Hesensko (Hessen)

Legendární rýnská vína, pohádky bratří Grimmů, klášter Eberbach, ale také mrakodrapy „manhattanského střihu“ ve Frankfurtu nad Mohanem. To jsou nejznámější tváře Hesenska, jehož pahorkaté území se rozkládá na břehu řeky Rýna. Třebaže nejznámějším městem Hesenska je Frankfurt nad Mohanem, oficiální metropolí je Wiesbaden. Barvy země jsou červená a bílá.

Hesensko na břehu Rýna

Na mapě Německa najdeme Hesensko  (Hessen) na pravém břehu Rýna. Hesensko je vodnatý kraj, kromě Rýna jím protéká hospodářsky významný Mohan, dále z větších řeky Eder, Haune, Wetre a Fulda. Hesensko má rozmanitý povrch, jeho reliéf modeluje

Barvy Hesenska jsou červená a bílá

pohoří Rhön (na hranici s Durynskem a Bavorskem) a vrchovina Rothaar při hranici se zemí Severní Porýní-Vestfálsko. Pahorkatiny a nížiny kolem řek Rýna a Mohanu poskytují ideální podmínky pro zemědělskou činnost, zejména vinařství.

Putování po Hesensku

Frankfurt nad Mohanem bývá při poznávání Hesenska dost často výchozím bodem. Za městem se zdvihá pohoří Taunus a krajina začne příjemně měnit vzhled. Tady v dobách římských vedla zeď proti barbarům.

Klášter Eberbach

Klášter Eberbach může být první zastávkou na cestě k Rýnu. Výpadovku směrem na Koblenz je třeba opustit u Eltville. Klášter, založený cisterciáky v roce 1136, leží ve vlídné krajině. Křížová klenba je zdobena malbami léčivých bylinek tohoto kraje. Do řádu byli přijímáni jen synové z bohatých šlechtických rodin. Heslo „Modli se a pracuj“ naplňovali mniši prací na vinicích a zpracováváním vinných hroznů. V prostorách kláštera jsou k vidění historické lisy z té doby, ale i sklepy, ve kterých i dnes zraje víno.

  • Kousek od kláštera leží městečko Erbach, kde je mnoho příjemných zařízení, nabízejících ochutnávku rýnského vína, které si pak zájemci mohou zakoupit stejně tak jako například vinné želé.

Rüdesheim

Je srdcem oblasti Rheingau, rodící slavný rýnský ryzlink. I když je toto půvabné městečko malé, lze zde bez nudy strávit hned několik dní. Autoturisté zde rádi přespí, aby mohli podniknout plavbu po Rýnu a mohli se vrátit k autu. Oblíbené jsou turistické chatky z vinných sudů, ale právě luxusnější hotel na zámku Rüdesheim s tematickými apartmány.  Turistům se líbí hrázděné domy, zvonkohra, muzeum Hudební kabinet. Ve městě se konají slavnosti vína. Velkou atrakcí je lanovka nad rýnským údolím k pomníku Niederwald. Je 37,6 metru vysoký, ústřední socha Germánie měří 10,5 metru.

Marburg s protestantskou universitou

Marburg byl odjakživa sídlem rebelů. Na počátku 16. století se Hesensko přidalo do tábora reformace. Císař s papežem proto zakázali hesenským mladíkům studovat v Heidelbergu a na dalších německých univerzitách. Tehdejší kurfiřt Filip Hesenský se proto rozhodl založit si vlastní vysokou školu. Díky tomu má Marburg od roku 1527 nejstarší protestantskou univerzitu na světě (Phillips-Universitát). Jejím sídlem se stal někdejší klášter dominikánů v centru města, jehož  aulu zdobí dobové i novější výjevy z historie města. Samotné staré město (Oberstadt) leží na kopci  nad řekou Latin. V uličkách za radnicí ční věže starých kostelů, z nichž jen několik zůstalo katolických – velká většina dnes patří protestantům. Na vrcholu marburského kopce stojí hrad Landgrafenschloss, bývalé sídlo hessenských kurfiřtů, které bylo postaveno ve 14. století.

Co navštívit v Hesensku

Bad Arolsen – lázeňské město, barokní zámek
Bad Homburg – město založeno 1180, barokní zámek, císařské lázně Kaiser-Wilhelm-Bad
Bad Wildungen – lázeňské město, hrázděné domy.
Biebrich – zámek u Wiesbadenu.
Darmstadt – město z 12. Století, zámek Residenzschloss, sbírka kočárů, zvonkohra, univerzitní knihovna.
Eltville – město od r.1332, hrad, centrum vinařské oblasti.
Erbach – středisko řezby do slonoviny, Německé muzeum slonoviny, barokní zámek
Frankfurt nad Mohanem – historické budovy, kostely, hrázděné domy, středověké opevnění.  A zároveň největší letiště a mrakodrapy jako na Manhattanu.
Frankenberg – město s hrázděnými domy a s gotickým kostelem
Fritzlar –  město z 8. století, středověké hradby, most ze 13. století, renesanční domy

Fulda–nejstarší církevní stavba Michaelskirche z roku 822,  barokní bazilika, zámek

Giessen – botanická zahrada založená v roce 1609
Hanau – rodiště bratrů Wilhelma a Jakoba Grimmů, muzeum
Kassel – expozice na zámku Wilhelmshöhe
Kiedrich – město s gotickými památkami
Kloster Eberbach – bývalý cisterciácký klášter s vinicemi – víno Ebenberger Steinberg
Korbach – město s hrázděnými domy a gotickým
Limburg – město z 8.století, diecézní muzeum (Diözesanmuseum)
Lorsch –  městečko s pozůstatky kláštera ze 13.století, památka UNESCO
Marburg  – město s univerzitou z r.1527
Michelstadt – město z r.741, hrázděné domy
Reichardshausen – barokní zámek
Rüdesheim – památník (Niederwalddenkmal) s 10,5 metru vysokou sochou Germánie
Waldeck – městečko s hrázděnými domy a starou pevností
Waldecker Land – Přehrada Edersee, centrum vodních sportů
Weilburg – renesančně barokní zámek
Wetzlar – město se zříceninou pevnosti Kalsmunt
Wiesbaden – lázeňské město, zemská metropole

Foto: Barvy Hesenska jsou červená a bílá. (sxc.hu)

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno