Legoland Günzburg

Legoland, fantastická pohádková země sestavená z miliónů kostek legendární dánské firmy, láká malé i velké do bavorského Günzburgu mezi Mnichovem a Stuttgartem. Vzhledem ke poloze je poměrně snadno dosažitelný i pro české turisty.

Miniland u Günzburgu

Podobně jako v dalších třech zábavních parcích firmy LEGO – prvním a domovském v dánském Billundu (otevřen 1968), britském královském Windsoru (1996) a kalifornském Carlsbadu (1998) – se i v Günzburgu stala srdcem areálu Miniland o velikosti 25 fotbalových hřišť.

Miniland je minikrajina se zmenšeninami měst, vesnic, řek, pobřeží a krajiny v Německu, Švýcarsku, Nizozemsku, Dánsku a Itálii v poměru 1:20. Tvůrci použili 25 miliónů kostek, což váhově odpovídá 30 plně naloženým nákladním autům. Kdyby se kostky srovnaly do řady, vytvořily by linku dlouhou asi 593 kilometrů. Hamburským přístavem proplouvají výletní lodě i mohutné tankery – na tenkých podvodních kabelech. V Minilandu je „v akci“ na čtyřicet plavidel a v celém parku je použito asi sto kilometrů kabelů.

Německo jako na dlani

V Minilandu si „vyhráli“ například s Frankfurtem nad Mohanem, finančním srdcem nejsilnější evropské ekonomiky. Dominuje mu budova Commerzbank, vysoká 4,5 metru a sestavená ze 145 tisíc kostek – v jedné řadě by měřily tolik jako originál – přes 300 metrů. (Tvůrci neopomněli ani detaily ze čtvrti červených luceren u nádraží, takže jeden výjev zobrazuje představitelku nejstaršího povolání na světě nabízející své služby muži v automobilu.)

Německá metropole Berlín zachycuje do nejmenších podrobností život v bouřlivě se rozvíjejícím velkoměstě. Braniborská brána, symbol sjednocení z roku 1990, spolykala 128 tisíc kostek. Podobně jako ostatní stavebnice z Minilandu i ji chrání speciální lak před vyblednutím na slunci a účinky deště a větru. Po ulicích východní časti projíždějí československé tramvaje, ale i trabanty. Na třídě Unter den Linden (Pod lipami) rostou miniaturní korejské zákrsky.

Dravci z kostek lega

Země liliputů by však sama o sobě byla příliš málo. V Zemi dobrodružství čeká divoká džungle, včetně vodní dráhy s kanoemi pro osm až 12 cestujících. V deštném pralese jsou k vidění obrovský pavouk, masožravé rostliny i pozdrav z Jurského parkudinosaurus. Při jízdě v safari narazí návštěvníci na perly africké fauny v životní velikosti – je jich přes devadesát.

Jak se co dělá

  • V pizzerii nekraluje šéfkuchař, ale plně automatizovaná, 18 metrů dlouhá linka s kapacitou 900 pizz za hodinu. Při plném výkonu spotřebuje za hodinu přes sto rajčat, metr salámu a 50 kilogramů sýra. Host si může poručit přísady podle svého gusta a šest minut pozorovat, jak se pizza vyrábí.
  • Malí návštěvníci nejspíš nepřejdou dětskou autoškolu, kde na autech z lega mohou udělat vlastní řidičský průkaz.
  • V továrně zase osobní kostku, protože výrobní lince zadají své parametry a pak už jen sledují koncert strojů – od granulátu, přes lisování, ochlazování a barvení.
  • O pár kroků dál si vyzkouší odolnost výtvorů ze stavebnic proti zemětřesení, anebo vestavějí solární energetické články do větrných mlýnů.
  • Se speciální brýlemi na očích by si návštěvníci neměli nechat ujít ani čtyřdimenzionální filmové představení připravené v Hollywoodu a vyprávějící příběh automobilového „legového“ závodníka. Postavy jako kdyby vystupovaly z plátna a iluze větru a sněhu je takřka dokonalá.

Náš tip

  • Protože je otevírací doba v každém období jiná, je vhodné před plánovaným výletem zhlédnout oficiální stránky německého legolandu.
  • Tam je možno seznámit se rovněž s výši vstupného pro různé věkové a sociální skupiny návštěvníků.

Ilustrační foto: sxc.hu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno