Schwandorf

Ve velkém okresním německém městě Schwandorf je toho mnoho k objevování. Nejen sklepení nebo okolní jezera pravidelně ohromují hosty i místní obyvatele. Za návštěvu stojí i mnoho malých památek a skvostů města. 

Poutní kostel Panny Marie Kreuzberské

Tento farní kostel je zároveň klášterním a poutním kostelem. První kaple na Kreuzbergu vznikla v 17. století. K rozšíření kaple došlo v 18. století. Vzniklý barokní kostel byl vybombardován za 2. světové války, roku 1945. V původní kapli byl umístěn obraz Panny Marie. Během bombardování zůstal tento obraz nedotčen. Po 2. světové válce byl kostel vystavěn v moderním stylu.

Městské muzeum Schwandorf

Historická sbírka městského muzea byla založena v roce 1912. V muzeu můžete obdivovat různá kulturně-historická témata ze zcela nových neotřelých pohledů. Výstavy se týkají především historie města, náboženského života, historie sbírek a průmyslové historie. V muzeu můžete navštívit také speciální výstavy, které se týkají různých témat. Patří zde například výstava fotografií regionálních fotografů a další kulturně-historická témata.

Hornofalcký dům umění

V historických pokojích vily Kebbel najdete výstavu moderního umění. Uvidíte zde také Hornofalckou okresní sbírku a také grafickou tiskařskou dílnu, kde uvidíte úryvky z litografického umění.

Zvonkohra

Zvonkohru najdete na náměstí Schwandorfu. Každý den v 10 a v 17 hodin zde uslyšíte tóny bavorské hymny. Ta byla složena roku 1860. Zvonkohra vznikla roku 1990. Sestavil ji místní umělec Peter Mayer.

Kašna s mnichem

Kašnu s mnichem najdete v horní části náměstí. Postava mnicha je benediktin, který má představovat vysokého duchovního hodnostáře. Okolní lavičky vás budou lákat k posezení. Kašnu městu věnoval místní rodák Ludwig Kutner.

Vodní kola

Dřívější mlynářskou tradici města připomínají zbylá vodní kola. Od místa, kde se nacházejí vodní kola můžete přejít přes lávku, která vede přes řeku. Dojdete do městského parku, kde najdete pivní zahrádku a dětské hřiště. Zajímavostí je, že mlýnská kola vyrábějí elektřinu, která osvětluje městský park.

Městské hradby

Můžete zde vidět zbytek městských hradeb, které pocházejí z 15. století a byly vytvořeny na ochranu města. Hradby byly dlouhé přes 1 kilometr a vysoké až 12 metrů. Stavba hradeb byla v 15. století financována z daní z prodeje vína, piva a medoviny. Najdeme tady také nejmenší dům ve Schwandorfu, který má 30 m čtverečních.

Bývalá barvírna a kovárna

Bývalá barvírna patří k nejstarším domům ve Schwandorfu. Pozdně gotická stavba byla vystavěna v 16. století. V roce 1996 zachránil dům před zřícením soukromý investor. Ten zachoval hrázděnou stavbu v horním podlaží a také kamenné klenby v suterénu. Dnes v budově sídlí restaurace se zahrádkou.

Dřevěný strop bývalé kovárny se datuje do 16. století. Kovářská dílna se pravděpodobně nacházela uprostřed budovy, protože se zde stál komín. V 70. létech byla kovárna uzavřena. V roce 2002 byla budova zrekonstruována a najdeme zde také restauraci se zahrádkou.

Historické skalní sklepení

Skalní sklepení mohou navštívit jak jednotlivci, tak skupiny. V podzemí můžete navštívit 130 pískovcových sklepů a dozvědět se zajímavosti o výrobě a skladování piva. Sklepy sehrály roli v době 2. světové války a plnily funkci bunkru. Město zrekonstruovalo labyrint, který se skládá z 60 sklepů. Toto místo je jedinečné a je velmi oblíbené turisty, kteří zavítají do města.

Schwandorf

Hlásná věž

Hlásná věž byla postavena na nejvyšším místě ve městě. Na věži stál hlásný, který oznamoval přijíždějící poštovní vůz, ohlašoval nebezpečí požáru nebo útok nepřítele. Od roku 2006 je Hlásná věž zrekonstruovaná a pro svou vyhlídku je velmi oblíbená turisty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno