Passau

Passau, nebo také Pasov je německé město, které se nachází v Bavorsku. Pasov leží na soutoku tří řek. Jsou to řeky Dunaj, Inn a Ilz.

Passau

Katedrála sv. Štěpána

Nádherná stavba s bílými věžemi a modrozelenými kopulemi je okouzlující barokní kostel severně od Alp, kterému dali italští architekti po požáru města v 17. století typický italský charakter. Nádherný interiér ukrývá velmi zvláštní poklad. Jsou to největší katedrální varhany na světě, se 17 974 píšťalami. Okouzlující katedrála sv. Štěpána stojí na nejvyšším místě starého města Pasova. 

Passau

Dvě radnice

Stará radnice je zvenčí působivou budovou. Zevnitř je zároveň pokladnicí dějin, umění a architektury. Dvě pasovské radnice, skládající se z velkého a malého sálu, se nacházejí ve staré radnici města. Jsou přístupné po gotickém schodišti z 15. století. Na radniční věži zní třikrát denně zvonkohra. Je to v 10:30, 14:00 a 15:30. Zvonkohra se skládá z 23 jednotlivých zvonů, vyrobených zvonařskou hutí Perner v Pasově.

Trojúhelník tří řek

V trojúhelníku se setkávají tři řeky ze tří směrů. Dunaj, Inn a Ilz, slévající se do společného bodu, nabízejí fascinující přírodní podívanou. Na úpatí zámeckého komplexu Niederhaus, při pohledu po proudu, se Ilz nejprve vlévá zleva do Dunaje a krátce nato zprava se do Dunaje vlévá Inn. Voda Innu, který pramení ve švýcarských Alpách, je zelená. Dunaj, který vzniká v Donaueschingen soutokem Bregu a Brigachu, má modrohnědou barvu. Voda Ilzu, přicházející z vřesoviště, je černá. 

Zámecký komplex

Zámecký komplex Veste Oberhaus se ladně a tajemně tyčí nad městem. Při prohlídce Pasova váš pohled vždy zabloudí vzhůru k zámeckému komplexu na Georgsberg, na levém břehu Dunaje. Velkolepá budova má za sebou 800 let pohnuté historie a nyní je živým kulturním místem s muzeem, hradním festivalem a také letním kinem. Navíc je tu nejkrásnější výhled na celý Pasov.

65 000 metrů čtverečních uzavřené plochy. To je Veste Oberhaus. Je jedním z největších a nejmocnějších hradních komplexů v celé Evropě. Veste Oberhaus byl založen v roce 1219 a byl v průběhu staletí rozšiřován. Je opravdu impozantní evropskou kulturní památkou. V roce 1932 zde město Pasov zřídilo muzeum.

Klášter a hrobka Gisely

Uprostřed starého města Pasova leží klášter Niedernburg, kdysi benediktinské opatství a později domov anglických žen. Jako benediktinské opatství byl Niedernburg v roce 1010 prohlášen Heinrichem II. císařským opatstvím.

Kostel sv. Kříže, který stojí u kláštera, je oblíbeným cílem maďarských hostů, protože zde se nachází hrob blahoslavené Gisely, což byla maďarská královna, která vstoupila do kláštera po smrti svého manžela Štěpána Uherského a byla zvolena abatyší. Pozdně gotický vysoký hrob se nachází nad původním náhrobkem z 11. století.

Hrobka v kostele sv. Kříže a zázračný obraz Ochrany Panny Marie, vztyčený v roce 1567, byly od 15. století cílem četných, převážně maďarských poutních návštěv. V areálu kláštera Niedernburg se nachází dívčí gymnázium, dívčí nižší gymnázium a dívčí kolej. Ke komplexu budov kláštera Niedernburg patří také  muzeum fresek s malbami starými více než 800 let.

Schaiblingsturm

Nápadná kruhová věž se špičatou střechou dominuje břehu řeky Inn. Schaiblingsturm je oblíbeným fotografickým motivem na jižní straně Pasova a během staletí plnila řadu funkcí. Sněhobílý žulový kužel s červenou střechou dnes patří gymnáziu Leopoldinum a jen párkrát do roka se využívá například pro semináře. Věž Schaiblingsturm sloužila jako obranná věž a hradba proti nepřátelským útokům. Taková byla její původní funkce a za tímto účelem byla věž postavena v roce 1250 na skále, na břehu řeky Innu. 

Schaiblingsturm je tak součástí středověkého městského opevnění Pasova. Dále fungovala jako skladovací věž. Po renovaci v 15. století byl ve věži mimo jiné skladován střelný prach. Fungovala také jako kotviště. V době obchodu se solí byla věž Schaiblingsturm kotvištěm pro lodě, které připlouvaly po řece Inn. Do roku 1957 vedla přes Inn z věže lanovka. Dále měla funkci ubytovací, kdy v Schaiblingsturmu bydlela ostraha, herci z tehdejšího kramářského divadla a také redaktoři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno