Míšeň (Meissen)

Míšeň, neboli Mišno se nachází v Německu. Jde o velké okresní město v Sasku, ve kterém najdete velké množství zajímavých míst k návštěvě. Míšeň se do povědomí lidí zapsala především míšeňským porcelánem, který se zde vyrábí již od 18. století.

Katedrála sv. Jana a sv. Donáta

Takzvaný Míšeňský dóm nalezneme na zámeckém kopci v Míšni. Jde o gotický kostel který byl budován od 13. do 15. století. V údolí pod zámeckým kopcem se nám naskytne výhled na řeku Labe. Na západní straně najdeme Knížecí kapli, kde jsou pohřbeni králové a královny Saska.

Albrechtsburg

Albrechtburg je vladařský zámek z 15. století. V 18. a 19. století byla v zámku umístěna porcelánová továrna, ale v 19. století došlo opět k obnově zámku. Uvnitř jsou k vidění zajímavé renesanční reliéfy či sály, na jejichž stěnách jsou romantické výjevy z míšeňských dějin.

Albrechtsburg

Radnice

Radnice v pozdně gotickém stylu pochází z 15. století. Byla několikrát rekonstruována a upravována. Poslední rekonstrukce byla dokončena v roce 2010.

Biskupský zámek

Biskupský zámek řadíme mezi dominanty Míšně. Od 19. století je zde sídlo soudu a v roce 2002 prošel také rekonstrukcí.

Kostel Panny Marie

Pozdně gotický kostel Panny Marie byl poprvé zmíněn ve 13. století, jako kaple Panny Marie. Po rozsáhlých požárech zde vznikl v 15. a 16. století pozdně gotický kostel. V 19. století byl kostel rekonstruován, kdy byl jeho interiér inspirován chrámem sv. Víta, který se nachází v Praze. Ve věži kostela je k vidění zvonkohra, která je vyrobena z míšeňského porcelánu.

Kostel sv. Afry

Kostel sv. Afry, na jehož místě byla v 10. století zbudována kaple, patří k areálu kláštera. V kostele najdeme pohřební kapli šlechtického rodu Šlejniců,

Prelátův dům

Jde o jeden z nejstarších míšeňských domů z 16. století. Je zakomponován přímo do skály a je ozdoben honosným cihlovým štítem.

Zoologická zahrada

Místní soukromou zoologickou zahradu najdeme v areálu zámku Siebeneichen. Při návštěvě uvidíte asi 85 druhů zvířat, především zvířata domácí. Dále jsou zde k vidění například dravci, mufloni, sovy, nebo klokani. V recenzích na zoo však panuje názor, že by si zasloužila hned několik úprav. Údajnou nízkou úroveň však kompenzuje cena za vstupné, které se pohybuje v řádu několika eur.

Zámek Siebeneichen

Zámek pochází z 13. století. Je zde vystavěn renesanční palác se dvěma věžemi a také je zde vybudována renesanční zahrada s vodotryskem.

Muzeum klavírů

V Míšni můžeme navštívit muzeum klavírů, které vzniklo na přelomu 20. a 21. století. Muzeum bylo založeno saskou klavírní továrnou. Najdeme zde restaurované nástroje z 19. století, nebo zde můžeme navštívit koncertní sál.  

Muzeum porcelánu

Muzeum vyhlášeného míšeňského porcelánu bylo otevřeno na začátku 20. století a najdeme zde porcelán z průběhu čtyř století. Vidět můžete asi 3000 vystavených kusů porcelánu. Muzeum je jednou z hlavních atrakcí města a každoročně jej navštíví přes čtvrt milionu turistů z celého světa.

Pomníky

V Míšni je k vidění velké množství pomníků a památníků, které stojí za návštěvu. Najdeme zde například Pomník a hrob sovětských zajatců, Památník zavlečených osob během druhé světové války, Pomník obětí nucených prací ze Sovětského svazu, Polska a Itálie, nebo Pamětní kámen u kostela sv. Mikuláše pro oběti diktatur a násilí.

Kam na výšlap?

Při návštěvě Míšně si můžete užít příjemnou procházku. Přírodní památka Götterfelsen se vyskytuje v chráněné krajinné oblasti. Najdeme zde skálu se vzpřímeným železným křížem, ze které jsou nádherné výhledy do údolí pod skálou.

Projít se můžete také po oblíbeném pohoří Spaargebirge u obce Coswig. Hřeben je dlouhý asi 3 kilometry a během procházky si zde užijete také krásný výhled do okolní krajiny a na místní vinice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno