Furth im Wald

Furth im Wald, známý také jako Drachenstadt neboli Město draků, je nádherné německé městečko. Jako byste vstoupili do města ztraceného v čase a existujícího na stránkách historické knihy, velké, tlusté, pozlacené historické knihy se spoustou a spoustou obrázků.

O městě Furth im Wald

Furth im Wald se nachází v dokonalém prostředí a možná budete mít problém s tím, kde začít. Každá budova jako by lákala svůdnými fasádami a nádhernými interiéry. Možná by bylo dobré začít na náměstí s jeho historickou atmosférou a malebnou dlážděnou dlažbou. Nedaleko se nachází barokní farní kostel a poutní kostel Zum Heiland auf der Rast, které jsou svědky středověké umělecké velkoleposti. Dále je tu poměrně moderní evangelický farní kostel z počátku 20. století s novorománskou fasádou.

Furth im Wald má krásnou japonskou zahradu, která v tomto jinak středověkém prostředí trochu překvapí. Je to vskutku skvělé místo k procházce a obdivování různých květinových aranžmá a vodních prvků, které jsou pro orientální zahrady tak typické. Pro zpestření navštivte historický Hamerský mlýn z počátku 19. století nebo Felsengänge, což je labyrint podzemních chodeb hluboko pod zemí.

Největším lákadlem Furth im Waldu však musí být Dračí muzeum. Opět se zdá, že fascinace Furthu draky je pro německé město poněkud netypická, ale budiž. Dokonce se tu pořádá festival Zabíjení draka, také zvaný jako Drachenstich. Chcete-li tuto velkolepou událost vidět, musíte sem přijet v srpnu.

Historie města

První zmínka o Furth im Wald pochází z 9. dubna 1086. Tehdy sálský císař Jindřich IV. daroval regensburskému katedrálnímu hofmistrovi Fridrichovi z rodu hrabat z Bogenu za jeho služby během sporu o investituru ve prospěch císaře několik dědičných vsí a jejich výnosy v markrabství Cham v Nordgau, včetně Vurte, z něhož se později vyvinulo město Furth im Wald.

Jak napovídá název Vurte, vesnice se nacházela u brodu, kterým vedly obchodní a vojenské cesty podél nivy meandrující řeky Chambs do sídelní oblasti Chodů v západních Čechách. V roce 1300 je Furth im Wald poprvé zmiňován jako celní stanice. V roce 1332 potvrdil bavorský vévoda Jindřich XIV. městská práva. V roce 1426 vojenské skupiny husitského reformního hnutí plenily a vraždily v pohraničí Künisches Gebirge a pravděpodobně zničily i město Furth.

V roce 1764 císařovna Marie Terezie a bavorský kurfiřt Maxmilián III. Josef definitivně určili průběh hranic mezi Čechami a Bavorskem. Bavorský obecní výnos z roku 1818 obnovil Furth im Wald práva místní samosprávy. Dne 21. prosince 2007 byly ukončeny hraniční kontroly mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou a hraniční stanice byla zrušena.

Kultura a turismus

Muzeum Further Felsengäenge

Tato zážitková dílna je průmyslová budova postavená kolem roku 1900, která zůstala v původním stavu a ukazuje počátky industrializace. Tento dřímající klenot nabízí milovníkům techniky a historie jedinečnou cestu zpět v čase. Prohlídka dílny s průvodcem je pro malé i velké nezapomenutelným zážitkem. Mystický, tajemný a humorný příběh vás přenese do jiné doby. Výroba papíru, kovářství a tlukot motoru se žhavou hlavou jsou jen některé z věcí, které zažijete.

Dračí jezero

Oblast Dračího jezera o rozloze 175 ha na řece Chamb, asi 1,5 km severovýchodně od Furth im Wald, je tou správnou adresou pro milovníky rekreace a objevitele přírody. Drak z Dálného Drachenstichu, nejstarší německé lidové hry, dal jméno povodňové nádrži u Furth im Waldu.

Japonská zahrada

Japonské zahrady navozují jedinečnou atmosféru klidu. Přitahují lidi po celém světě. Hluboký klid těchto zahrad vychází ze střídmého designu všech zahradních prvků, včetně výsadby. Hlavními designovými prvky jsou zde přírodní kameny, štěrk, bambus, vodní nádrže a kamenné lucerny, z nichž každá má symbolický význam.

Kreuzfelsen

Kreuzfelsen se nachází na bavorsko-české hranici. Patří do horského masivu Gibacht. Na vrcholu Kreuzfelsen (938 m n. m.) stojí nádherný vrcholový kříž s dřevěnou postavou Krista.  Výhled je bohužel znemožněn vysokými stromy. Obzvlášť zajímavý je tamní skalní útvar.

Dračí jeskyně

Od roku 2010 má Furth im Wald nového draka, největšího chodícího robota na světě, zapsaného v Guinnessově knize rekordů, který od dubna do října žije v dračí jeskyni na festivalovém náměstí. Při prohlídce dračí jeskyně se dozvíte informace o historii draků ve Furth im Waldu, o festivalu a o technologii největšího čtyřnohého chodícího robota na světě. Má přirozené pohybové sekvence, propracovanou mimiku a ze své tlamy metráky ohně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno