a organizátorům.

Lottina zahrada

Marco M. Weber se narodil v Sebnitz a nyní žije v Lipsku. Svému milovanému rodišti nyní věnoval knihu povídek o životě „Blümel-Lotte“, který je poznamenán vzestupem a pádem průmyslu umělých květin stejně jako osobními osudy drsné, ale sympatické hlavní hrdinky. V průběhu šestaosmdesáti let zažívá lásku falešnou i pravou, štěstí i zkázu, klid i utrpení, což z ní činí hrdinku, která má srdce vždy na správném místě.

Kulturní dílna Hinterhermsdorf

Před 25 lety se Gerald Schädlich rozhodl uspořádat první mezinárodní sympozium umělců, aby přinesl umění a kulturu do zadní části Saského Švýcarska. Byl jedním z průkopníků, kteří do regionu přiváděli zahraniční hosty a propagovali otevřenost vůči světu. Přijeli umělci ze západní i východní Evropy, z Austrálie a Jižní Koreje.

Každoročně zve dílna návštěvníky do svého ateliéru v 350 let starém domě Umgebinde na Neudorfstraße v Hinterhermsdorfu v rámci kampaně „Art: Open“.

Kromě zážitků z přírody v přeshraničním národním parku můžete během dovolené tvořit ve velmi útulném ateliéru pod odborným vedením.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno