Essen

Essen, jakož i celé německé Porúří, vyvolává představu průmyslové aglomerace  zahalené do dýmu oceláren. Současný Essen v zemi Severní Porýní-Vestfálsko už má jinou tvář, a neskonale čistští než vobě, kdy největší příjmy Essenu plynuly z těžby uhlí a rodina Kruppů založila podnik původně jen na výrobu oceli. Essen je moderní město, v němž sídlí četné německé firmy. Do Essenu se ale také sjíždějí obchodníci s koňmi, milovníci „vytuněných“ vozidel a starých technických památek.

Essen na prahu letopočtu

Essen, bývalý důl Zollverein, památka UNESCO

Město Essen leží ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, v oblasti, která se podle protékající řeky Ruhr nazývá Porúřím. Nejstaršími památkami jsou hrady Alteburg, jehož vznik se odhaduje na počátek letopočtu. Druhý hrad Herrenburg byl postaven v osmém století. V polovině devátého století byl na místě dnešního Essenu postaven ženský klášter, jehož důležitost přesahovala region (v jeho čele stávaly příslušnice vládnoucího rodu).

Essen proslavila firma Krupp

Do konce 18. století měl Essen jen zemědělský charakter. V 19. století zde ale byla zahájena těžba uhlí a železné rudy, což tvář města změnilo.  Už v roce 1811 zahájila v Essenu svou činnost ocelářská firma rodiny Kruppů. Firma Krupp Essen se počátkem 20. století stala největší evropskou společností a významným výrobcem zbraní a munice (u nás dobře známý skeč Voskovce a Wericha v muničním skladu: “Krupp Essen, to znamená – jezte kroupy…“). V současné době se firma zabývá výrobou výtahů a eskalátorů.

Těžba rudy a uhlí byla po druhé světové válce utlumena. Vzhledu města Essenu to velmi prospělo. Hlavním zdrojem příjmů se stal obchod a služby. Město Essen má v současné době necelých šest set tisíc obyvatel.

Veletrh jezdectví v Essenu

  • V Essenu se od roku 1972 koná světová výstava koní Equitana. Od konce osmdesátých let se výstav účastní i koně z českých chovů. Výstava je prezentována jako mezinárodní veletrh jezdectví, světová TOP show a výstava všeho pro milovníky koní. V roce 2013 se veletrhu Equitana zúčastnilo přes 800 vystavovatelů z více než 30 zemí.

Motor Show: Svátek „vytuněných“ vozidel

  • Další každoroční událostí, která do Essenu přivede až na čtyři sta tisíc návštěvníků, je Motor Show. V essenském Gruga Parku dokáže Motor Show soustředit a nabídnout vedle běžných i sportovních automobilů, špičkových veteránů, upravených vozů i motocyklů či nejrůznějšího motoristického příslušenství také mnoho pozoruhodných motoristických rarit, studií a kuriozit. Essen je zároveň i největší světovou prezentací tuningových firem.

Důl na seznamu UNESCO

  • Když byla v roce 1986 ukončena těžba v uhelném dole Zollverein v Essenu, vyvstávaly otázky, co s objektem dál. Unikátní prostor měl hodnotu jako významná technická památka, o kterou projevila zájem komise UNESCO. Po citlivých a náročných pracích za spolupráce architektů a pod ochranou Světového dědictví UNESCO vznikl unikátní prostor věnovaný historii důlní činnosti. Celý objekt je zpřístupněn návštěvníkům.

 

Foto: Essen, bývalý důl Zollverein, památka UNESCO. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno