Koblenz

Mezi významná historická místa Německa se rozhodně řadí Koblenz. Starodávné město, které leží na soutoku řek Rýna a Mosely, patří mezi jedno z nejstarších a současně nejkrásnějších, které je možné ve spolkové zemi Porýní-Falc najít. Více než dvoutisíciletá historie nabízí návštěvníkům nejen řadu památek, ale také neopakovatelnou atmosféru.

Koblenz

Vznik města Koblenz

Město bylo založeno podle dochovaných materiálů někdy kolem roku 9 př. n. l. Vzniklo jako římská pevnost, chytře umístěná na cípu země mezi oběma řekami. Vlastně i odtud je odvozen jeho název – latinsky confluentes – soutok. Oblast byla osidlována už dříve, což dokazují i pozůstatky římanského mostu z roku 49 př.n.l.

Historická fakta

Velký význam městu přisuzovala všechna historická období. V raném středověku se v místě usídlili franští králové. Ve 13. století se u městské katedrály objevili rytíři a založili zde významný řád. Od roku 1690 se město stalo centrem i pro kurfiřty. Za velké francouzské revoluce bylo město vyhledávaným cílem emigrantů a prchajících feudálních pánů.roce 1792 bylo město ohroženo vévodou z Brunswicku, který se rozhodl ho a jeho obyvatele zničit. Zasáhla ale příroda. Během invaze se totiž zkomplikovalo počasí, a především přívalové deště znemožnily pochod a zásobování útočníků.

Divoký vývoj

 • Po obsazení Francouzi se Koblenz roku 1801 stává hlavním městem francouzského departmentu Rhin-et Moselle.
 • roce 1822 bylo město přiřazeno k Prusku.
 • Během světové války se opět dostalo do rukou Francouzů.
 • Během světové války pak fungovalo jako sídlo velení německé armády.

Prolínání kultur

Všechny tyto vlivy a historické události jsou samozřejmě ve městě znát. Kombinace francouzské kultury a německého životního stylu dala vzniknout jedinečnému prostředí, kde si mohou lidé užít speciální kuchyni i přívětivost místních lidí. Dokonalá atmosféra je často tím, co nutí návštěvníky se do města Koblenz vracet. Romantická místa, historické poklady či architektonické skvosty působí impozantně v kombinaci s bezprostředností, jakou nabízí původní vojenská bašta.

Koblenz

Co Koblenz nabízí?

 • Opevnění – město obklopují ze západu silné pevnosti. Na protějším břehu Rýna pak najdete citadely. Opevnění města bylo velmi důmyslné. Mělo tvar trojúhelníku, kdy dvě obranné pozice tvořily řeky a třetí právě umělé opevnění. To bylo částečně zbouráno, aby byl zajištěn další rozvoj města.
 • Železnice – město je také křižovatkou a strategickým místem na trati do Berlína nebo Kolína. Břehy propojují originální mosty, jako je Pfaffendorfský most nebo most Horchheim. Významnou památkou je pak i kamenný most z roku 1344.
 • Altstadt – za prohlídku stojí především na těsno postavené Staré město, které je plné pamětihodností, úzkých uliček a mohutných domů.
 • Bazilika sv. Kastora – patří mezi symboly města. Byla založena již roku 836, ale současnou podobu získala stavebními úpravami v roce 1208.
 • Rodinný dům Metternichů – zajímavá historická stavba, jejíž význam umocňuje to, že se zde roku 1773 narodil proslulý rakouský státní kníže Metternich.
 • Schängelbrunnen – je další dominantou města. Nachází se na radničním náměstí v jezuitském komplexu. Za pozornost stojí kašna, která vyobrazuje malého uličníka, jak pouští vodu z úst i mimo prostor kašny.
 • Ehrenbreitstein – je pevnost, která nabízí nezapomenutelný pohled na město, a především soutok obou důležitých řek. Jedná se současně o druhou největší dochovanou pevnost v Evropě. Na pevnost je možné se dostat z města i díky lanovce. Panoramatické výhledy umožní kochat se výmaznými krajinnými prvky světového kulturního dědictví UNESCO.
 • Zámek Stolzenfels – je známkou vytříbeného vkusu a jedinečného architektonického umění Prusů. Součástí jsou zahrady a rozlehlý park. Zámek patří mezi klenoty a nejvýznamnější romantické stavby na Rýnu.

A něco navíc

Při návštěvě Koblenze je dobré nenechat si ujít možnost podívat se i do jedinečné vinařské vesničky. Vznikla přímo ve městě, a to v roce 1925 při příležitosti říšské vinařské výstavy. Pro svou oblíbenost vydržela až do dnešních dnů a je jednou z největších turistických lákadel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno